×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
22. augusts, 2012
Drukāt

Visvairāk ēnstrādnieku frizētavās

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijā pēdējā laikā līderpozīcijās pēc atklāto ēnstrādnieku skaita ir izvirzījusies individuālo pakalpojumu joma, intervijā biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” norādīja Valsts darba inspekcijas (VDI) direktors Renārs Lūsis.

 

“Pirmo reizi kopš ļoti ilgiem laikiem nelegālā nodarbinātība būvniecībā vairs nav pirmajā vietā. Pašlaik līderpozīcijā pēc atklāto ēnstrādnieku skaita ir izvirzījusies individuālo pakalpojumu nozare – ķīmiskās tīrītavas, frizētavas, apbedīšanas pakalpojumu sniegšanas uzņēmumi un apavu remonta darbnīcas. Šīs nozares pārstāvji acīmredzot domā, ka tā ir pārāk maza un pie viņiem neviens neatnāks, tāpēc īsteno pārkāpumus,” teica Lūsis. Viņš pastāstīja, ka tāpat izplatīti ir gadījumi, kad šīs nozares pārstāvji reāli pastāvošās darba attiecības cenšas slēpt aiz citiem līgumiem. “Mēs tās kvalificējam pēc viena un tā paša panta kā par nelegālo nodarbinātību,” piebilda VDI vadītājs.

“Piemēram, frizētavu īpašnieki ar frizierēm parasti slēdz līgumus par to, ka tie viņām tikai iznomā darba vietu, kur friziere var sniegt savus pakalpojumus. Tādējādi frizierēm jādarbojas vai nu kā mikrouzņēmējām, vai kā pašnodarbinātajām. Protams, nevar izslēgt iespēju, ka friziere tiešām darbojas kā pašnodarbinātā. Iespējams, frizieres strādā divās vai trijās šādās vietās, kur pie viņām nāk pastāvīgie klienti. Tomēr vairākumā gadījumu frizētavas pelna, strādājot fiksētu darba laiku. Reti kad cilvēkam ir jāpierakstās pie konkrētās frizieres uz laiku, kad nu viņa būs konkrētajā frizētavā. Lielākoties tomēr frizieres šajās frizētavās atrodas pastāvīgi, gaidot savus klientus. Mēs pētām, vai darbinieks pakļaujas visām darba attiecību prasībām vai arī ne. Tiesa, šādi, slēdzot citus līgumus, noformētu klasisko darba attiecību gadījumu skaits arvien pieaug,” atzina Lūsis.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+