×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
31. janvāris, 2018
Drukāt

VM atvainojas bērniem par piedzīvoto “Ainažos” (9)

Tiesībsarga birojā preses konferencē informē par cilvēktiesību pārkāpumiem Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži". Foto - LETATiesībsarga birojā preses konferencē informē par cilvēktiesību pārkāpumiem Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži". Foto - LETA

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško šodien ministrijas vārdā atvainojās bērniem un vecākiem par to, ka viņiem nācies piedzīvot šo “nepieņemamo situāciju” slimnīcā “Ainažos”, un norādīja, ka ministrijai nav pieņemams notiekošais, un patlaban esot veikti būtiskākie soļi situācijas uzlabošanai.

Uz jautājumu, vai ministrijai arī nevajadzētu uzņemties daļu atbildības, Mūrmane-Ubraško norādīja, ka, atvainojoties par notikušo un mēģinot risināt situāciju, VM daļēji uzņemas atbildību par notikušo.

“Ainaži” ir vienīgā specializētā slimnīca Latvijā, kurš sniedz psihiatrisko palīdzību bērniem un pusaudžiem ar ieilgušiem psihiskiem traucējumiem un saslimšanām.

Šodien notika gan tiesībsarga, gan Veselības ministrijas preses konference.

LASI VĒL: Tiesībsargs: Bērni “Ainažos” bija piesieti pat vairākas dienas un nedēļas

Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži” pacientu fiksēšana notikusi pretlikumīgi, šodien preses konferencē atzina arī slimnīcas valdes locekļa pienākumu izpildītājs Jānis Buģins.

Viņš norādīja, ka pacientu fiksēšanu drīkst noteikt tikai ārsts, kaut arī “Ainažos” šī ārstniecības metode tika piemērota pat laikā, kad ārsts nav bijis slimnīcā. Tāpat par katru fiksēšanas gadījumu jāinformē pacieta likumiskais aizbildis, kā arī fiksēšanu nedrīkst veikt citu pacientu klātbūtnē, tomēr visi šie pārkāpumi slimnīcā novēroti.

Pēc Buģina paustā, fiksēšana nav laba un ir novecojusi ārstniecības metode, turklāt to pavisam noteikti nedrīkstot izmantot kā soda mēru. Fiksēšanas piemērošana ir galējs līdzeklis, par kuru ir noteikta stingra kārtība – ik pēc 10 minūtēm jāveic ieraksti par pacienta stāvokli fiksēšanas laikā, process nedrīkst būt ilgāks par stundu, kā arī jābūt izstrādātam fiksēšanas rakstam.

Buģins norādīja, ka vadība māsas un ārsta palīgus nebija informējusi par fiksācijas piemērošanas nosacījumiem, tomēr patlaban “Ainažos” viss tiekot veikts atbilstoši likumam.

Veselības inspekcijas (VI) direktore Indra Dreika norādīja, ka slimnīcā konstatēta gan neatbilstoša veselības aprūpe, gan trūkumi dokumentācijā, gan arī normatīvo aktu neievērošana, fiksējot pacientus.

Dreika uzsvēra, ka slimnīcā nav ārstu, turklāt bērnu psihiatrs slimnīcā strādā tikai divas dienas nedēļā, turklāt šajā darba laikā paralēli viņš sniedza arī maksas pakalpojumus. Tāpat neesot nodrošināta ārsta klātbūtne slimnīcā 24 stundas diennaktī.

Arī dokumentācija “Ainažos” ir neatbilstoša normatīvo aktu prasībām, kas, pēc Dreikas paustā, saistīts arī lielo ārstu trūkumu. Tāpat pacientiem nav izveidoti ārstniecības plāni. Kopš pārkāpumu konstatēšanas gan dokumentācijas noformēšanā vērojams liels progress, piebilda Dreika.

Arī, runājot par pacientu fiksāciju, Dreika uzsvēra, ka šī ārstniecības metode izmantojama tikai galējas nepieciešamības gadījumā, tomēr slimnīcā šīs metodes lietošana nav noformēta, pamatota un kontrolēta normatīvos noteiktajā kārtībā. Neesot arī ierakstu, ka bērna veselības stāvoklis fiksēšanas laikā būtu pārbaudīts ik pēc desmit minūtēm.

Saistībā ar šiem pārkāpumiem VI noformējusi kontroles aktu un ierosinājusi administratīvo pārkāpumu lietu, kā arī ziņojusi par pārkāpumiem VM.

