Latvijā
Novados

VUGD lūdzis palīdzību Igaunijai Mazsalacas novada purva ugunsgrēka dzēšanā1


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA

Purva ugunsgrēks Saklaura (Oļļas) purvā Ramatas pagastā Mazsalacas novadā, visticamāk, izcēlies neuzmanīgas rīcības ar uguni dēļ, aģentūrai LETA pieļāva Mazsalacas novada pašvaldības vadītājs Harijs Rokpelnis (Mazsalacas novadam).

“Tā ir dabas teritorija, kur purva vidū ir divi ezeri. Uzņēmīgākie cilvēki tur var vai nu lasīt ogas, vai makšķerēt. Neņemos nevienu apvainot, bet, visdrīzāk, tā ir kāda cilvēka neuzmanīga rīcība, kas šo uguni ir izraisījusi,” pieļāva Mazsalacas novada pašvaldības vadītājs.

Trešdienas vakarā bija sasaukta novada civilās aizsardzības komitejas ārkārtas sēde, lai pārrunātu situāciju saistībā ar ugunsnelaimi, kurā puses sadalīja atbildības sfēras un vienojās par tālāko rīcību.

Rokpelnis teica, ka notikuma vietā patlaban strādā gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), gan par dzēšanas darbiem galvenais atbildīgais – Valsts meža dienests (VMD), kuri to turpinās darīt tik ilgi, kamēr ugunsgrēks būs nodzēsts. Papildus ir iesaistījušās arī brīvprātīgo ugunsdzēsēju vienības no papildu novadiem un Mazsalacas novada uzņēmumu un iedzīvotāju tehnikas vienības, kas palīdz darbos, kā arī helikopters, kam drīzumā pievienosies vēl divi. “Ir ceļā arī igauņu kolēģi ar tehnikas vienībām,” piebilda politiķis. Degšanas vieta atrodas ļoti tuvu Igaunijas robežai.

Kā soctīklā Twitter ziņo VUGD, tad ugunsgrēku dzēš NBS helikopters “Mi-17”. Līdzīgi kā Talsu novada purva un mežu ugunsgrēkā, šobrīd esot lūgta palīdzība kaimiņvalstīm, iesaistot 3 kvadraciklus un 1 visurgājēju ar personālu. Atbilsoši noslēgtajam starpvaldību sadarbības līgumam, VUGD ir pieprasījis starptautisko palīdzību no Igaunijas glābšanas dienesta, tā ap pl.21 Twitter profilā raksta VUGD. Tā kā purva ugunsgrēku Ramatas pagasta Mazsalacas novadā vēl nav izdevies ierobežot, ir radies stiprs piedūmojums. Līdz ar to glābēji aicina iedzīvotājus netuvoties šai vietai, jo ugunsgrēks atzīts par paaugstinātas bīstamības ugunsgrēku.

Pašvaldības atbildības sfēra ir informēt iedzīvotājus un palīdzēt koordinēt ugunsgrēka dzēsēju iespējas veldzēt slāpes un paēst, kā arī piesaistīt vietējos resursus ugunsgrēka dzēšanā. Talkā nākusi arī Zemessardze, kas palīdz aizsargāt teritoriju no nepiederošām personām, kas ar savu klātbūtni varētu apgrūtināt ugunsgrēka dzēšanu.

“Ugunsgrēks notiek nomaļā vietā, kur nevienu cilvēku vai infrastruktūras objektu tas neapdraud. Deg dabas teritorija, tāpēc lūdzam ziņkārīgos pagaidīt, iekams ugunsgrēks tiks nodzēsts, un tikai pēc tam šo teritoriju izstaigāt un izpētīt, kas tad īsti notika. Patlaban ir būtiski turēties nedaudz nostāk no turienes, jo piebraucamie ceļi ir šauri, satiksme ir intensīva ar operatīvo transportu,” piebilda Rokpelnis.

Mazsalacas novada pašvaldības vadītājs atzina, ka joprojām turpinās meža purva ugunsgrēka ierobežošana Ramatas pagastā Mazsalacas novadā. “Glābēji strādā pie tā, lai noturētu perimetru un neļautu ugunij izplesties vēl vairāk nekā tas noticis,” teica Rokpelnis, piebilstot, ka attiecīgā teritorija tiks novērota arī ar satelītiem, “lai noturētu perimetru”.

Viņš piebilda, ka šovakar sekos vēl viena novada sēde, kurā iecerēts pārrunāt līdz šim ugunsgrēka dzēšanā paveikto un turpmāk veicamos darbus.

Pēc viņa teiktā, kopš atbildīgo iestāžu – VUGD un VMD – iesaistīšanās ugunsgrēka dzēšanā process rit ļoti “gludi” un strukturēti.

Jau ziņots, ka otrdien, 31.jūlijā vēlu vakarā aizdedzies vēl viens purvs Ramatas pagastā. Dienas laikā nav izdevies ugunsgrēku ierobežot.

Saistītie raksti

Mazsalacas novada pašvaldības priekšsēdētājs Harijs Rokpelnis (“Mazsalacas novadam”) aģentūrai LETA iepriekš pauda, ka ne uguns, ne dūmi iedzīvotājus neapdraud, jo purva tiešā tuvumā nav ne ciematu, ne viensētu. Rokpelnis uzslavēja arī VUGD darbiniekus, kas aktīvi iesaistījušies ugunsgrēka dzēšanā.

LA.lv