×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
4. janvāris, 2012
Drukāt

Vulfs draudējis «Bild» žurnālistiem


Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Decembra pirmajā pusē Vācijas medijiem publicējot vairākus materiālus, kuros atklāti prezidenta Kristiāna Vulfa nelikumīgie naudas darījumi, tostarp nedeklarēta naudas aizdevuma saņemšana no kāda turīga uzņēmēja sievas, prezidenta lielākie kritiķi prasīja viņa atkāpšanos.

 

Tomēr Vācijas kancleres Angelas Merkeles politiskais līdzgaitnieks Vulfs īpašā uzrunā valsts iedzīvotājiem atvainojās par nodarīto un solīja turpmāk apzinīgi pildīt prezidenta pienākumus. Arī Vācijas sabiedrība, liekas, bija piedevusi prezidentam – laikraksta “Bild” uzdevumā veiktā aptauja aizvadītā gada pēdējās dienās liecināja, ka 73 procenti vāciešu neuzstāj uz Vulfa atkāpšanos. Taču šķietami pieklusušais skandāls šonedēļ uzbangoja ar jaunu sparu, jo atklājās, ka Vācijas prezidents sev netīkamajiem žurnālistiem piedraudējis ar kriminālapsūdzībām.

 

Vulfs piedraud 
ar “karu”

Mēģinot nepieļaut, ka laikraksts “Bild” publicē materiālu par viņa nelikumīgi saņemto 500 tūkstošu eiro aizdevumu no turīgā uzņēmēja Egona Gērkensa sievas, Vulfs 12. decembrī zvanīja “Bild” galvenajam redaktoram Kajam Dīkmanam. Ziņojumā, kas ierunāts Dīkmana mobilā tālruņa automātiskajā atbildētājā, Vācijas prezidents piedraud, ka pret žurnālistiem tiks izvirzītas kriminālapsūdzības, bet pret pašu laikrakstu – sākts “karš”, ja skandalozais materiāls nonāks avīzes slejās. Turklāt, kā ziņo žurnāls “Der Spiegel”, Vulfs arī zvanījis “Bild” izdevējkompānijas “Springer” vadītājam Matiasam Defneram, lūdzot arī viņu iejaukties, lai nepieļautu raksta nonākšanu avīzes slejās. Defners prezidentam atbildējis, ka nav viņa spēkos lemt par avīzes redakcionālo politiku. Par spīti Vulfa izmisīgajiem centieniem notušēt savus pārkāpumus un izteiktajiem draudiem “Bild” jau nākamajā dienā publicēja stāstu par Vulfa nelikumīgi iegūto naudu, kuru prezidents iztērēja mājas iegādei.

 

“Bild” publikācija pavēra slūžas, un drīz vien vācu medijos parādījās arī ziņa, ka kāds cits uzņēmējs devis naudu Vulfa grāmatas atpazīstamības celšanai. Tāpat žurnāls “Der Spiegel” publicēja materiālu, kurā skaidrots, ka ar Vulfa svētību kāds prezidenta paziņa laikā no 2007. līdz 2009. gadam uzvarējis vairākos konkursos par valdības finansētu konferenču rīkošanu.

 

Kaut sākotnēji aizdevuma skandāls aprima, tagad, kad noskaidrojies, ka Vulfs personīgi mēģinājis iejaukties “Bild” darbībā un pat izteicis draudus žurnālistiem, viņa jau tā pamatīgi aptraipītajai reputācijai būs jāsamierinās ar kārtējo kauna traipu. Un, iespējams, tas būs liktenīgs viņa amatam, jo aizvien skaļākas kļūst runas par viņa atkāpšanos. Prezidenta demisiju pieprasījuši vācu laikraksti “Financial Times Deutschland” un “Sueddeutsche Zeitung”. “”Bild” ir Eiropas populārākais laikraksts. Ir naivi domāt, ka bez tā atbalsta var noturēties prezidenta krēslā,” atzinis mediju un politisko notikumu apskatnieks Hamburgas universitātē Stefans Burkhards.

 

Uzbruka nepareizajam

Ziņas par to, ka Vulfs draudējis “Bild” galvenajam redaktoram, publicēja divi citi Vācijas laikrak-
sti – “Süddeutsche Zeitung” un “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. Savukārt “Bild” mājaslapā ievietotajā paziņojumā skaidrots, ka tas no izteikto draudu publiskošanas atteicies, jo pēc divām dienām prezidents piezvanījis, lai atvainotos. Vulfa administrācija pagaidām skopi komentē skandālu. “Vārda brīvību prezidents uzskata par nozīmīgu vērtību. Taču prezidents principiāli atsakās sniegt informāciju par saviem telefonzvaniem un privātajām sarunām,” paziņojis Vulfa birojs.

1952. gadā Aleksa Špringera izveidotais laikraksts “Bild” ir visvairāk pirktais izdevums ne tikai Vācijā, bet arī Eiropā. Ik dienas tiek pārdoti trīs miljoni tā eksemplāru, un “Bild” metiens (4,2 miljoni) ir sestais lielākais pasaulē. “Sabiedrībā zināmiem cilvēkiem jāsamierinās, ka reizēm par viņiem tiks publicēti kritiski materiāli. Un vislabāk jau tas būtu jāsaprot valsts prezidentam,” teikts Vācijas žurnālistu asociācijas vadītāja Mihaila Konkena paziņojumā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+