×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
1. janvāris, 2012
Drukāt

Vissaulainākais muzejs pasaulē

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Saules muzejs Rīgā ir vienīgais pasaulē, kurā varat redzēt priekšmetus ar Saules zīmi teju no visām pasaules valstīm, protams, arī Latvijas: mūsu mākslinieku darbiem atvēlēta īpaša ekspozīcijas daļa. Goda vietā – sprēslīcas ar latvisko saulītes ornamentu. Viena no tām – īpašs veltījums muzejam. 


 

Pamatekspozīcija ir muzeja izveides autores Ivetas Gražules privātkolekcija, kuras aizsākumi rodami pirms vairāk nekā vienpadsmit gadiem. Viesojoties Portugālē, viņa iegādājās savu pirmo dekoru ar saules motīvu – mazu piekariņu, lai vienmēr atcerētos, cik brīnišķīga un saulaina ir šī zeme. Vēlāk viņa turpināja šo tradīciju un meklēja saules motīvus priekšmetos katrā valstī, kuru apmeklēja.
Patlaban mu-zejā jau ir ap 400 sauļu dekoru, visi – autordarbi. Tie veidoti dažādos materiālos, un ir interesanti vērot, kādu autors ir
saskatījis sauli. Galve-
nokārt tā at-tēlota smaidoša, labvēlīga, taču ir arī niknā saule ar atieztiem zobiem – no Lielbritānijas… No Āfrikas atceļojusi saules veidā darināta šamaņu maska, kas lietota rituālos. Maskai ir šauras acis, jo bija uzskats, ka, ieskatoties acīs, var ielūkoties dvēselē.

Latviešiem Saule ir personificēta kā sieviešu kārtas dabas dievība, kas gādā par labklājību un visas dzīvības atjaunošanos uz Zemes. Tā ir viena no visspēcīgākajām dievībām, jo redz un zina visu, un bez tās nav iedomājama auglība un ražība. Saule ir visu nelaimīgo cilvēku, īpaši bāreņu, aizbildne un sargātāja, jo uzņemas mātes lomu, sniedzot savu siltumu tiem, kam tā visvairāk trūkst. Varbūt tāpēc latviešiem vārds saule ir sieviešu dzimtē, taču ir arī tautas, kuras dekoros un citos priekšmetos to atveido kā vīru ar ūsām. 
Saule3-ak

Jolanta Skinča, muzeja gide: – Ar sauli, apļveida zīmēm bieži rotāti sieviešu greznuma priekšmeti un apģērbi, kā arī darbarīki, piemēram, vērpjamā ratiņa sastāvdaļa – sprēslīca.

Senais latvietis pirms kāzām savai līgavai dāvināja paša gatavotu sprēslīcu, kuru izrotāja ar zīmēm, kas bija kā vēlējums. Savukārt līgava savam izredzētajam adīja cimdus, zeķes, arī bieži rotātus ar saules rakstiem. Muzeja kolekcijā ir tukumnieka Valda Orlova gatavotās linu vērpjamā ratiņa sprēslīcas, kurās izgrebta Saules zīme. Viena no tām veltīta muzejam, lai tam būtu Saules mūžs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+