×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
21. maijs, 2015
Drukāt

Grib aizliegt smēķēt bērnu klātbūtnē arī telpās un auto (13)

Foto - LETAFoto - LETA

Veselības ministrija (VM) izskatīšanai valdībā virza plašus ierobežojumus attiecībā uz cigarešu tirdzniecību, kā arī aizliegumu smēķēt dzīvojamās telpās bērnu klātbūtnē un privātos transportlīdzekļos, informē VM.

Ministrija rosina aizliegt izplatīt tabakas izstrādājumus ar raksturīgo aromātu (piemēram, augļu vai konfekšu garšu un smaržu) un tabakas izstrādājumus, kas satur vitamīnus, kofeīnu vai kuru sastāvā ir piedevas, kam nesadedzinātām piemīt kancerogēnas, mutogēnas un reproduktīvai sistēmai toksiskas īpašības.

Tāpat izstrādātajā likumprojektā “Par tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un elektronisko smēķēšanas ierīču uzpildes tvertņu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu” iekļautas elektronisko smēķēšanas ierīču un to uzpildes tvertņu drošības prasības. Uz elektronisko smēķēšanas ierīču un to uzpildes tvertņu iepakojuma turpmāk būs jānorāda informācija par to sastāvu un potenciālo ietekmi uz veselību.

Lai nemaldinātu patērētājus, turpmāk uz smēķēšanai paredzēto tabakas izstrādājumu un augu smēķēšanas produktu iepakojuma nebūs norādīts nikotīna, darvas un oglekļa monoksīda daudzums. Tā vietā uz iepakojuma būs jānorāda brīdinājumi par kaitīgo ietekmi uz veselību. Piemēram, uz tabakas izstrādājumu iepakojuma būs jāizvieto lieli, krāsaini vizuāli brīdinājumi un rakstiskas norādes. Uz katra smēķēšanai paredzētā tabakas izstrādājuma iepakojuma būs jānorāda Slimību profilakses un kontroles centra konsultatīvais tālrunis, uz kuru zvanot iedzīvotāji var saņemt informāciju un konsultācijas par smēķēšanas pārtraukšanu.

Lai veicinātu no tabakas dūmiem brīvu vidi, noteikti papildus smēķēšanas ierobežojumi, un turpmāk telpās nedrīkstēs būt smēķēšanai speciāli paredzētas vietas. Atbilstoši šobrīd spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem smēķēšana bērnu klātbūtnē ir aizliegta. Lai pastiprinātu sabiedrības atbildību par līdzcilvēku, īpaši bērnu, veselību, likumprojektā noteikts, ka turpmāk smēķēt nedrīkstēs dzīvojamās telpās bērnu klātbūtnē, kā arī privātos transportlīdzekļos.

Savukārt, lai pildītu starptautiskajos normatīvajos aktos noteiktās saistības, kā arī mazinātu mārketinga ietekmi uz patērētājiem, ar 2018.gada 1.jūliju plānots ierobežot tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu un elektronisko smēķēšanas ierīču izvietojumu tirdzniecības vietās. Turpmāk šie produkti atradīsies slēgtos skapjos vai plauktos un patērētāji tos varēs iegādāties, pārdevējam nosaucot konkrētu preci.

VM atzīmē, ka, pateicoties stingrajiem smēķēšanas un tabakas izstrādājumu laišanas tirgū ierobežojumiem, ir vērojama pozitīva tendence smēķēšanas izplatībai mazināties starp jauniešiem. Tā, piemēram, 13-15 gadus vecu smēķējošu pusaudžu īpatsvars laika periodā no 2011. līdz 2014.gadam ir samazinājies no 39,4% uz 25,3% zēnu populācijā, bet meiteņu – no 41,4% uz 23,9%.

Likumprojekts izstrādāts ar mērķi pārņemt 2014.gada 3.aprīļa Eiropas Parlamenta Padomes direktīvas 2014/40/ES “Par dalībvalstu normatīvo un administratīvo aktu tuvināšanu attiecībā uz tabakas un saistīto izstrādājumu ražošanu, noformēšanu un pārdošanu” prasības.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Taisnība un vēlreiz taisnība. Tomēr derētu atcerēties, ka arī sirds un asinsvadu slimību upuri reizēm iemanto šīs kaites sēdoša darba dēļ. Šajā sakarībā VM varētu rādīt priekšzīmi un strādāt stāvus vai skrienot pa apli ministrijas pagalmā (ar god. Belēviču priekšgalā). Jauki izskatītos arī Saeima, kura pieņem lēmumus pietupjoties vai pievelkoties pie stieņa. Slimību profilaksi neapšaubāmi stiprinātu manis izdomātais kods Saeimas balsojumiem – desmit pietupieni par, divdesmit pret, trīsdesmit atturas. Turklāt tas paātrinātu likumu aprites laiku Saeimas balsojumos, kā arī samazinātu lieku un nevajadzīgu likumu pieņemšanu Saiemā.

