Foto – Valdis Semjonovs

Viss sievai! 0

Man ir 52 gadi. Esmu precējies, bērnu nav. Tagad jāiet uz nopietnu operāciju, pēc tam – starošana. Gribu savu zemi vienkārši pārrakstīt uz sievas vārda. Kā to izdarīt?
 Ēriks Aizkrauklē

Reklāma
Reklāma

 

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Nekustamo īpašumu, tostarp zemi, tā vienkārši uz citas personas vārda nemaz nevar pārrakstīt.

Lai nekustamo īpašumu reģistrētu zemesgrāmatā uz citas personas vārda, nepieciešams noformēt darījumu ar šo personu, piemēram, pārdošanu, dāvinājumu, uztura līgumu u.tml. Taču tas ir saistīts ar diezgan lieliem izdevumiem – jāmaksā gan par nostiprinājuma lūguma apstiprināšanu, gan valsts un kancelejas nodevas. Ja, piemēram, zemi dāvināsiet sievai, valsts nodevu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā noteiks 0,5 % apmērā no nekustamā īpašuma vērtības (ja tā ir latos), bet ne vairāk kā 1000 latu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja jums nav bērnu un citu radinieku, kas varētu mantot pēc likuma (piemēram, vecāki, māsas un brāļi vai viņu bērni), sieva tik un tā saņems šo zemi mantojumā. Tādā gadījumā, ja nekustamā īpašuma vērtība pārsniedz 10 minimālās mēnešalgas, valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu, uzrādot notāra izsniegtu mantojuma apliecību, būs tikai 0,25 % no šī īpašuma vērtības.

Ja jums tomēr ir vēl citi radinieki, varat noformēt testamentu, kur norādīsiet sievu kā vienīgo mantinieci. Tad pārējie uz mantojumu pretendēt nevarēs. Arī valsts nodeva būs tikai 0,125 % no nekustamā īpašuma vērtības. Taču, sastādot testamentu, jāņem vērā neatraidāmo mantinieku daļas, kas ir puse no tā, ko viņi mantotu pēc likuma.

Likums nosaka, ka neatraidāmie mantinieki ir laulātais un lejupējie (bērni, mazbērni utt.), bet, ja tādu nav, tad tuvākās pakāpes augšupējie (vecāki, vecvecāki utt.).

Bērnu jums nav, tāpēc neatraidāmie mantinieki varētu būt jūsu vecāki. Taču vecākus varat arī, kā teikts likumā, atstumt no mantojuma. Ar atstumšanu no mantojuma jāsaprot rīkojumā nāves gadījumam izteiktā griba, lai tas, kam ir tiesības mantot pēc likuma, nekļūst par mantinieku. Neatraidāmos mantiniekus var atstumt no neatņemamās mantojuma daļas, vienīgi balstoties uz likumā paredzētiem un rīkojumā nāves gadījumam tieši norādītiem patiesībai atbilstošiem iemesliem. Vecākus varat atstumt no mantojuma tikai tad, ja viņi:

• ir izdarījuši noziedzīgu nodarījumu pret jūsu, jūsu laulātā vai bērnu dzīvību, veselību, brīvību vai godu;

• ierosinājuši apzināti nepatiesu apsūdzību pret kādu no šīm personām par noziedzīgu nodarījumu;

• atstājuši jūs bezpalīdzības stāvoklī, ja bijis iespējams palīdzēt;

• dzīvojuši izšķērdīgi vai netikumīgi;

• nav izpildījuši viņiem ar likumu uzlikto pienākumu uzturēt jūs vai jūsu laulāto;

Reklāma
Reklāma

• mēģinājuši kavēt jūs sastādīt testamentu;

• jums dzīvam esot, bez ziņas un piekrišanas noslēguši ar kādu personu līgumu par jūsu nākamo mantojumu;

• nemaz nav gādājuši par jūsu audzināšanu.

 

Konsultēja jurists Aleksandrs Čicerins.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.