Komentāri

Voldemārs Krustiņš: Vai pašvaldību ceļā uz valsts varu parādīsies arī politiski domājoši vadītāji? 16

Foto – LETA

Pagājšnedēļ izplatījās ziņa, ka vairāku lielāko vietējo partiju vadītāji tuvinājušies lēmumam par vietējo partiju apvienības, Reģionu apvienības, izveidošanu. Tad apvienotos Reģionu alianse, Latgales partija un Vidzemes partija.

 

Tas būtu vērā ņemams spēks ar iespējamu pārstāvniecību Saeimā un līdz ar to arī valdībā. Meklējumi spēku apvienošanas virzienā ir vērojami jau labu laiku, un tie ir loģiski. Plašākā nozīmē Latvijas laukos nav apmierināti ar valdošo partiju politiku. Kaut vai par zemes izpārdošanu uz ārzemēm, eirokosmopolitisku personāžu rosīšanos valsts augšstāvos. Piemēram, par nojaušamu milzīgu naudas summu (ap 100 miljoniem?!) tērēšanu t. s. Latvijas prezidentūras finansēšanai, vienlaikus žņaudzoties vietējos tēriņos.

Nesenās pašvaldību vēlēšanas pierādīja, ka vietējām pašvaldībām un daudziem to vadītājiem joprojām pieder pilsoņu uzticība un šiem faktoriem būs nenoliedzama ietekme 12. Saeimas vēlēšanās, un, protams, arī Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Tādā gadījumā jāņem vērā, ka neseno pašvaldību vēlēšanās vislielāko ietekmi saglabāja zemnieki. LZS biedri, kā rāda analīzes, ir 41 pašvaldības no pavisam 119 pašvaldībām priekšgalā. Nav slikti, kā pēdējā laikā dzirdam runājam latviešvalodīgajos medijos.

No aplūkotā redzams, ka lauku novados un pilsētās ietekmi un līdz ar to arī varu, visticamāk, dalīs zemnieksavienības un vietējo partiju un to apvienību elektorāts. Tas savukārt liek domāt, ka patlaban valdošo partiju ietekme var tikt stipri pārdalīta. Arī tāpēc, ka “Saskaņas centrs” ļoti savlaicīgi sācis raudzīties pēc partneriem 2014. gada vēlēšanās.

 

LA.lv