×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
4. septembris, 2013
Drukāt

Vitauts Bubnis “Krustā sistais balodis”

LR_Krusta_balodis2

Izcilā lietuviešu prozaiķa Vītauta Bubņa romāna virsraksts “Krustā sistais balodis” gluži adekvāti neatbilst grāmatas nosaukumam lietuviešu valodā (Balandžio plastejimas), toties pilnībā atbilst autora pamatdomai – jebkuros apstākļos meklēt un turēties pie cilvēciskuma. Etniskus un reliģiskus konfliktus un karus pieredzējuša cilvēka dvēsele cieš tik stipri, itin kā būtu sista pie krusta, un šis krusts ir ļoti grūti nesams. Romānam piešķirta Baltijas Asamblejas balva.

LR_Krusta_balodisRomānā pie krusta sists kokā grebts balodis ir arī realitāte. Šo krustu ir veidojis viens no romāna tēliem – daudz sāpju pieredzējušais vecais zemnieks Mīkols ar to gaišu domu, ka Dievs ir viens un cilvēki nedrīkst viņu sadalīt pēc savas ticības un tautības. Ja viņi to dara, tad sit krustā miera un saticības simbolu dūju un ar to kopā paši sevi.

Šis Vītauta Bubņa darbs atšķiras no pārējiem ar to, ka šoreiz viņš iedziļinājies globālās dzīves un cilvēka jūtu problēmās un tālab ir  mūsdienīgs un mākslinieciski vērtīgs.

Latviski jau iznākušie viņa romāni un arī stāsti bērniem allaž bija ļoti lietuviski, ar savu zemkopju tautu un zemi saistīti. Neviens no tiem neaizgulējās grāmatnīcu plauktos.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+