Kultūra
Māksla

Keramiķa Valda Grebeža pikantā sīkplastika 0


“Kad apkārt redzi tik daudz sulīgu meitiešu, pirksti paši no sevis izveido īsto formu,” smaida Valdis Grebežs.
“Kad apkārt redzi tik daudz sulīgu meitiešu, pirksti paši no sevis izveido īsto formu,” smaida Valdis Grebežs.
Foto – Andris Ozoliņš

Ir ko piedāvāt tūristiem
“Valdis Grebežs ir omotu meistars keramikā, nūsadorboj puorsvorā ar telpiskuo keramikys panno izveidi, tok struodoj na tik ar muolu, nu ari ar kūku, styklu, gāzbetonu, klyugom, akmini i cytim materialim. Regulari pīsadola i regionalajuos, i vaļsts, i storptautyskajuos izstuodēs. Juo dorbi rūtoj privatkolekcejis Vuocejā, Pūlejā, Norvegejā, Anglejā, Zvīdrejā, Šveicē, Krīvejā, Boltkrīvejā, Dānejā, Italejā, Austrejā, Fraņcejā, ASV, Kanadā, Korejā, Izraelā,” vēsta Daugavpils “sātyslopa”.” Skaistāk nepateiksi! Kā plūst valoda!

Galerijas nosaukums

Valdis Grebežs piedzimis un uzaudzis Krāslavas rajona Šķeltovas pagastā. Pēc vidusskolas aizgāja studēt uz Latvijas Lauksaimniecības akadēmiju Jelgavā, kur satika mākslinieku Viktoru Kapeļņikovu un viņa ietekmē pirmo reizi pieskārās mālam. Atgriezies mājās, Latgalē, Valdis sāka strādāt Špoģu Mūzikas un mākslas skolā par keramiķi, tad Višķu skolā par mākslas un darbmācības skolotāju. Daugavpilī tika pabeigta Daugavpils Pedagoģiskā universitāte.

“Uz mākslas skolu nāk bērni, kas grib mācīties. Mēs nešķirojam, ir bērns talantīgs vai ne. Mēģinām katram dot kādas praktiskas iemaņas un attīstīt māksliniecisko domāšanu. Pat, ja viņš nebūs mākslinieks, būs citāds redzējums arī uz lietām, kas ir apkārt. Skola ir tas lauks, kur bērnam iespējams gūt panākumus un pārliecību par to, ka dara savu darbu teicami. Piemēram, pagājušajā gadā olimpiādes tēma bija “Putni” un Višķi ieguva trešo vietu starp mākslas skolām Latvijā. Tas mums bija liels pārsteigums! Sevi uzskatu par “spēlējošo treneri”, jo nopietni nodarbojos ar mākslu un tajā pašā laikā nododu savas iegūtās zināšanas un pieredzi citiem. Uzskatu, ka šīs abas lietas – gan māksla, gan pedagoģija – man ir vienlīdzīgas,” pārliecināts Valdis.

Amatniekiem ir jābūt arī komersantiem. Valdis uzskata – ja meistars izaudzis līdz līmenim, kad prot ražot interesantas lietas un savu darbošanos var parādīt arī citiem, ir īstais brīdis domāt par to, kā šo preci labāk piedāvāt tūristiem. Tādēļ viņš iesaistījās projektā “Latgales tematiskie ciemi”, kas bija lieliska iespēja vietējiem amatu meistariem kooperēties. Pakāpeniski tika sastādīts vietējā tūrisma maršruts. Viņaprāt, Višķi ir ģeogrāfiski ļoti izdevīga vieta starp tūristiem nozīmīgajām Daugavpili un Aglonu. “Ja tūristi vēlas lauku sieru vai alu, mums ir ko piedāvāt. Tā mēs paši attīstām vietu, kurā dzīvojam,” spriež Valdis.

Pikantā sīkplastika

Valdis ir meistars daudzās jomās un savas radošās fantāzijas pirmām kārtām īsteno savdabīgajā māla sīkplastikas tehnikā, kuru Latvijā izkopj jau vairs reti kurš. Viņš veido smalkus, dekoratīvus māla panno, kuros uz koka, auduma fona dzīves ainiņas izspēlē māla figūriņas. Māla gleznās redzami gan tautiski motīvi, gan jautras pirts ainiņas, gan nozīmīgi notikumi.

Vajadzīga liela “skunste”, lai mazās figūriņas, ievērojot visus māla veidošanas speciālos paņēmienus, sanāktu tik dzīvas, plastiskas un nevainīgi erotiskas. It īpaši dzīvas izskatās Latgales zelts – zilo ezeru zemes zeltenes, kas Valdim padodas ļoti pikanti. Māla panno keramiķim pasūta bieži un jau ir izstrādājies sava veida standarts, kas apskatāms www.clay.lv. Vislielākā glezna, ko Valdis veidojis, bijusi 2 x 1 metrs. Izrādās, tik liela izmēra gleznas vislabāk pārvadāt, guldot uz salmiem!

Interesants bija pasūtījums no kāda azerbaidžāņa. Šajā panno bija caurvīti Austrumu motīvi un rāmis bija no sakausēta stikla. Ļoti bieži biedrības un organizācijas pasūta meistaram suvenīrus un balvas. Vispopulārākās esot gleznas ar pirts tematiku, kuras viņš ved līdzi uz gadatirgiem. Piemēram, viena sērija atrodas saunu kompleksā “Baltic Beach Hotel Jūrmala”.

“Kad apkārt redzi tik daudz sulīgu meitiešu, pirksti paši no sevis izveido īsto formu,” smaida mākslinieks. “Atceros, bija viens humora gadījums. Sieviete atbrauca uz tirgu, vīrs viņai palūdza nopirkt “sārto ziediņu”. Ilgi sieva lauzīja galvu par šo lūgumu. Pienākot pie mana stenda, sieviete izstāstīja par sava vīra lūgumu un uzreiz saprata, ka grib nopirkt pikantu māla gleznu pirtij. Man kā gleznas autoram ir ļoti svarīga skatītāju uzmanība un ļoti patīkami redzēt cilvēku smaidus, prieku un uzslavas no kolēģiem amatniekiem.”

Vērtējums: ļauj pamēģināt arī citiem 

Lolita Kozlovska, Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūras vecākā eksperte tūrisma jomā: “Valdis ienāca Latgales keramiķu apritē ar unikāliem māla sīkplastikas panno. Tie ne tikai rada īpašu noskaņu, bet arī ir cenu ziņā ļoti demokrātiski. Panno ļaudis labprāt pērk kā suvenīrus un piekar mājās pie sienas, bet no karsētas koksnes darinātās kukaiņu skulptūras un gāzbetona skulptūras izmanto kā vides objektus. Valdis nevairās no citiem materiāliem un, piemēram, uz Lieldienām bija Daugavpils centrā izveidojis lielus salmu zaķus. Nozīmīgas aktivitātes risinās Višķu amatnieku ciemā, kur meistars, kooperējoties ar apkārtējiem, veido pilnasinīgu tūrisma objektu. Tur varēs apskatīties darbnīcas, iemēģināt roku amatniecībā, izstaigāt nozīmīgākās vietas un, protams, kārtīgi nodegustēt Latgales lauku labumus.”

LA.lv