×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
14. februāris, 2016
Drukāt

VKPAI: Rīgas cirka ēka ir jāsaglabā un jāatjauno (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Rīgas cirka logo.

Rīgas cirka ēka nepārprotami ir valstiski nozīmīgs kultūrvēsturiskas arhitektūras piemineklis, kura atjaunošanai ir jāatrod līdzekļi un jāturpina izmantot cirka izrādēm, aģentūrai LETA sacīja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Kultūras mantojuma politikas daļas vadītājs Jānis Asaris.

Asaris sacīja, ka cirka ēka ir valstī un, iespējams, arī Baltijā vienīgais objekts, kas pēc latviešu arhitekta Jāņa Frīdriha Baumaņa projekta savulaik celts tieši cirka vajadzībām un šajā veidolā saglabājies. “Nav diskusiju, vai šis objekts ir kultūras mantojums,” pauda Asaris, uzsverot tā unikalitāti.

Viņš pieminēja arī pērn notikušo ugunsgrēku cirka ēkā, norādot, ka tas, par laimi, neskāra ēkas kultūrvēsturiski būtiskāko daļu – kupolu un arēnu.

Asaris atzina, ka VKPAI ēku var komentēt vien no kultūrvēsturiskā viedokļa, taču ēku nolemts pārtraukt ekspluatēt tās tehniskā stāvokļa dēļ, ko VKPAI nevar komentēt, bet gan tikai uzsvērt, ka ēka ir saglabājama un atjaunojama tās vēsturiskajā veidolā.

Kā ziņots, Rīgas cirka ēka nav droša ekspluatācijā un tās ekspluatācija jāpārtrauc nekavējoties, ceturtdien žurnālistiem sacīja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-T/LNNK).

Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) iepazīstināja Kultūras ministriju ar pēdējā ēkas apsekojuma rezultātiem.

Melbārde norādīja, ka ēkas uzlabošana notiek nepārtraukti, taču valstij veikt kapitālieguldījumus traucēja 20 gadus ilgušās tiesvedības par ēkas īpašumtiesībām.

BVKB direktors Pēteris Druķis uzskata, ka Rīgas cirks var sabrukt un tas būtu jāslēdz ciet. Viņš uzskata, ka ēka nav piedzīvojusi nekādus uzlabojumus un īpašnieki neko neesot darījuši situācijas uzlabošanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Šo Padomju laiku atlieku protams vajag noslaucīt no zemes virsmas! Mums nav ar ko lepoties, noskatoties uz šo nevajadzīgo … pat nezin kā lai nosauc! Tur vajag uzcelt jaunu, daudzstāvu kultūras centru/ koncert zāli. Ja kādam tas cirks ir vajadzīgs, tad to var jaunu uzcelt blakus pilsētas centram, plašākā vietā. Tukšas teritorijas pa pilnam. Šajā vietā vajag Kultūras centru. Bet jaunu, plašu, drošu celtni, 5-6 stāvos. Ar skaistu skatu no Merķeļa ielas. Kas dos arī labāku skatu Rīgas centram! Savādāk Mēs atpaliekam visā. Un šajā vietā, nekādus targašus, nekādus kazino, nekādus nakts klubus.

  2. Cirka ēka nav tikai vēsturiska būve, bet tā ir Latvijai nozīmīga vēstures daļa – kultūra, sports utt. Arī Benjamiņa nams bija Latvijai nozīmīgs, bet nauda neatradās. Toties nauda atradās, lai nopiktu VID ēku.

Draugiem Facebook Twitter Google+