Kultūra
Māksla

Vorhola pēdās: glezno Latvijas slavenības 0

Publicitātes foto

Piektdien, 19. decembrī, modes un izklaides centrā “Rīga Plaza” tiks atklāta gleznu izstāde “Endij Vorhol, kas Tu esi? Absolut ģēnijs”, kura veltīta vienai no dižākajām 20. gadsimta mākslas ikonām, amerikāņu māksliniekam Endijam Vorholam, portālam LA.lv pastāstīja izstādes rīkotāji.

Izstādē būs apkopoti darbi, ko radījuši desmit Latvijā populāri cilvēki – Latvijas baleta prīma, horeogrāfe Zita Errs, modes mākslinieks Bruno Birmanis, aktieri Ģirts Ķesteris un Artis Robežnieks, režisore Žaklīna Cinovska, Benji Knewmen galvenā redaktore Agnese Kleina, restorāna “Bibliotēka Nr1” šefpavārs Māris Jansons, hokejists Oļegs Sorokins un basketbolists Sandis Valters. Darbus radīt palīdzēja tādi populāri gleznotāji un glezniecības dižgari kā Jānis Anmanis, Patrīcija Brekte un Karinē Paronjanca.

Izstādes idejas pamatā ir Endija Vorhola jau 60. gados sludinātais uzskats, ka nākotnē sabiedrība piedzīvos apsēstību ar patēriņu. Viņš prognozēja, ka nākotnē cilvēki kļūs apsēsti ar patēriņa precēm, mākslīgām zvaigznēm un kulta simboliem, arvien vairāk attālinoties no patiesām vērtībām. Šis amerikāņu mākslinieka kultivētais uzskats ir arī caurvīts gleznās, kuras ir radījuši sabiedrībā zināmi cilvēki, no kultūras, mākslas un sporta aprindām, daudzi no kuriem nekad mūžā nav spēruši soļus glezniecībā.

“Ja paraugāmies uz šī brīža situāciju, īpaši jau pirmssvētku periodā, tad redzam, ka Endija Vorhola prognoze ir piepildījusies. Cilvēki kļūst kā apsēsti ar patēriņu, slavenībām un iespēju kaut uz brīdi sasniegt slavas virsotni. Tāpēc izstāde ir apzināti radīta tieši pirmssvētku periodā, kad gribam runāt par patiesām vērtībām. Otrs mērķis bija radīt diskusiju telpu debatējot par to, kas ir un, kas nav māksla, kas ir un, kas nav radošums. Cilvēki bieži noliedz kādus mākslas darbus, tikai tāpēc, ka tos nesaprot. Līdzīgi, kā Endija Vorhola gadījumā, kad daudzi noniecināja tā darbus uzskatot, ka tā nav māksla. Tāpēc viņu arī mēdza dēvēt par virspusējības karali. Taču skaistākais mākslā ir tas, ka mākslinieki iedvesmojas no dažādām lietām, neatkarīgi, cik triviālas tās būtu, tādējādi, spējot uzrunāt maksimāli plašu sabiedrības daļu”, izstādes ideju komentē “Absolut” zīmola vadītāja Liene Pumpure.

Pasākums un izstāde “Endij Vorhol, kas Tu esi? Absolut – ģēnijs” ir tapis sadarbībā ar Endija Vorhola fondu, kas ir viens no vadošajiem laikmetīgās mākslas atbalstītājiem pasaulē un saskaņā ar Endija Vorhola gribu, mākslinieku atbalstam stipendijās ir izmaksājis gandrīz 250 miljonus ASV dolārus.

Līdzīga rakstura pasākumi kā Rīgā, kuri ir veltīti Endija Vorhola 1986. gadā radītajai gleznai “Absolut Warhol”, tiek rīkoti daudzās vietās pasaulē: Ņujorkā, Barselonā, Sofijā u.c.

Izstāde būs apskatāma modes un izklaides centrā Rīga Plaza līdz pat gada beigām. Pēc izstādes beigām tiks rīkota gleznu izsole, piepildot Endija Vorhola uzskatu, ka mākslai ir jāiet tautā.

LA.lv