Kultūra
Kultūrpolitika

VNĪ: Darbus Tabakas fabrikā kavē neatkarīgo ekspertu neielaišana būvē 16


VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tols.
VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tols.
Foto- LETA

Tabakas fabrikas rekonstrukciju kavē tas, ka būvnieki “RBSSKALS Būvvaldība” neielaiž teritorijā neatkarīgos ekspertus, aģentūrai BNS pauda uzņēmuma “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) vadītājs Mārtiņš Tols.

“Ar ekspertu palīdzību vajag tikt skaidrībā ar to, cik daudz ir izdarīts un to, cik vēl ir jāizdara. Būvnieki liek sprunguļus spieķos, neļaujot ievest šos ekspertus, lai viņi var sākt inventarizāciju,” stāstīja VNĪ vadītājs.

Viņš arī norādīja, ka VNĪ vēl joprojām gaida saistību izpildes garantiju, kas nepieciešama, pēc līgumā noteiktā. Uzņēmums neesot arī norādījis to, kādi apakšuzņēmēji strādā objektā, kas arī noteikts līgumā. “Un vēl ir vesela virkne citu neizdarību. Kliedz: “Ķeriet zagli!” tas, kurš pats šajā gadījumā ir ne visai godprātīgs,” teica Tols, norādot, ka strīdā ar VNĪ būvniekiem vajadzētu “rūpīgāk pastudēt līgumu, nekā viņi to darījuši iepriekš”.

Tols uzsvēra, ka Tabakas fabrikas rekonstrukcijas kavēšanās, pārceļ arī Jaunā Rīgas teātra (JRT) ēkas Lāčplēša ielā 25 rekonstrukciju. VNĪ vadītājs norādīja, ka nav iespējams atbildēt par JRT ēkas rekonstrukcijas termiņu, kamēr nav atrisināta tā pagaidu telpu rekonstrukcija Tabakas fabrikā.

“Bankai Citadele ir noslēgts līgums ar visu RBSSKALS grupu, kā ietvaros to pārstāv RBSSKALS Construction. Šī izsniegtā garantija attiecas uz bijušās Tabakas fabrikas projekta izpildi un tā sāks darboties no tā mirkļa, kad projekta pasūtītājs VNĪ atļaus RBSSKALS Būvvadība atsākt darbus konkrētajā objektā,” skaidroja uzņēmumā.

“RBSSKALS Būvvadība” iepriekš informēja, ka uzņēmums iesniedzis VNĪ un finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai (ZZS) bankas “Citadele” izsniegtu līgumsaistību izpildes galvojumu par bijušās Tabakas fabrikas projekta izpildi.

VNĪ norāda, ka “RBSSKALS Būvvadība” iesniegtajā vēstulē ir nederīgs “Citadele bankas” apliecinājums. Konstatēts, ka bankas garantija tiks izsniegta pamatojoties uz līgumu, kas noslēgts starp akciju sabiedrību “Citadele banka” un “RBSSKALS Construction”, kas, pēc “Lursoft” pieejamās informācijas, ir cita juridiskā persona. “Citadele banka” apliecinājumā arī norāda, ka līguma izpildes bankas garantija 382513,20 eiro apmērā tiks izsniegta pēc VNĪ un “RBSSKALS Būvvadība” rakstiskas vienošanās par būvniecības darbu atsākšanu Miera ielā 58a, Rīgā, saskaņā ar līgumu. VNĪ vērš uzmanību, ka “RBSSKALS Būvvadība” papildinātās līguma saistību izpildes garantijas bija jāiesniedz VNĪ līdz 2016.gada 31.maijam un līdz 2016.gada 4.augustam atbilstoši noslēgtajām vienošanām pie līguma.

VNĪ informē, ka atbilstoši līguma noteikumiem bankas garantijai vai apdrošinātāja galvojumam jābūt spēkā būvdarbu izpildes laikā un vēl 60 dienas pēc līguma termiņa beigām. Bankas garantijai vai apdrošinātāja galvojumam ir jābūt spēkā arī gadījumā, ja uzņēmējam ir pasludināta maksātnespēja vai uzņēmējs ir likvidēts.

Jau ziņots, ka VNĪ apturējuši līguma darbību ar bijušās Tabakas fabrikas remontdarbu veicējiem, uzņēmumu ” RBSSKALS Būvvadība”. Pēc VNĪ vadītāja Tola teiktā, teātra pagaidu telpas Tabakas fabrikā varēs rekonsturēt tikai līdz nākamā gada pavasarim, tādēļ teātris, visticamāk, uz turieni varēs pārcelties tikai nākamā gada vasarā.

VNĪ bija konstatējuši, ka pašreizējā būvdarbu izpilde atpaliek no noteiktā darbu izpildes grafika, tādējādi nenodrošinot būvdarbu pabeigšanu, pieņemšanu ekspluatācijā un nodošanu VNĪ līdz 30.novembrim. Tāpat objektā netiek nodrošināts plānotais darbinieku skaits, kā arī netiek atgūti iekavētie darbi, un līdz ceturtdienai, 11.augustam, uzņēmējs nav iesniedzis līgumsaistību izpildes garantiju.

Tabakas fabrikas remontu JRT vajadzībām bija paredzēts veikt līdz šī gada augustam. Būvdarbu veicēji ” RBSSKALS Būvvadība” bija uzvarējuši iepirkumā, kura kopējā līgumcena ir 1 999 590 eiro, neskaitot pievienoto vērtības nodokli. Būvnieki uzskata, ka līgums ar uzņēmumu izbeigts prettiesiski, un lūguši Finanšu ministriju izvērtēt VNĪ rīcību.

Jau ziņots, ka nepilnību dēļ pagājušā gada nogalē iekavējās JRT rekonstrukcijas projekta īstenošana. Ēkas rekonstrukciju bija paredzēts sākt jau 2014.gada rudenī un pabeigt divu gadu laikā līdz šim gadam. Lāčplēša ielas ēkas rekonstrukcijas projektam atvēlētā summa sasniedz 19 006 268 eiro. Iepirkumā, kas noslēdzās 26.jūlijā par JRT ēku kompleksa rekonstrukcijas (pārbūves) būvdarbiem saņemti astoņi pieteikumi. Pašlaik paredzēt, ka JRT, visticamāk, visu jauno sezonu pavadīs ēkā Lāčplēša ielā 25.

LA.lv