×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
2. oktobris, 2013
Drukāt

Voldemārs Krustiņš: Levits jautā

Levits_LETA4

Pagājšnedēļ trešdien un piektdien “Latvijas Avīze” (vienīgā!) publicēja Eiropas tiesas tiesneša, tieslietu doktora Egila Levita piedāvājumu paplašināt Satversmi ar preambulu – priekšvārdu jeb ievadu. Levita k-gs raksta, ka viņa piedāvājums ļaušot cilvēkiem dziļāk pārdomāt savas valsts jēgu, savu attieksmi pret valsti.

Tas katram likšot atklāt savu nostāju pret Latvijas valsti. Ņemot vērā mūsu visai vājo valsts apziņu, šādas pārdomas sabiedrībā esot vairāk kā nepieciešamas, šādām diskusijām vajadzējis notikt jau sen.

Tas taisnība. Man šķiet, ka “Latvijas Avīzes” lasītāju vairākums atbalstīs Levita k-ga secinājumus un priekšlikumus, kas izlasāmi avīzes trešdienas un piektdienas numurā. Teikšu vēl vairāk. Augstā tiesneša novērojumi un problēmu uzstādījumi pilnā mērā saskan ar tiem novērojumiem, priekšlikumiem un pārdomām, ko jau ilgāku laiku pauduši “Latvijas Avīzes” rosīgākie domu paudēji. Par to stāsta mūsu laikraksta lasītāji vai katru dienu rakstiski un telefoniski – tradicionāli visvairāk lasītāju lappusē.

Mūsu lasītājiem patiešām būs viela pārdomām un – atbildēm. Lūk, daži Levita k-ga jautājumi no vairāk nekā desmit jautājumiem:

Vai (patlaban vēl tīri teorētiski) ir iespējama Latvijas tauta bez latviešiem?

Vai mums būtu jābūt pozitīvai attieksmei pret valsts veidotājiem, brīvības cīnītājiem?

Vai indivīdam ir arī pamatpienākumi pret saviem cilvēkiem, valsti un sabiedrību?

Šo rakstiņu sāku ar tiesneša E. Levita uzstādījumu, ka ir noteikti jādiskutē, uz kāda pamata un ar kādu mērķi ir dibināta Latvijas valsts.

Dažs lasītājs var bilst – vai, mazākais, nav par vēlu diskutēt par Latvijas valsts nodibināšanas jēgu, kad mūsu valsts drīz svinēs dibināšanas 100. gadskārtu? Vai tad nav skaidrs, ka Latvijas valsti dibināja latvieši, kuriem vienīgajiem šī nacionālā valsts bija vajadzīga? Jā, un tomēr! Visi traģiskie notikumi, toskait okupācijas un to sekas, ir radījuši jaunus, citādus ap-stākļus, kādi līdz 1940. un 1945. gadam nebija zināmi un nav pārdzīvoti vēl šo baltu dienu. Kā raksta E. Levits – “tas katram liks atklāt savu nostāju pret Latvijas valsti”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+