Kultūra
Kultūrpolitika

VNĪ lauzis līgumu ar vēl vienu būvnieku, apdraudēts EEZ finansējums 16


Izstāde “Dzejmūzikas erotika”, kura RMM notika pirms tā slēgšanas uz rekonstrukciju, mazliet atgādina tumšu tuneli bez izejas, kurā patlaban nonākusi muzeja restaurācijas gaita.
Izstāde “Dzejmūzikas erotika”, kura RMM notika pirms tā slēgšanas uz rekonstrukciju, mazliet atgādina tumšu tuneli bez izejas, kurā patlaban nonākusi muzeja restaurācijas gaita.
Foto: LETA

Pilnsabiedrība “PMK un BBA” nav līgumā noteiktā termiņā veikusi Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) rekonstrukcijas un restaurācijas darbus, tāpēc VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) izbeigusi līgumu ar būvuzņēmēju. Pilnsabiedrības savu vainu neatzīst, bet Kultūras ministrija (KM) atgādina: lai nezaudētu piesaistīto Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finansējumu 4,2 miljonu eiro apmērā, muzeja pārbūve jāpabeidz līdz gada beigām.

VNĪ informēja aģentūru LETA, ka organizēs jaunu iepirkuma procedūru, tā kā pilnsabiedrība “PMK un BBA” nav veikusi darbus līgumā noteiktā termiņā, nodarot būtiskus zaudējumus Latvijas valstij.

Būvnieka “PMK un BBA” līdzīpašnieks Ivo Čerbakovs turpretī aģentūrai LETA norādījis, ka laikā pabeigt darbus muzejā traucējušas vairākkārt veiktās apjomīgās izmaiņas būvprojektā. Tādēļ “PMK un BBA” nepiekrīt VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) lēmumam lauzt līgumu un aizstāvēs savas tiesības tiesā.

“VNĪ lēmums ir absolūti nepamatots un prettiesisks. Atbilstoši normatīvajiem aktiem, būvuzņēmējs drīkst būvēt tikai tad, kad ir apstiprināts būvprojekts, pretējā gadījumā tā tiek uzskatīta par patvaļīgu būvniecību,” uzsvēra Čerbakovs, piebilstot, ka Rakstniecības un mūzikas muzeja būvprojektā vairākas reizes tika veiktas apjomīgas izmaiņas.

“Piemēram, jau pērn objekta pamatos tika atklātas vēsturiskas velves, tādēļ bija jāmaina būvprojekts. Tas gandrīz uz trīs mēnešiem paralizēja būvdarbus,” sacīja Čerbakovs. Viņš piebilda, ka vēl šogad 18. janvārī jeb astoņas dienas pirms līgumā paredzētās objekta pabeigšanas, būvniekam tika iesniegtas apjomīgas izmaiņas būvprojektā. Savukārt 25. janvārī tika saņemtas būvprojekta izmaiņas elektrības sadaļā. “Būvprojekta izmaiņas attiecībā uz apkuri un vēdināšanu vēl nemaz neesam saņēmuši,” piebilda Čerbakovs.

“PMK un BBA” līdzīpašnieks uzsvēra, ka jau pērn septembrī VNĪ tika brīdināts, ka būs nepieciešams termiņa pagarinājums. “Pērn novembrī prognozējām, ka būvdarbus varētu pabeigt 2017. gada 7. aprīlī, bet tagad reālāks pabeigšanas termiņš šķiet šī gada jūnijs ar ēkas nodošanu ekspluatācijā jūlijā,” sacīja Čerbakovs.

Viņš piebilda, ka visas izmaiņas būvprojektā, kā arī būvnieka sarakste ar VNĪ ir dokumentēta un viegli pierādāma tiesā. “Turklāt katru nedēļu notika būvsapulces un pasūtītājs bija lietas kursā par visiem sarežģījumiem un pieņemtajiem lēmumiem,” sacīja Čerbakovs.

Ņemot vērā, ka VNĪ ir lauzusi līgumu ar līdzšinējo būvnieku un jauna būvnieka atrašana, kā arī pārbūve ievilksies, KM lūgs VNĪ iesniegt precizētu projekta īstenošanas grafiku, kā arī jau otro reizi ir lūgusi EEZ finansējuma donorvalstīm pagarināt finansējuma attiecināmības termiņu, šodien pauda KM komunikāciju speciāliste Lita Kokale. Sarunās panākta vienošanās, ka attiecināmās izmaksas par pārbūves un restaurācijas darbiem, kas veikti līdz šī gada 30. aprīlim, varēs segt no EEZ līdzfinansējuma ar nosacījumu, ja visi darbi tiek pabeigti līdz šī gada beigām.

Projekts “Rakstniecības un mūzikas muzeja rekonstrukcija” tiek finansēts programmas “Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” ietvaros.

LA.lv