×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
1. oktobris, 2015
Drukāt

Brocēnu novada pašvaldībā izsaimniekoti tūkstošiem eiro, konstatē VK (4)

Foto- LETAFoto- LETA

Valsts kontrole (VK) atklājusi vairāks nelikumības – naudas piesavināšanos un grāmatvedības datu sagrozīšanu – Brocēnu novada pašvaldībā, ceturtdien žurnālistiem sacīja VK padomes loceklis Aivars Ērglis.

“Pretēji zvērināta revidenta iepriekšējos gados sniegtajiem atzinumiem par priekšzīmīgu grāmatvedības uzskaiti šajā pašvaldībā, VK revidentiem, apmeklējot šo pašvaldību pavērās glužu pretēja aina. Tur nebija izveidota iekšējās kontroles sistēma, kas nodrošinātu grāmatvedības kārtošanu un gada pārskata sagatavošanu atbilstoši normatīvo aktu prasībām un bez krāpšanas un kļūdu izraisītām neatbilstībām, tas ir – netika nodrošināta visu pašvaldības īpašumā, valdījumā un turējumā piekrītošo un esošo ilgtermiņa ieguldījumu, prasību, saistību, ieņēmumu un izdevumi uzrādīšanu saskaņā ar attaisnojuma dokumentiem un darījumu ekonomisko būtību,” skaidroja Ērglis.

Tostarp VK atklājusi, ka Brocēnu novada pašvaldības grāmatvedības dokumenti bija sagrozīti, veicot krāpnieciskas darbības, lai slēptu patiesos darījumu partnerus un summas.

VK revidenti konstatējuši, ka pašvaldība bez tiesiska pamata fiziskām personām ir pārskaitījusi naudas līdzekļus vismaz 100 tūkstošu eiro apmērā, tajā skaitā vairāku gadu garumā 39 pašvaldības darbiniekiem un deputātiem papildus darba algai bez tiesiska pamata ir izmaksāti ne mazāk ka 85 tūkstoši eiro. Tas darīts, veicot nepatiesus ierakstus grāmatvedības reģistros, piemēram, darbiniekam izmaksāta nauda ir iegrāmatota kā pašvaldības dotācija iedzīvotājam, kas pārskaitīta pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzējam vai kā pakalpojumu apmaksa, kas ieskaitīta komunālo pakalpojumu sniedzējam. Tostarp par šo summu nav aprēķināti un valsts budžetā iemaksāti nodokļi 36 650 eiro apmērā.

Tāpat pašvaldībā atklātas nelikumīgas piemaksas tās deputātiem un darbiniekiem – kopumā vismaz 10 tūkstošu eiro apmērā. VK arī atklājusi, ka ir nelikumīgi izlietoti pašvaldības naudas līdzekļi vairāk nekā piecu tūkstošu eiro apmērā, apmaksājot juridisko ārpakalpojumus, kuri pēc būtības neatbilst likumā noteiktajam kritērijam par gadījumiem, kad drīkst šādus pakalpojumus iepirkt.

Brocēnu novada pašvaldības grāmatvedībā nebija atrodama un pašvaldība nevarēja uzrādīt līgumus vai pieņemšanas nodošanas aktus, kas attaisnotu dažādām fiziskām personām veiktos naudas pārskaitījumus 372 tūkstošu eiro apmērā, kas saskaņa ar bankas dokumentiem veikti par pakalpojumiem, bet par kādiem pakalpojumiem – nebija paskaidrots.

Savukārt gadījumos, kad attaisnojuma dokumenti bija sagatavoti, tie pretēji likumā par grāmatvedību noteiktajam nedeva iespēju pārliecināties par finanšu līdzekļu izlietošanas pamatotību. Piemēram, lai gan pašvaldības īpašumā ir vismaz 20 dažādi mūzikas centri, ir apmaksāta mūzikas un video aparatūras noma, nenorādot nomātās aparatūras sastāvu, funkcionalitāti un lietošanas termiņus, ir apmaksāta privātpersonām piederošu celtniecības instrumentu un trauku noma ne līgumos, ne pieņemšanas – nodošanas aktos nenorādot pamatojošu informāciju.

Arī aprēķinot atlīdzību pašvaldības deputātiem un darbiniekiem, pašvaldības grāmatvedībai nav izdevies izvairīties no normatīvajos aktos paredzēto prasību pārkāpšanas, kā rezultātā 2014.gadā ir nelikumīgi izlietoti 9549 eiro.

Kopumā Brocēnu novada pašvaldības grāmatvedības stāvoklis nedeva iespēju VK revidentiem sniegt viedokli par pašvaldības 2014.gada pārskatā uzrādītajiem aktīviem un pasīviem gada sākumā 10,7 miljonu eiro vērtībā un gada beigās 11,6 miljonu eiro vērtībā, ieņēmumiem 6,4 miljonu eiro vērtībā un izdevumiem 6,3 miljonu eiro vērtībā.

Pēc Ērgļa teiktā, par pārkāpumiem Brocēnu novada pašvaldībā šā gada pavasarī ir ierosināts arī kriminālprocess Valsts policijā.

