×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
28. decembris, 2015
Drukāt

Vjačeslavs Dombrovskis: Latvijas ekonomika stagnē, bet mēs to negribam atzīt (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Vjačeslavs Dombrovskis

Latvijas ekonomika “de facto” ir ieslīgusi stagnācijā, bet mēs nevēlamies to atzīt un visu laiku cenšamies atrast iespēju pateikt, ka glāze ir puspilna, nevis pustukša, šodien sarunā ar žurnālistiem Latvijas tautsaimniecības situāciju vērtēja domnīcas “Certus” vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis.

Viņš atzina, ka saskaņā ar pašreizējām prognozēm par vidējo attīstību Latvijā un Eiropas Savienībā (ES) Latvijai būs nepieciešami 53 gadi, lai sasniegtu vidējos ES rādītājus. Ne visiem Latvijas iedzīvotājiem būs pacietība gaidīt šos 53 gadus, iedzīvotāji dosies uz ārvalstīm, norādīja Dombrovskis.

Lai Latvija 2025. gadā sasniegtu 90% no ES vidējā līmeņa, valsts ekonomikai turpmākajos gados būtu jāaug par 5,3% gadā, ja vēlamies sasniegt 80% no vidējā ES līmeņa, tad ikgadējai izaugsmei vajadzētu būt 4,2%, savukārt, ja līdz 2025. gadam Latvija gribētu sasniegt ES vidējo līmeni, tad Latvijas izaugsmei vajadzētu būt 6,3% gadā.

Šie aprēķini balstīti aplēsēs, ka Latvijas ekonomika aug par 2-3% gadā, bet ES – par 2%.

Dombrovskis kritizēja, ka pašlaik no Finanšu ministrijas prioritāšu loka izzuduši centieni virzīties uz ES vidējā attīstības līmeņa sasniegšanu. Viņš bija skeptisks par pašlaik izvirzīto mērķi mazināt nevienlīdzību Latvijā. Domnīcas “Certus” vadītājs uzskata, ka emigrācija izriet tieši no tā, ka Latvijas ekonomika atpaliek no citām ES valstīm, un, jo lielāka atpalicība mūsu valstī, jo vairāk cilvēku brauks projām uz citām valstīm. “Certus” vadītājs atzina, ka vēlas radīt pretsvaru nostājai, ka galvenā problēma Latvijā ir iekšējā ienākumu nevienlīdzība. “Problēma ir ienākumu nevienlīdzība salīdzinājumā ar ES,” sacīja Dombrovskis.

“Certus” ir domnīca, kas izveidota, pateicoties privātajam finansējumam. Tajā pārstāvētas arī vairākas nozīmīgas Latvijas tautsaimniecības nozares – farmācijas, IT, kokrūpniecības, finanšu, lauksaimniecības un citas.

“Certus” valdes priekšsēdētājs ir bijušais izglītības un zinātnes ministrs un bijušais ekonomikas ministrs Dombrovskis, valdē strādā arī pētnieks, Latvijas Universitātes asociētais profesors Daunis Auers un SIA “Sakret” komercdirektors Juris Grīnvalds.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. !Kas tā par vaimanāšanu, kad bruņošanās slogs noteikts ar likumu. Visi kliedz, ka vajag naudu, kā ceļinieki, skolotāji,mediķi,par penionāriem neerunājot. pamģiniet kādam no viņiem līdzekļus samazināt – ccik cilvēku būs ielās. Jau tagad streiko, kad piešķir, bet mazāk. Nevar lekt augstāk par reaļaajām bikse’m, nerēkinties ar sociālajām briesmām!

  2. Ja runājam par ES vidējo līmeni, tad to sasniegt varam tikai ar nosacījumu, ka citās ES valstīs attīstība apstājas. Arī sunim ir grūtības ar savas astes noķeršanu.

  3. Sakumā japierāda, ka ekonomiska izaugsme liek cilvēkiem justies laimīgakiem. ta nav aksiooma.
    man šķiet, ka tā liek justies nelaimīgākiem, palielina stresu, noslogotību, laupa stabilitātes sajūtu, kas ir LOTI būtiska, lai cilvēks justos komforta, piesārņo dabu, degradē ainavu.
    Ekonom. izaugsmi ir nepieciešams nepārtraukti dzit ar pātagu lielkapitālistiem. jo viņi negrib samierināties ar virspeļnas kritumu.
    ekonom. attīstības tempus pasaulē visiem spēkiem būtu jacenšas apturēt nevis eskalēt. Cilvēku labas dzīvošanas, stabilitātes un dabas saglabāšanas vārdā.

Draugiem Facebook Twitter Google+