Latvijā
Izglītība

VK sagatavojusi atzinumu par LU rektora vēlēšanām0


Indriķis Muižnieks
Indriķis Muižnieks
Foto: Edijs Pālens/LETA

Izvērtējot precizēto Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavoto rīkojuma projektu par Indriķa Muižnieka apstiprināšanu Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā, nav iespējams pārliecināties, ka pārkāpumi LU rektora vēlēšanās ietekmēja to rezultātu, teikts Valsts kancelejas sagatavotajā atzinumā.

LETA jau vēstīja, ka šodien valdība plāno lemt par Muižnieka apstiprināšanu LU rektora amatā uz vēl vienu termiņu, tomēr izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) iepriekš koalīcijas partneriem rekomendēja Muižnieku amatā neapstiprināt.

Vēl vakar koalīcijas partiju vidū nebija vienprātības – atbalstīt vai neatbalstīt Muižnieku LU rektora amatā.

Valsts kancelejā atzina, ka ne Augstskolu likums, ne LU Satversme nenosaka LU rektora vēlēšanu kārtību un norisi LU. Vienlaikus IZM sagatavotajā rīkojuma projektā konstatēts, ka LU rektora vēlēšanās ir pieļauti procesuāli pārkāpumi, neievērojot iekšējos tiesību aktus.

IZM rīkojuma projektā secina, ka, “ja Satversmes sapulce savā darbībā neievēro LU Satversmes sapulces nolikumu, ir pamats uzskatīt, ka tā neievēro ārējo normatīvo aktu – LU Satversmi”. Tomēr Valsts kancelejas ieskatā, rīkojuma projektā nav pamatots, kā Ministru kabinets pie šāda secinājuma nonācis.

Tāpat Valsts kancelejā atzina, ka nav saprotams, no kā IZM secinājusi, ka ārējo normatīvo aktu pārkāpums ir vērtējams kā būtisks procesuāls pārkāpums, ņemot vērā, ka ne Augstskolu likums, ne LU Satversme nenosaka LU rektora vēlēšanu kārtību un norisi universitātē.

Valsts kancelejā arī vērsa uzmanību uz faktu, ka IZM sagatavotā rīkojuma projekta argumentācijā ir izmantoti apsvērumi, kas izdarīti uz pieņēmumiem.

“Ņemot vērā, ka pamatojumam jābūt pēc būtības pareizam un saprotamam, rīkojumā nevar norādīt pieņēmumus, kas nav pamatoti ar pierādījumiem,” uzsvēra Valsts kancelejā.

Saistītie raksti

Tādējādi atzinumā secināts, ka nav iespējams pārliecināties, ka konstatētie pārkāpumi ietekmēja LU rektora vēlēšanu iznākumu un ka vēlēšanu rezultāts neatspoguļo vēlētāju brīvo gribu.

Vienlaikus Valsts kancelejā atzina, ka IZM nepieciešams izvērtēt Augstskolu likuma atbilstību Latvijas Satversmei, kā arī nepieciešams pilnveidot augstskolu rektora vēlēšanu procesu.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Bērnu slimnīcā nonākuši vēl 4 bērni ar aizdomām par zarnu infekciju
5 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Esmu optimists, bet bez ilūzijām.” Saruna ar Egilu Levitu par Latvijas zaļumu un paša izvēlēm 2
Intervija 6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Dreiliņos ugunsdzēsēji izglābj 17 cilvēkus, kad aizdedzies atkritumu konteiners 1
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Zarnu infekcijas simptomi atklāti 19 bērniem un četriem bērnudārzu darbiniekiem Siguldas pusē
1 stunda
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Kad ārēji sakopies indivīds ver vaļā muti, nereti ir jābāž ciet ausis 2
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Spēcīgais vējš gandrīz nogāzis sastatnes deviņstāvu ēkai uz Liepājas centrālās ielas
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdien uzspīdēs saule un pūtīs spēcīgs vējš
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Sports
FOTO: Baumanis piebremzē Nitišu, Rīgā fināls bez latviešiem
1 stunda