×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
18. aprīlis, 2016
Drukāt

Vispirms suns atrada kāju… Vai pazudušo cilvēku skaits Latvijā palielinās?

Šajos Lielupes meldros pagājušajā sestdienā Jūrmalā meldros atrada pensionāres Innas mirstīgās atliekas.  Foto no bezvests.lv arhīvaŠajos Lielupes meldros pagājušajā sestdienā Jūrmalā meldros atrada pensionāres Innas mirstīgās atliekas. Foto no bezvests.lv arhīva

Kāds pastaigā izvests suns Dzintaros netālu no Lielupes pagājušajā nedēļā atrada cilvēka kāju. Tā tika nodota policijai. Radās aizdomas, ka tā varētu būt pērn 22. jūnijā pazudušās Innas kāja. Astoņdesmit gadus veco sievieti toreiz nesekmīgi meklēja piederīgie, policija, “Bezvests.lv” ļaudis.

Pagājšnedēļ saziņā ar policiju un radiem organizācijas “Bezvests.lv” cilvēki atkal ķērās pie darba. Vajadzēja tikai 40 minūtes, lai garajās niedrēs pašā upes malā atrastu sievietes mirstīgās atliekas. Turpat atradās arī Innas soma ar dokumentiem, kas liek domāt, ka nav notikusi laupīšana.

Pagājušo ceturtdien, 14. aprīlī, policija ziņoja par Gulbenes novadā pazudušo 13 gadus veco Ketiju, Ropažos izgaisušo 14 gadus veco Viktoriju (abas nākamajā dienā atradās), par 77 gadus vecās pensionāres Fanijas meklēšanu Olainē, iesaistot helikopteru. Lasot šīs ziņas, var rasties jautājums – kas notiek!? Cilvēku pazušana, meklēšana, atrašana (dzīvā vai mirušā veidā) vai neatrašana vienmēr satraukusi sabiedrību, īpaši periodos, kad paziņojumi par pazušanu izskan bieži.

Policija gan mierina, ka vismaz pēdējos 30 gados nav vērojama pieaugoša tendence. Sabiedrībai tā gan varētu likties, jo pieaug cilvēku aktivitāte sociālajos tīklos, arī mediji vairāk ziņo un apraksta notikumus, kas saistās ar cilvēku pazušanu un viņu meklēšanu.

Policijas izsludināto bezvēsts pazudušu personu skaits pēdējos sešos gados svārstās no 701 līdz 870 personām gadā. Pērn meklēja 730 personas, no kurām 577 atrada. Uz 2016. gada 1. janvāri meklēšanā atrodas 454 cilvēki, tas ir, kopā no pēdējos desmit gados neatrastajiem (pēc 10 gadu meklēšanas cilvēku uzskata par mirušu).

Lielākā daļa jeb 60 – 70% no pazudušajiem tiek atrasti dzīvi, liecina policijas dati. Pazušanas iemesli ir visdažādākie. Pieaugušie mēdz mukt uz ārzemēm vai tepat Latvijā, cenšoties aizbēgt no dzīves problēmām vai arī cerot šādi tās atrisināt. Savukārt jaunieši visbiežāk vēlas izbaudīt brīvību. Īpaša kategorija ir bērnunamu audzēkņi – klaiņotāji. No tiem bezvēsts pazudušajiem, kurus atrod mirušus, vairāk nekā 90% gadījumu runa ir par nelaimes gadījumiem, pašnāvībām un slimībām.

Valsts policijas Galvenās Kriminālmeklēšanas pārvaldes meklēšanas nodaļas priekšnieka Ruslana Dervana padotībā ir astoņi darbinieki, kas nodarbojas ar cilvēku meklēšanu. Kad viņam vaicāju, vai situācija ir normāla, viņš atbild: “Dakteri teic, ka ir nenormāli, ja slimnīcā viens cilvēks nomirst. Es saku, ka ir jau nenormāli, ja viens cilvēks pazūd. Gadi iet, bet cilvēku pazušanas iemesli nemainās: slimības, mīlestība, strīdi, brīvības alkas, parādi un citas problēmas. Visbiežāk cilvēki pazūd, kad mainās gadalaiki: rudens pāriet ziemā, ziema – pavasarī.”

Pazušanas un atrašanas stāsti ir dažādi. Sabiedrību šoziem īpaši aizkustināja gadījums ar Kurzemes Romeo un Džuljetu – liepājnieku Mārtiņu un ventspilnieci Vanesu. Vai būs tiesa pilngadīgajam Mārtiņam par nepilngadīgās Vanesas aizvilināšanu no mājām, ar ko draudēja meitenes māte? Tāpat savdabīgs ir stāsts par 15 gadus vecās rīdzinieces Samantas atrašanu, kuru “aklo randiņu” uzaicināja hokejists Ervīns Muštukovs.

Arī sabiedriskās organizācijas “Bezvests.lv” pieredze ir dažāda – ir gandarījums par atrastajiem, bet gadās arī neveiksmes. Un var iepazīt cilvēku raksturus. Kādai jaunai sievietei bija pazudusi māte, lūdza palīdzību, “Bezvests.lv” cilvēki piekrituši un aicinājuši sievieti uz viņas mātes pazušanas vietu 120 km attālumā, bet sieviete attraukusi, ka nevarot: esot zemeņu laiks un tās jāvācot.

“Zemenes cilvēkam patiešām bija svarīgākas par miesīgo māti! Nu, ja tā, tad mēs arī nebraucam. Tad sieviete sāka kliegt, draudēt, ka aiztaisīs ciet mūsu organizāciju,” atceras organizācijas dibinātājs Aleksandrs Faminskis. “Kādā citā gadījumā znots lūdza mežā pārtraukt sievasmātes meklēšanu, jo tūlīt sākšoties futbols, bet meitai bija kauns kliegt megafonā. Pēc nedēļas sirmgalvi policija atrada mirušu purvā.”

A. Faminskis vēl piebilst: “Gūstam pieredzi un mācības. Piemēram, ekstrasensi ne reizi nav palīdzējuši, ne reizi norādes nav bijušas precīzas.”

Visu rakstu lasiet 19. aprīļa “Latvijas Avīzē” vai e-izdevumā.

FOTO NO BEZVESTS.LV ARHĪVA
Šajos Lielupes meldros pagājušajā sestdienā Jūrmalā meldros atrada pensionāres Innas mirstīgās atliekas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+