Mobilā versija
+5.7°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Trešdiena, 26. aprīlis, 2017
10. janvāris, 2014
Drukāt

Monika Zīle: Straujuma saka: nebūs reformu tikai reformu pēc (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Ministru kabineta sēde.

Kamēr dažas interneta vietnes jestri apspriež Laimdotas Straujumas un Vācijas kancleres Angelas Merkeles līdzību, pieredzējušākie politikas vērotāji atturas no topošās valdības darba spēju prognozēm. Izredzes ir, bet nu… Ministru kabineta sastādīšanas uzdevumu bieži dēvē par izaicinājumu premjera amata kandidātam, bet šajā gadījumā acīmredzot jārunā par līdzsvara noturēšanas pienākumu. To apzinās valsts pārvaldē daudz pieredzējusī Laimdota Straujuma, un viņas publiskās runas jaunajā statusā nesatriec ar vīzijām un gaisa piļu skicēm. Premjera kandidāte jau vairākkārt uzsvērusi, ka vispirms jāpabeidz iesāktie darbi un nav gaidāmas nekādas reformas tikai reformu pēc. Šī lietišķā pieeja mudina cerībai, ka Saeimas vēlēšanu priekšvakarā valdības koalīcija līdztekus elektorāta obligātajai pielabināšanai regulāri, nevis tikai steidzīgas pieskriešanas režīmā atradīs brītiņus tiem ikdienas uzdevumiem, kas iezīmēti pašas apstiprinātajā Nacionālās attīstības plānā un pēdējā laikā savstarpējo ķildu burzmā lēnām sākuši piemirsties. Apsolījums neizziņot pēkšņas pārmaiņas pirmkārt priecē pašvaldības, kam atrašanās Reformu partijas lēnī nesusi hronisku sirdsklauvi neziņā par rītdienu. Protams, nav L. Straujumas spēkos izbeigt valsts pārvaldi pēc partijas lēņu principa – 
velti gaidīt, ka tam punktu pielikt gribēs premjera kandidāti izvirzījusī “Vienotība”, kurā viņa svaigi iestājusies, taču reģionos jau sākuši cerēt uz lietišķāku jaunās valdības attieksmi Eiropas fondu naudas piešķīrumos.

Kas attiecas uz pārmaiņām dažādās valsts sfērās, kādam sabiedrības pētniekam ar steigu vajadzētu uzrakstīt mācību grāmatu par tēmu “Pie sirds turami padomi tiem, kas vēlas gūt panākumus politikā ar reformu vārdā nosaukta haosa palīdzību” – kamēr uzskates materiāls Reformu partijas veidolā vēl ir acu priekšā, kaut arī stipri nožēlojamā paskatā. Cik spēji tās zvaigzne uzliesmoja, tik strauji arī tuvojas slieksnim, aiz kura jau nokrituši citi savulaik ar populisma degvielu iedarbināti spīdekļi. To nosaukumus cilvēki drīz aizmirst. Atmiņa saglabā tikai pašpārliecināto politikas amatieru darbības izraisītās negatīvās emocijas. Reformu partijas “pienesums” būs sabiedrības apziņā iegūlies secinājums, ka katra reforma nozīmē vien sajukumu un no tās labāk turēties pa gabalu.

Taču atsacīties no pārmaiņām vispār nozīmē nepieļaut attīstības iespēju un apzināti ļauties stagnācijai. Ar baltu skaudību lūkojamies Igaunijas virzienā – ziemeļu kaimiņi tādā pašā valsts atgūtās neatkarības posmā gan spējuši veiksmīgi reformēt jūtīgo veselības aprūpes jomu, gan mācējuši noskaņot sabiedrību pārmaiņu nepieciešamībai. Jo varas mehānisms darbojies pēc labi zināmā modeļa – griezt pēc septiņreižu mērīšanas, nevis otrādi, kā bieži notiek mūsu tēvzemē.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Viedi vārdi, .ja premjēre tos sadzirdēs un vadīsies atbilstoši savam uzvārdam.

  2. TĀ JAU IR REFORMA. VALDĪBAS REFORMA. ATSPRĒKLENISKA. VIENA LABA ZIŅA. JA ŠITIE RAUJAS PIE VARAS, LATVIJAI IR NAUDA. SLIKTā ZIŅA. TAUTAI NAUDA NETIKS.

  3. nav veiktas pietiekamā skaitā! Tie ministru amatu pretendenti, kas pašreiz dzīvi rosās ar Lembergu vadībā, NOTEIKTI nevēlas NEVIENU reformu, tāpēc cerību nav!

Atis Klimovičs: Spēka avots – ukraiņu sievietes (29)Bez pārspīlējuma var teikt, ka ukraiņi augstu novērtējuši Latvijas līdzjūtību un atbalstu
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Alkohola promiles budžetā kāps

Finanšu ministrija saskaņošanai nodevusi nodokļu reformas pamatnostādnes. Reformas ieviešanas rezultātā radušos nodokļu ieņēmumu zudumus iecerēts kompensēt ar akcīzes nodokļa celšanu degvielai, cigaretēm un alkoholam.

Piemēram, vīna akcīzes nodokli plānots celt par 18% – no pašreizējiem 78 eiro līdz 92 eiro par 100 litriem. Akcīzes nodoklis alum varētu augt par 24% – no 4,5 eiro par katru absolūtā spirta tilpumprocentu līdz 5,6 eiro.

Premjers Māris Kučinskis rakstā potālā “Delfi” min, ka nodokļu likmju palielinājums galvenokārt skar produktus, “kuri iedzīvotājiem nav vitāli nepieciešami”, proti, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem”. Bet akcīze degvielai tikšot palielināta tikai tādā apmērā, “lai tam nebūtu jūtama ietekme uz tautsaimniecību”.

Vai piekrītat organizācijas "Reportieri bez robežām" secinājumam par preses brīvības mazināšanos Latvijā?
Monika Zīle: Mīļoto slaktēšana (2)Mūsu dzimtās valodas jēdzienu lietošana kļūst arvien paviršāka
Draugiem Facebook Twitter Google+