×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
7. oktobris, 2013
Drukāt

VSAA trūkst datu par 475 300 iedzīvotāju darba stāžu

Foto: LETAFoto: LETA

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) trūkst datu par aptuveni 475 300 iedzīvotāju vecumā no 31 līdz 62 gadiem uzkrāto darba stāžu līdz 1996.gadam, informēja VSAA preses sekretāre Iveta Daine.

Tā ir aptuveni puse no visiem Latvijas iedzīvotājiem vecumā no 31 līdz 62 gadiem. Centrālās statiskas pārvaldes dati liecina, ka šā gada sākumā Latvijā bija 882 200 iedzīvotāju šajā vecuma grupā, tikmēr VSAA sistēmā uzkrāta informācija par stāžu pirms 1996.gada tikai par 406 900 no viņiem.

Visi dati par darba stāžu pēc 1996.gada ir aģentūras rīcībā, taču līdz tam uzkrātie ar dokumentiem ir jāapliecina cilvēkam pašam, skaidro VSAA.

“Kopējo apdrošināšanas stāžu izmanto, lai noteiktu tiesības uz pensiju, tāpat arī apdrošināšanas stāža gadi līdz 1996.gadam var būtiski ietekmēt pensijas un bezdarbnieka pabalsta apmēru, tāpēc katram cilvēkam ir svarīgi pierādīt visus apdrošināšanas periodus līdz 1996.gadam,” uzsver VSAA pārstāvji.

Galvenais darba stāžu apliecinošais dokuments ir darba grāmatiņa. Var būt nepieciešama arī kolhoznieka grāmatiņa, mācības apliecinoši dokumenti par mācību periodu pēc vidējās izglītības iegūšanas, karaklausības apliecība vai citi dokumenti, kas apliecina darba periodu vai tam pielīdzinātu periodu.

“Negaidiet brīdi, kad būs jāpieprasa bezdarbnieka pabalsts vai pensija, bet laikus meklējiet darba stāžu pierādošos dokumentus un iesniedziet Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā,” aicina VSAA direktore Inese Šmitiņa. “Var gadīties, ka brīdī, kad negaidīti kļūsiet par bezdarbnieku, atklāsies, ka darba grāmatiņa vai citi dokumenti ir pazaudēti. Dokumentu meklēšana arhīvos vai bijušajās darba vietās aizņem daudz laika, kas var aizkavēt pabalsta vai pensijas piešķiršanu, kā arī aprēķinātais pabalsts būs mazāks, nekā tas varētu būt, ja būtu dati par visiem apdrošināšanas periodiem,” skaidro Šmitiņa.

Kāda informācija ir VSAA rīcībā, jebkurš var noskaidrot VSAA klientu apkalpošanas vietās, ierodoties klātienē. Internetbankas lietotājiem un e-paraksta īpašniekiem ir iespēja pieprasīt e-pakalpojumu “Informācija par reģistrēto darba stāžu (līdz 1996.gadam)” portālā “www.latvija.lv”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+