Pēc Dreikas teiktā, inspekcija turpinās pārbaudi, lai kontrolētu valsts pakalpojumu kvalitāti, kā arī pārbaudīs līguma par valsts veselības pakalpojumu izpildi par vismaz par diviem gadiem – 2016. un 2017.gadu. Tāpat VI plāno laika grafiku, lai pārbaudītu visas psihoneiroloģiskās struktūras Latvijā.

Slimnīcas “Ainaži” valdes locekle Ilona Balode uz izmeklēšanas laiku no amata atstādināta. Slimnīcas darbības nodrošināšanai tās valdē uz laiku iecelts Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Buģins, kuram uzdots iepazīties ar situāciju.

Balode atzīst, ka pacientu fiksēšana pie gultām ir notikusi, taču nepārkāpjot normatīvajos aktos noteiktās prasības.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Ļoti jauki-ministrijā pat nezin kas notiek ārstniecības iestādē, bet atbildību uzņemas daļēji! Un cik daļās šī atbildība būtu jādala un kurš uzņēmusies pārējās daļas!?

 2. Te mēs ļoti uzskatāmi redzam,šo spiedīgo nepieciešamību,uzturēt,uz nodokļu maksātāju rēķina,simtiem,labā kondīcijā un apdrošinātu birokrātu,salīdzinājumā ar pirmskara Latvijas Veselības departamenta tikai septiņpadsmit darbiniekiem!

 3. Te mēs ļoti uzskatāmi redzam,šo spiedīgo nepieciešamību,uzturēt,uz nodokļu maksātāju rēķina,simtiem,labi barotu un apdrošinātu birokrātu,salīdzinājumā ar pirmskara Latvijas Veselības departamenta tikai septiņpadsmit darbiniekiem!

 4. Par kādiem līdzekļiem lai slimnīca noalgo vēl kādu ārstu? Vai mums vispār ir tādi bērnu psihiatri? Ja ir, tad kāpēc klusē? Kur viņu viedoklis? Izlasīju, ka psihiatriem ir sava profesionālā asociācija. Kur tās viedoklis? Visi krūmos pasalīduši?

 5. Manasdomas iestazu vaditajus visus ka vienu atlaist un salikt cietuma un piesiet pie saucamajam gultam lai izbauda ko izbaudija berni tas ir sadisms LATVIJA jo visi zinaja un kluseja naudu baza kabatas diez vai berni pat paedusi bij tur tikai kriminalo lietu ar visu mantas konfiskaciju jo tie nav parmacami

 6. Lēti un labi,vai ne? Atbildēt

  Sak,vainīgs esmu atzīstos,apsolos ka labošos! Ar atvainošanos šoreiz gan nepietiks! Vai tad VM daļējas vainas uzņemšanās,būtu jāsaprot,tikai kā dāsnas prēmijas pašiem atbildīgajiem?! Tai pašai Mūrmanei-Umbraško,piemēram? Un,kas tā par Veselības inspekciju,kurai ir nepieciešama pat Tiesībsarga iejaukšanās,lai beidzot konstatētu jau gadiem ilgu,neatbilstošu veselības aprūpi,trūkumus dokumentācijā un normatīvo aktu neievērošanu šajā,Latvijā vienīgajā slimnīcā bērniem un pusaudžiem ar ieilgušiem psihiskiem traucējumiem???!!

 7. Bernu psihiatrs ierodas Bernu psihiatriskaja slimnica 2 x nedela un tad vel tai laika sniedz maksas pakalpojumus. Ko te vel petit un izprast. Vienkarsi izmanto infrastrukturu personiska labuma gusanai. Un slimos bernus sasien un pirsien, lai netrauce darboties.
  Kurs vel aizstav jauko direktori?

  Pretigi

  Un ar atvainosanos nelietiek. Ministrijai jaatzist, ka nav bijusi uzdevumu augstumos.

  Kad no darba prom gaja vbtc direktore, vina atklati pateica, ka visa joma pilnga purva, bet nekas pec tam nav mainijies

  Nezinisi atradusies…

 8. Pilnigi riebj,cik vienkarsi – atvainojas,vai ne?Nekas jau netiek darits,lai ta nenotiktu,ta vieta sez tik un iid,ka visi parslogoti,un tik doma,ka no valdibas izspiest lielakas algas.Lai brauc uz Lielbritaniju pieredzes apmaina,un tad pierada,ko ir darijusi katrs personigi,tad var lemt ari par lielajam premijam.Dikdieni…

 9. Ai cik stulbi nosist gulbi un peec tam lai paliek zeel…….

Draugiem Facebook Twitter Google+