Latvijā
Sabiedrība

Vismaz 19 pasaules valstīs atzīmēs Latvijas valsts svētkus 0


Skolēnu darbi izstādē ”Mana Lāčplēša diena”
Skolēnu darbi izstādē ”Mana Lāčplēša diena”
Autors: Saeimas arhīvs

Par godu Latvijas Republikas proklamēšanas dienai latviešu kopienās ārpus Latvijas šogad notiks vairāk nekā 60 svētku sarīkojumi vismaz 19 pasaules valstīs, informēja portāla “www.latviesi.com” vadītājs Indulis Bērziņš.

Visplašākais svētku sarīkojumu klāsts gaidāms Amerikas Savienotajās Valstīs, Lielbritānijā, Vācijā, Zviedrijā, Lietuvā un Kanādā. Latvijas dzimšanas dienas svinības latviešiem notiks arī Austrālijā, Austrijā, Beļģijā, Dānijā, Francijā, Igaunijā, Īrijā, Krievijā, Luksemburgā, Nīderlandē, Singapūrā, Somijā un Spānijā.

Piemēram, Vīnē norisināsies Latvijas Neatkarības 95.gadadienai veltīta latviešu balle. Sarīkojumā paredzēta atklāšanas daļa ar Latvijas vēstnieka Austrijā Edgara Skujas uzrunu un Valsts prezidenta Andra Bērziņa video apsveikumu ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem. Tāpat būs iespēja baudīt klasiskās mūzikas koncertu, pēc kura sekos saviesīgā daļa ar vakariņām un balli kopā ar grupu “Stendera ielas zēni”. Arī latviešu-dāņu biedrībā notiks lustīga balle un svinīgs koncerts, kurā varēs dzirdēt gan iemīļotas un visiem zināmas latviešu tautasdziesmas, gan melodijas no šī gada Dziesmu svētku repertuāra, gan šobrīd Latvijā populāras latviešu autoru estrādes dziesmas.

Citās valstīs pie latviešiem ciemosies Latvijā pazīstami mākslinieki. Koncertu Ņūdžersijas latviešu biedrības centrā “Priedaine” un Čikāgā sniegs Ieva Akuratere, Matīss Akuraters un Leons Sējāns, savukārt uz Franciju dosies Varis Vētra un Ingūna Kalniņa. Igaunijas vēstniecībā uzstāsies Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” mūziķi. Lielbritānijā, Edinburgā, viesosies Ivo Fomins, bet Zviedrijā sarīkojumu Alvīkas kultūras namā vadīs aktieri Dita Lūriņa-Egliena un Mārtiņš Egliens.

Sarīkojumos dziedās, dejos un priekšnesumus sniegs arī ārzemju latviešu pašu dibinātie deju kolektīvi, kori, ansambļi un svētdienas skoliņu audzēkņi, piemēram, Ņujorkas latviešu koris, Čikāgas vīru koris, Mineapoles folkloras ansamblis “Teiksma”, BLB koris “Beverīna”, koris “Rietumvējš”, folkloras kopa “Austrumkalns”, deju kopa “Londona dejo”, Līdsas skoliņas “Pūcīte” skolēni un vecāki, latviešu jauktais koris “Ziemeļjūra” no Nīderlandes, Minsteres deju kopa MiLaDeKo, Stokholmas latviešu koris un citi.

Latvieši sev sarūpējuši ne tikai dziesmas un dejas, bet arī dažādus vēdera priekus, kā rupjmaizi un Brenguļu alu. Vairums sarīkojumu organizētāju aicinājuši tautiešus uz kopīgajiem vakariem ierasties ar latviešu nacionālajiem ēdieniem pildītiem groziņiem.

LA.lv