Sports
Citi sporta veidi

Voldemārs Lūsis par tēvu Jāni: Daudz laika pazaudējām gaidot rindās pie ārstiem2


Jānis Lūsis
Jānis Lūsis
Foto: LETA

“Sportista un cīnītāja raksturs tēvam palīdz cīņā ar smago slimību,” sarunā ar “LA” sacīja Latvijas leģendārā šķēpmetēja Jāņa Lūša dēls Voldemārs.

Jānis Lūsis kopš janvāra cīnās ar vēzi un pagājušajā nedēļā Voldemārs vērsās pie sabiedrības ar lūgumu ziedot tēva rehabilitācijai. “Sacēlu traci un tas deva rezultātu, jo masu mediji uzrakstīja, cilvēki ievēroja. Tagad viņu ātrāk pieņēma uz vizīti, jo bija paredzēts tikai pēc trīs nedēļām. Ar palīdzību pieslēgusies arī Latvijas Olimpiskā komiteja. Visi darām, cenšamies. Šobrīd mēs un tēvs sakām lielu paldies sabiedrībai par atbalstu. Vismaz kaut kas notiek. Tēvam palīdz sportista un cīnītāja raksturs, cerības ir,” atzīst Voldemārs Lūsis.

Šo dienu laikā situācija gan ir pamainījusies un nozīmēta trešā operācija, pirmdien visu olimpisko medaļu ieguvējs, kurš pavasarī atzīmēja 80 gadu jubileju, atkal gulsies slimnīcā. Dēls uzskata, ka slimību varēja apturēt ātrāk: “Viss sākās ar nosacīti nelielu izaugumu uz auss ļipas. Pagāja ilgs laiks rindā uz pieņemšanām, analīzēm. Janvārī tika konstatēts, ka tas ir ļaundabīgs audzējs un viens no agresīvajiem veidiem. Par to arī brīnījos – ja ir agresīvs veids, ieliekat cilvēku ātrāk rindā.

Tad noņēma ausi, neuztaisīja ne starošanu, neko, palaida mājās un teica – novērojam.” Slimība turpināja progresēt, nācies veikt otru operāciju un tad 29 ķīmijterapijas, kas nepalika bez sekām. Šobrīd Jānim Lūsim puse sejas ir paralizēta un grūti parunāt.

“Bija dusmas uz veselības aprūpes sistēmu. Saprotu, ka tādu pacientu ir daudz, bet, ja redzams, ka cilvēkam progresē slimība, ir jārod veids, kā ātrāk tikt pie dakteriem. Labi, lai tas būtu par maksu. Tēvam iepriekš tā bija – gribi acīm operāciju, uz valsts apmaksātu operāciju gaidi divus gadus. Bet par 800 eiro – kaut vai rīt,” norāda Voldemārs Lūsis.

“Šobrīd runa neiet par naudu. LOK saveda kopā ar ziedot.lv, kam gan ir cita prakse – vispirms vajadzīga tāme un tikai pēc tam kaut kas var notikt. Šobrīd neviens tāmi nevar iedot, jāuztaisa analīzes, lai saprastu, kāda ir situācija un tad tālāk redzēs.

Ar ierakstu sociālajos tīklos par nepieciešamo palīdzību vairāk vērsos pie draugiem un paziņām, lai zina, kāda ir situācija. Kas var, tas piepalīdz, un nav svarīgi ar ko – cits ar medus burku, cits ar padomu vai iesaka ārstu, kam radinieki strādā onkoloģijas klīnikā ārzemēs. Līdzekļi būs vajadzīgi, tikai jautājums, kad un cik ātri.”

Jānis Lūsis ir vienīgais latvietis, kas izcīnījis visu kalumu olimpiskās medaļas, 1968. gadā Mehiko kļūstot par čempionu. Viņa rēķinā četri Eiropas zelti, divas reizes labojis pasaules rekordu.

LA.lv
LE
LETA
Sports
Latvijas jaunie kamaniņu braucēji uz pjedestāla Kēnigszē
16 stundas
LE
LETA
Sports
Zirnis nosauc sastāvu pasaules čempionātam
18 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
VIDEO: Latvijas florbolistes jautrojas, bet pasaules čempionātu sāk ar sakāvi
19 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Pūce izsita Rīgas varai pamatu zem kājām
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
“Swedbank” vadītājs: Atgriežoties inflācijai, cilvēki kļūs motivētāki naudu pārvaldīt aktīvāk
2 stundas
MS
Māris Siliņš
Sports
VIDEO: Bertāns iemet teju divreiz vairāk par Porziņģi
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdien uzspīdēs saule, Kurzemē iespējams pērkons un daži zibens spērieni
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Kurzemes un Vidzemes upēs strauji ceļas ūdens līmenis
1 stunda