×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
2. oktobris, 2014
Drukāt

VKPAI piešķīrusi 10 000 eiro Marienburgas pils drupu konservācijai

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija Kultūras pieminekļu izpētes, glābšanas un restaurācijas programmas ietvaros atbalstījusi Alūksnes novada pašvaldības iesniegto projektu, kas paredz Livonijas ordeņa Marienburgas pils drupu vienas mūra daļas konservāciju un restaurāciju, un piešķīrusi tam 10 000 eiro lielu finansējumu, vēsta pašvaldība.

Saskaņā ar pašvaldības veiktā iepirkuma “Alūksnes pilsdrupu konservācija un restaurācija” rezultātu, minētos darbus veiks SIA “Aqua Latvia”, un to izmaksas ir 36 210 eiro lielas, informēja Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka.

Lai plānotos darbus varētu veikt, 25. septembra sēdē Alūksnes novada dome projekta īstenošanai piešķīra 26 210 eiro no pašvaldības budžeta.

Viduslaiku pils, kas atrodas Alūksnes ezera lielākajā salā – Pilssalā, ir valsts nozīmes arheoloģiskais un arhitektūras piemineklis. Savulaik tai bijusi nozīmīga loma Alūksnes kā apdzīvotas vietas izveidē un attīstībā, taču 1702. gadā Ziemeļu kara laikā pils tika nopostīta un šobrīd pilsdrupas ir svarīga kultūrvēsturiska liecība. Jau rakstījām, ka SIA “Archeo” pēc Alūksnes novada pašvaldības pasūtījuma Alūksnes Pilssalā senās Livonijas ordeņa Marienburgas pils teritorijā šovasar veica arheoloģisko izpēti.

Aploka skaidro, ka šobrīd pilsdrupas ir kritiskā stāvoklī, tās ietekmē gan laika apstākļi, gan tuvumā augošie krūmi un koki, kas ar saknēm izcilā konstrukcijas. Mūri kļūst nedroši, pamazām zaudē savu izskatu un vēsturisko vērtību. “Steidzami glābšanas darbi ir nepieciešami vairākiem pils mūriem. Šobrīd kritiskā stāvoklī ir pils dienvidaustrumu tornis ar savienojošo sienu. Torņa iekšējā daļa ir praktiski sabrukusi, tādēļ pirms torņa konservācijas ir jāveic savienojošās sienas konservācija un restaurācija,” norādīja pašvaldības speciāliste.

Projektā paredzēts veikt konservācijas un restaurācijas darbus minētajai pilsdrupu akmens mūra sienai, kas atrodas pils teritorijas labajā pusē no ieejas estrādē, maksimāli saglabājot un nostiprinot autentisko materiālu, lai nodrošinātu mūra virsmas un konstrukciju stabilitāti un samazinātu iespēju tajā iekļūt ūdenim.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+