Latvijā
Politika

VK skaidro, vai Latvijas simtgadei paredzētie līdzekļi tērēti atbilstoši mērķiem0


Līdz XXVI Vispārējo latviešu dziesmu un XVI Deju svētkiem palicis nedaudz vairāk par mēnesi, un Mežaparka Lielajā estrādē drīz noslēgsies rekonstrukcijas darbi skatītāju zonā. Taču estrādes rekonstrukcijas plānotā otrā kārta traucē skolēnu dziesmu un deju svētku kalendāram.
Līdz XXVI Vispārējo latviešu dziesmu un XVI Deju svētkiem palicis nedaudz vairāk par mēnesi, un Mežaparka Lielajā estrādē drīz noslēgsies rekonstrukcijas darbi skatītāju zonā. Taču estrādes rekonstrukcijas plānotā otrā kārta traucē skolēnu dziesmu un deju svētku kalendāram.
Foto – Ieva Leiniša/LETA

Ja netiks novērsti 2017. gada saimnieciskā gada pārskata revīzijā identificētie finanšu līdzekļu uzskaites trūkumi, valdība un sabiedrība nevarēs iegūt kvalitatīvu un pietiekamu informāciju par to, cik lieli publiskie līdzekļi tiks izlietoti Latvijas simtgades atzīmēšanai visā tās norises laikā, revīzijā secinājusi Valsts kontrole (VK).

VK uzskata, ka Ministru kabinets, pieņemot lēmumu Latvijas valsts simtgades svinībām piešķirt 59 miljonus eiro, nav paredzējis atbilstošu lēmuma uzraudzības mehānismu. Simtgades pasākumi nav objektīvi identificējami un nodalāmi no citiem pasākumiem.

Atvērtā koncepcija un nekonkrētie kritēriji ļauj gandrīz jebkuru institūciju veikto aktivitāti svinību piecu gadu periodā veltīt valsts simtgadei.

Revīzijas laikā atklājies, ka nereti simtgades pasākumus nespēj nodalīt pat par pasākumu atbildīgā institūcija, bet lielākā daļa resoru simtgades pasākumu pašfinansējumu izlieto lielākā apmērā, nekā sākotnēji plānots. Tātad nepastāv formāli ierobežojumi publiskā sektora līdzekļu izlietojumam simtgades pasākumiem. Līdz ar to nav skaidrs, vai kādam citam projektam paredzētā nauda šogad netiek iztērēta simtgades pasākumiem, un tādēļ tam finansējuma var nepietikt.

“Valsts simtgade ir ārkārtīgi svarīgs notikums. Svētki ir jāsvin. Taču ir svarīgi jau tagad novērst konstatētos trūkumus un samazināt konstatētos riskus, lai, simtgades svinības noslēdzot, tās ne tikai sasniegtu savu virsmērķi, bet radītu arī pozitīvu pārliecību par svinību pasākumos ieguldīto publisko līdzekļu lietderību,” uzsver valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Nepilnīgas finanšu un ar to saistītās informācijas publiskošana Latvijas valsts simtgades svinību oficiālajā vietnē lv100.lv sabiedrībai sniedz maldīgu priekšstatu par izlietoto publisko līdzekļu apmēru un par ieguvumiem no konkrētās izlietotās summas.

Piemēram, atskaitoties par paveikto, Mežaparka Lielās estrādes un Daugavas stadiona rekonstrukcija vietnē lv100.lv ir minēta kā paliekoša vērtība infrastruktūrā un kultūrvidē, lai gan šo objektu rekonstrukcija nav finansēta no simtgades svinībām paredzētajiem 59 miljoniem eiro.

Tādēļ VK aicina Kultūras ministriju (KM) un visas atbildīgās institūcijas sniegt sabiedrībai pilnīgu informāciju par valsts simtgades izmaksām,

lai izvairītos no neprecīzu ziņu izplatīšanas interneta vietnēs un sociālajos tīklos.

Saistītie raksti

VK ir lūgusi KM ņemt vērā, ka publiskotajiem materiāliem ir jāsakrīt ar faktiem pēc būtības. Proti, ja vienā informatīvajā grafikā KM ievieto gan valsts budžeta finansējuma kopsummu, gan uzskaita dažādus piecu gadu perioda notikumus valstī, kam nav tieša sakara ar KM, tiek radīts maldīgs priekšstats par resora sasniegto.

VK Latvijas valsts simtgades pasākumu nodrošināšanas izdevumu uzskaiti un izsekojamību pārbaudīja, veicot ikgadējo valsts saimnieciskā gada pārskata revīziju par 2017.gadu, un turpinās šo jautājumu vērtēt līdz pat svinību noslēgumam.

LA.lv
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Turīgas pašvaldības, bet netiek galā ar rindām uz bērnudārziem 2
13 stundas
LE
LETA
Latvijā
Diennakts laikā zarnu infekcijas simptomi novēroti vēl diviem bērniem 1
15 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Atņēma bērniem tēvu, sievai – mīlošu vīru. Darbavietā nejauši nošauj kolēģi 1
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Latvijā
Kuldīgas novada peldbaseins – par daudz izšķērdīgs. Pašvaldības dzīvo pāri saviem līdzekļiem? 1
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Konkursā uz FKTK padomes priekšsēdētāja amatu izvēlēta “Citadeles” valdes locekle Purgaile
42 minūtes
LE
LETA
Dabā
Nākamās nedēļas sākumā gaisa temperatūra noslīdēs vēl zemāk: pirmās prognozes
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Negaidīts atklājums, kā mazināt globālās sasilšanas problēmu
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Žanna Dubska: “Ja spāres vecumā turpini būt tārpiņš, kaut kas nav pārvarēts”
Intervija 1 stunda