VK arī atzīmēja – lai gan Brocēnu novada pašvaldības grāmatvedības uzskaite gadiem ilgi nav kārtota atbilstoši normatīvo aktu prasībām, tajā skaitā ir veikta grāmatvedības datu sagrozīšana, 2014.gada decembrī pašvaldības galvenā grāmatvede ir apbalvota par ilggadēju darbu un apzinīgu darba pienākumu veikšanu ar pateicības un atzinības rakstu, izmaksājot pabalstu 80 eiro apmērā.

Tāpat Ērglis norādīja – lai arī, izlases veidā pārbaudot 29 pašvaldības, jau revīzijas laikā tika novērstas uzskaites kļūdas vismaz 184 miljonu eiro apmērā, pašvaldību gada pārskatu daļā ilgtermiņa ieguldījumi 2014.gada beigās joprojām ir uzskaitīti kļūdaini vismaz 19 miljonu eiro apmērā.

Pēc viņa teiktā, arī zvērinātie revidenti 2014.gada pārskata revīzijas situāciju pašvaldību grāmatvedībās ir vērtējuši atbildīgāk nekā iepriekšējos gados. Kopumā sniegti astoņi atzinumi ar apstākļu akcentējumu, 13 atzinumi ar iebildēm, viens negatīvs atzinums un par diviem pārskatiem atzinumu tika atteikts sniegt – Brocēnos par visu gada pārskatu un Ogres novada pašvaldībai daļā par finanšu rezultātiem.

Par saviem atklājumiem VK informējusi Ģenerālprokuratūru, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, Finanšu ministriju, Valsts ieņēmumu dienestu un Vides aizsardzības un reģionālo attīstības ministriju. Savukārt Zvērinātu revidentu asociācijai tiks sagatavota un nosūtīta informācija par zvērināta revidenta darbu.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Pašvaldības grāmatveža Likumīgās ATBILDĪBAS robežas un saturs saistībā ar pašvaldības grāmatvedību.
  .
  Saskaņā ar likumā “Par grāmatvedību” definētajiem attiecīgajiem nosacījumiem, kā arī MK Noteikumu Nr. 585. “Par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” attiecīgajiem nosacījumiem u.c. grāmatvedības sfēru reglamentējošo NA nosacījumiem – konkrētajā gadījumā (arī, t.sk.):
  .
  1. VISA juridiskā un faktiskā ATBILDĪBA par grāmatvedību JEBKURĀ izpratnē / izpausmē ir Likumīgi deleģēta un pilnā mērā attiecas TIKAI un VIENĪGI uz jebkuras valsts / pārvaldes institūcijas / to pakļautībā esošo uzņēmumu u.c. struktūrvienību attiecīgā administratīvās / praktiskās (t.sk. saimnieciskās u.c. saistītās) vadības līmeņa “atbildīgajām amatpersonām”. UN – NEVIS uz grāmatvežiem u.c. taml. attiecīgo sfēru profesionālajiem darbiniekiem, kas TIKAI un VIENĪGI izpilda savu darba devēju uzdevumus, rīkojumus, norādījumus.
  .
  2. Grāmatveži TIKAI un VIENĪGI kārto attiecīgo valsts / pašvaldību institūciju grāmatvedību (un / vai arī to pakļautībā esošo komercstruktūru u.c. saistīto struktūrvienību grāmatvedību), konsekventi darot to tādā profesionālās kvalifikācijas “formā un saturā”, kā tas ir definēts “Profesiju klasifikatora” attiecīgajos nosacījumos. Un NEVIS – organizē un realizē darījumus, pieņem lēmumus un taml. “izpildās” attiecīgās valsts / pašvaldību pārvaldes institūcijas / to pakļautībā esošo uzņēmumu u.c. struktūrvienību administratīvās / praktiskās (t.sk. saimnieciskās u.c. saistītās) vadības līmenī.
  .
  3. Grāmatvedis NAV un nekādā izpratnē / izpausmē NEVAR BŪT Likumīgi atbildīgs, vai līdzatbildīgs par JEBKURĀM lēmumu pieņemšanas / praktiskās rīcības aktivitātēm un to rezultātiem, par ko Likumdevējs ir deleģējis ATBILDĪBU (u.c. saistīto lēmumu pieņemšanas / rīcības kompetenci) TIKAI un VIENĪGI attiecīgo valsts / pašvaldību institūciju, to pakļautībā esošo komercstruktūru u.c. pakārtoto struktūrvienību administratīvās / praktiskās (t.sk. saimnieciskās u.c. saistītās) vadības līmenī funkcionējošajām “atbildīgajām amatpersonām”.
  .
  P.S. Iespējamajiem interesentiem – tieši saistībā ar šo aktuālo tēmu (!!!!!!!), skat. juridiski / pēc būtības pienācīgi argumentētu diskusiju “Grāmatveža (DŅ un DTA subjekta) atbildība par saimniecisko darbību?” portāla MANASTIESIBAS.lv juridisko diskusiju “Forumā”, tematiskajā sadaļā “Darba tiesības” (t.i. vienā no kopumā 26 tematiskajām sadaļām šajā juridisko diskusiju “Forumā”).

 2. Vienmēr no amatpersonām jāklausās, ka naudas ir tik cik ir- bet kā parasti-nauda ir, tikai neprotam paņemt .

 3. Un brīnās, kapēc Latvijā iet tik slikti,paši sevi apzog.Kauns par tādiem cilvēkiem.

 4. Štrunts par bitēm, ka tik medus.

Draugiem Facebook Twitter Google+