×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
20. aprīlis, 2015
Drukāt

Visvecākie mājokļi ir Sabilē un Cesvaines pagastā, visjaunākie – Mārupes novadā (1)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Latvijā visvecākie apdzīvotie mājokļi ir Sabilē un Cesvaines pagastā, bet visjaunākie – Baložos un Mārupes novadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) 2011. gada tautas skaitīšanas dati.

CSP aplēsusi, ka Latvijā apdzīvoto mājokļu vidējais vecums ir 48 gadi, pilsētās – 46, savukārt laukos – 51 gads. Rīgā mājokļi ir vidēji 49 gadus veci, Pierīgas reģionā – 42, Kurzemē – 52, Vidzemē – 54, bet Zemgalē un Latgalē – 46 gadus veci.

Novadu pagastu un pilsētu līmenī visvecākie apdzīvotie mājokļi ir Sabilē (84 gadi) un Cesvaines pagastā (82 gadi), bet visjaunākie – Baložos un Mārupes novadā (23 gadi).

CSP publicējusi režģa kartes, kas attēlo Latvijas apdzīvoto mājokļu vecumu atbilstoši 2011. gada tautas skaitīšanas datiem. Blīvāk apdzīvotās vietās, īpaši Rīgas tuvumā, kur dominē pēdējo 20 gadu laikā celti mājokļi, to vidējais vecums ir mazāks. Savukārt vecāki mājokļi ir laukos ar viensētu apbūvi un atsevišķu pilsētu kā, piemēram, Rīgas vai Liepājas vēsturiskajos centros.

2011. gada tautas skaitīšanā sniegtas ziņas par 798 831 apdzīvotā mājokļa vecumu. 9% apdzīvoto mājokļu celti līdz 1919. gadam, bet 12% – no 1919. līdz 1945. gadam. 1920. gada agrārās reformas veicinātās jaunsaimniecību izveides rezultātā mūsdienās vairums iedzīvotāju laukos ar viensētu apbūvi arvien dzīvo pirmās brīvvalsts laikā celtās ēkās.

Lielākā daļa (71%) apdzīvoto mājokļu Latvijā celti no 1946. līdz 1990. gadam. Padomju laikā celtie mājokļi koncentrējas blīvāk apdzīvotās vietās, kā arī Latgalē.

8% apdzīvoto mājokļu uzcelti pēc 1990. gada. Visvairāk jauno mājokļu ir Garkalnes novadā (60% no apdzīvotajiem mājokļiem šajā teritorijā), Tīnūžu pagastā (59%) un Mārupes novadā (52%).

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. vispirms visām pašvaldībām ar LIKUMU jānosaka veco daudzdzīvokļu māju siltināšanas programma BEZ JEBKĀDĀM ATRUNĀM!!! Valstij ir JĀATROD NAUDA un birokrātija te lai nestājas ceļā… Bez tam steidzīgi jāpārskata likumdošana DzKU atbildībai apsaimniekošanas jautājumos, kur NAV NEKĀDAS KĀRTĪBAS – KATRS DZKU DARA KĀ GRIB…, savelkot tik lielu darbinieku skaitu ar ĻOTI LIELU ATALGOJUMU UZ IEDZĪVOTĀJU MACIŅU PLĀNUMU, ka PRĀTS ATSAKĀS PIEŅEMT TO NETAISNĪBU…Iedzīvotāju maciņi drīz vienkārši nevarēs “panest” darbinieku atalgojuma nastu!!! KĀ tas var būt, ka iedzīvotāju maksājumi punktā “MĀJAS APSAIMNIEKOŠANA” nauda domāta darbinieku algām nevis dzīvojamās mājas uzkrājumam ,it īpaši veco daudzdzīvokļu māju, remontdarbiem, kosmētiskiem un cita veida remontiem??????????? NESAPROTU… Vēl papildus tiek maksāta nauda mājas uzkrājumam??????? Novadu centri paliek arvien tukšāki no iedzīvotajiem, bet DzKU pārvaldes ēka vai plīst no jauniem darbinieku kadriem…. Viss ir kā džungļos…TAS IR JĀIZBEIDZ!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+