×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
26. marts, 2015
Drukāt

Vita Merca: Daba ir mūžīga, un es viņai paklanos (1)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Vita Merca (no kreisās) teica īpašu paldies par "LA" speciālbalvu, jo tā atgādina, ka mākslā aktīvi darbojas ne tikai jaunie talantīgie, bet arī viņu skolotāju paaudze. Balvu pasniedz "LA" žurnāliste Linda Kusiņa.

Līdz 15. aprīlim Rīgas Sv. Pētera baznīcā skatāma izstāde “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”. Apbalvoti arī izstādes laureāti, tostarp pasniegta AS “Lauku Avīze” balva.

Galveno – Jāzepa Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā – saņēma gleznotājs un pedagogs Roberts Muzis par triptihu “Skrandu mākoņi”. Bet AS “Lauku Avīze” speciālbalva par tīrību domās un dzidrumu sajūtās – dāvanu karte galerijā “M6” materiālu iegādei – aizceļoja pie gleznotājas Vitas Mercas. Māksliniece stāsta, ka pēdējos piecus gadus viņa lielākoties glezno dabā un visvairāk iecienījusi Vidzemi, ko uzskata par savu darbnīcu. “Es gleznoju sajūtas, kuras nēsāju līdzi jau no bērnības, meklēju dabā atbilstošu motīvu un to gleznoju. Vienkārši skaistus kokus vai ezerlīčus – tos mēs gleznojām studiju gados, tagad ainava jāpaceļ augstākā līmenī. Mans pasaules uzskats ir, ka daba ir mūžīga, un es viņai savā ziņā, ārā izejot, paklanos. Tādēļ manas ainavas ir mazas, klusas, tās grib, lai skatītājs pienāk klāt un iedziļinās,” teic V. Merca.

Māksliniece ļoti atzinīgi vērtē jauniedibināto balvu, norādot, ka pēdējā laikā jutusi: Latvijas ainava pamesta novārtā, taču nu cer – iespējams, Latvijas Mākslas akadēmijā izveidosies ainavas klase, jo arī augstskolas rektors Aleksejs Naumovs pievērsies ainavas žanram. Rīgas domes balva par Jāzepa Pīgožņa dzimtās Latgales ainavas raksturīgu atspoguļojumu piešķirta māksliniekam un pedagogam Osvaldam Zvejsalniekam. Mākslinieks Aleksandrs Stankēvičs savu speciālbalvu par profesionālo līdzekļu un izteiksmes jauninājumiem piešķīra gleznotājai Kristīnei Kvitkai. Leģendārās grupas “Čikāgas piecīši” mūziķa Alberta Leg­zdiņa speciālbalva par īsteni latvisku ainavu piešķirta gleznotājai Agnijai Ģērmanei.

Balvas žūrijas priekšsēdētāja mākslas zinātniece Ingrīda Burāne stāstīja, ka mākslinieku atsaucība bijusi necerēti liela. Sākotnēji žūrijai tika iesniegti 229 darbi, bet 77 autori ar 107 darbiem ieguva tiesības piedalīties respektablajā un kultūrvēsturiski nozīmīgajā izstādē.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pārdomas: Daba ir brīnišķīga! Par to var jūsmot, no tās var iedvesmoties, par to jārūpējas, ar to jāsadzīvo… Bet dabai nav jāklanās. Jāklanās tās Autoram.

Draugiem Facebook Twitter Google+