 2. neaizstāvot smēķētājus,- kāda jēga no šiem likumiem? kāpņu telpas piepīpētas, ka grūti cauri iziet …pieturvietās tāpat smēķē.. vecāki mierīgi pīpē, turot bērnu pie rokas… tāpat kā ar suņu kaku savākšanu… vai tie likuma istrādātāji domā, ka garām gājējiem tas būtu jārisina, riskējot uzrauties uz agresiju, labi ja tikai vārdos..? Nav nekā vieglāka, kā pazīmēties uz saeimas tribīnes ar runāšanu, bet kad beidzot taps kāds iedarbīgs mehānisms, kā to izpildīt?

 3. Par maz to ierobežojumu! Par maz!
  Vajadzētu katram, kurš vēlas iegādāties kādu cigarešu paciņu vispirms obligāti likt noklausīties vismaz pus stundu ilgas lekcijas ierakstu par smēķēšanas kaitīgumu, vai arī kopā ar cigarešu paciņu nopirkt grāmatu par smēķēšanas kaitīgumu vismaz 5 eiro vērtībā. Lai pastiprinātu sabiedrības atbildību par līdzcilvēku, īpaši bērnu, veselību, vajadzētu likumā noteikt iespēju līdzcilvēkiem brīvi izrēķināties ar katru, kurš atļāvies uzsmēķēt publiskā vietā. Šim nolūkam pārdošanā jānodrošina pietiekošs daudzums dažādu sitamo par saprātīgu cenu. Lai mazinātu mārketinga ietekmi uz patērētājiem, cigarešu vitrīnas jāizvieto pēc iespējas augstāk, pie pašiem veikala grieztiem, kur tad katram cigarešu pircējam būtu pēc tās cigarešu paciņas jārāpjas pa virvi. Visu to augstumu un virves resnumu varētu atsevišķi atrunāt normatīvajos aktos. Vēl nekaitētu, ja tabakas lietotājiem ar likumu noteiktu nēsāt īpašu apģērbu, kas brīdinātu apkārtējos par šī indivīda potenciālo bīstamību. Labs papildinājums šādam apģērbam varētu būt arī kaklā iekārts zvaniņš.

 4. Būtu jāpieņem likums, kas aizliedz tērēt nodokļu maksātāju naudu bezjēdzīgu likumu un noteikumu izstrādei un pieņemšanai.

  • Tiešām jocīgi – ja nevar jau izkontrolēt uz ielām smēķējošas māmiņas, tad kā to izdarīs privātās telpās? Nu ir jābūt kaut kādai realitātes izjūtai. Protams, likuma izstrādātāji grib tikai labu, bet nu šādi… Un aizliegums reti kad līdz (vēl jo vairāk tik nereāls kā šis), ir jāaudzina

   • Nu, ja! Tagad man būs iespēja audzināt, jo likums man to atļauj – izsaukšu policiju, tā arī audzināsim.

 5. Interesanti kā varēs man aizliegt smēķēt manā personīgajā automašīnā. To es gribu redzēt.

 6. vai tie pieņemtie likumi tiek pildīti? jaunās māmiņas stumj bērnu ratiņus un pīpē uz pilnu klapi

  • Zem mana balkona kopš likuma pieņemšanas vairs neviens nepīpē.
   Ja kāds ciemiņš pie ārdurvīm uzdrošinās uzsmēķēt, tad pieklājīgs lūgums pavākties tālāk dod 100% rezultātu.

 7. Virsraksts nesasaucas ar rakstu! Rakstā teikts- likumprojektā noteikts, ka turpmāk smēķēt nedrīkstēs dzīvojamās telpās BĒRNU klātbūtnē, kā arī privātos transportlīdzekļos.

 8. Jāaizliedz smēķēt darba vietās, speciāli paredzētajās telpās, jo tas tāpat piesārņo gaisu darba vietās, kad cilvēks iziet no pīpētavas un ieiet citās telpās, pats jau nejūt, bet citi nepīpētāji no tā cieš un kļūst pasīvie smēķētāji. Tāpat nav godīgi tērēt iestādes līdzekļus, kas ir lielākoties nodokļu maksātāju nauda, pīpētavu izveidei un uzturēšanai.

  • domā, ko raksti Atbildēt

   Jāaizliedz iekšdedzes dzinēju automašīnas, jo tās ar toksiskajām izplūdes gāzēm piesārņo gaisu uz ielas, kur atrodas arī mazi bērni un topošās māmiņas.

Draugiem Facebook Twitter Google+