Rīgas pils
Rīgas pils
Foto: Leta

VNĪ: Venēcijas speciālists iesaka Eiropā izmantotas modernas restaurācijas metodes Rīgas pilī 0

Venēcijas profesors Guido Druissi iesaka Eiropā izmantotas modernas restaurācijas metodes Rīgas pils kapelas un remtera telpu vēstures liecību atjaunošanai, aģentūru LETA informēja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ).

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Lai izvērtētu vislabāko veidu, kā VNĪ uzsākto Rīgas pils atjaunošanas darbu gaitā saglabāt vēstures mantojumu un senos gleznojumus, Rīgas pilī viesojās Druissi, kurš atzinīgi novērtēja Rīgas pils uzraudzības padomes (RPAP) lēmumu sadalīt pils projekta īstenošanu pa posmiem, pētīt un saglabāt vēsturiskās liecības, paralēli turpinot pils restaurācijas un būvniecības darbus. Druissi iesaka veikt Eiropas kultūras pieminekļu atjaunošanas praksē lietotās mūsdienīgās izpētes metodes, lai pēc iespējas iztiktu bez mehāniskas iedarbības uz vēsturiskajām vērtībām.

Vizītes laikā tika pārrunāts unikālo sienu gleznojumu izpētes process. Tas šobrīd ir viens no prioritāriem punktiem Rīgas pils atjaunošanā, jo kapelā un remterī ir saglabājusies neskarta sienu apdare no vēlajiem viduslaikiem, renesanses, baroka un klasicisma, kas ir unikāls vēstures liecību apkopojums vienuviet ne vien Latvijas, bet Eiropas kontekstā. Profesors ar dažādu moderno izpētes un monitoringa metožu palīdzību – 3D tomogrāfiju, 3D skenēšanu, ultrasonogrāfiju, GPR, infrasarkano skenēšanu Rīgas pils kapelas un remtera telpās iesaka veikt vairākus testus, lai izvērtētu piemērotāko sienu un apmetu izpētes un restaurācijas metodi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat profesors iesaka izveidot Rīgas pils restaurējamās daļas 3D modeli, kas ļautu ar simulāciju palīdzību novērtēt sienu stāvokli un saprast, kas notiktu ar kolonnām un kapiteli, ja tiktu noņemti griesti vai veiktas citas pārbūves u.tml.

“Vērienīgais pils projekts ir liels izaicinājums arī pieredzējušiem speciālistiem, jo tas sevī ietver daudz sarežģītu procesu kopumu. Druissi viedoklis ir nozīmīgs turpmāko Rīgas pils restaurācijas un būvniecības darbu virzībā – tas palīdzēs korekti veikt turpmāko izpēti un restaurāciju gan šajā pils daļā, kā arī palīdzēs sabiedrībai pierādīt moderno tehnoloģiju pielietojuma iespējas un nepieciešamību arhitektūras pieminekļos,” skaidroja “Rīgas pils Kastelas projekts” galvenais arhitekts Reinis Liepiņš no biroja “Sudraba arhitektūra”.

“Apzināmies, ka sabiedrība ļoti gaida šīs pils vēsturiskās daļas atklāšanu un secīgi – soli pa solim – virzāmies uz priekšu ar rekonstrukcijas un restaurācijas gaitu. Pils senākās daļas restaurācija jebkuram darbu īstenotājam prasa augstāko raudzi – esam senākas vēstures atklājumu liecinieki un atbildam par šo unikālo atklājumu saglabāšanu nākamajām paaudzēm. VNĪ īstenotās vērienīgās programmā “100 adreses Latvijas simtgadei” pils atjaunošanas projekts noteikti arī turpmāk neizslēdz starptautisku ekspertu iesaisti,” atzina VNĪ valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

Jūnijā kapelā un remterī tika pabeigti arhitektoniski mākslinieciskās izpētes rezultātā atklāto sienu un griestu polihromo gleznojumu atsegumu konservācija. Patlaban pilī tiek veikts ēkas konstrukciju monitorings, lai iegūtu precīzus datus par ēkas konstrukciju stāvokli.

Rīgas pils restaurācijas darbu ietvaros ir pieaicināti vairāki augsta līmeņa speciālisti. Druissi ir viens no ievērojamākajiem restaurācijas speciālistiem Eiropā ar 35 gadu pieredzi tieši viduslaiku gleznojumu un arhitektūras pieminekļu restaurācijas darbos. Profesors ir piedalījies daudzos nozīmīgos izpētes un restaurācijas projektos kā, piemēram, “Scrovegni” kapela Padujā, “Punta della Dogana” Venēcijā un Pāvestu pils Aviņjonā.

Reklāma
Reklāma

Pirms dažiem mēnešiem Rīgas pili apmeklēja arī čehu eksperts Jans Voičehovski, kurš arī atzina, ka Rīgas pils uzraudzības padomes (RPAP) lēmums pils atjaunošanu sadalīt pa posmiem, lai pēc iespējas labāk saglabātu uzietās vēstures liecības, ir pareizs.

Apkopotie abu ekspertu atzinumi tiks prezentēti Pils padomes sēdē, kura notiks septembra beigās. Turpmākie pētījumi rādīs, kuru metodi labāk izvēlēties, un par to lems nākamajā Rīgas Pils uzraudzības padomē. RPAP ir Finanšu ministrijas izveidota institūcija, lai nodrošinātu Rīgas pils kā nozīmīga valsts kultūras pieminekļa saglabāšanu un atjaunošanu, sniedzot profesionālu viedokli projekta realizācijas gaitā. RPAP priekšsēdētājs ir Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, priekšsēdētāja vietnieks VNĪ valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis. Padomē darbojas vēl 15 locekļi, tostarp no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, VNĪ, Kultūras ministrijas, Finanšu ministrijas, Rīgas domes atbildīgajiem departamentiem, muzejiem, kā arī arhitekti un restauratori.

Pašlaik projekta “100 adreses Latvijas valsts simtgadei” ietvaros VNĪ veic Rīgas pils kastelas daļas restaurācijas un pārbūves otro kārtu, lai pielāgotu vēsturiskās pils telpas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja vajadzībām.

Rīgas pils kastelas atjaunošana ir viens no nozīmīgākajiem un apjomīgākajiem projekta “100 adreses Latvijas valsts simtgadei” VNĪ īstenotajiem objektiem, kura prioritāte ir vēstures liecību saglabāšana nākamajām paaudzēm. Programmas ietvaros uzņēmums šobrīd īsteno 32 nozīmīgus attīstības projektus 135 miljonu eiro apmērā. Uzņēmuma pārziņā ir vairāk nekā 500 ēku īpašumu 1,8 miljonu kvadrātmetru platībā un vairāk nekā 4000 zemes īpašumu vairāk nekā 10 miljonu kvadrātmetru platībā. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija. VNĪ strādā 530 darbinieki.