Ekonomika
Bizness

VVD: gudrona dīķu teritorija pārņemta mierīgi, bez vardarbības1

Foto-LETA

“Skonto Būve”, iespējams, apzināti ir maldinājusi sabiedrību, izplatot paziņojumu, ka Valsts vides dienests “ielauzies” gudrona dīķu teritorijā ar bruņotiem spēkiem, jo teritorijas pārņemšana notika mierīgi un bez jebkādiem starpgadījumiem, norāda Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektore Inga Koļegova.

Pārņemšana norisinājās VVD vadības un neatkarīga tiesu izpildītāja klātbūtnē, kā arī notiekošais ir fiksēts video kamerā. VVD arī informē, ka nepieciešamības gadījumā pārņemšanas video tiks publicēts.

“Līdzšinējo uzņēmēja rīcību un publiskos paziņojumus mēs nevaram traktēt nekā citādāk, kā mēģinājumu likt šķēršļus tālākai gudrona dīķu sanācijai. Mums ir jābūt pilnīgai kontrolei pār teritoriju, lai varētu īstenot turpmākos projekta posmus un neapdraudētu vidi,” skaidroja Koļegova.

Vēsturiski piesārņotās vietas “Inčukalna sērskābie gudrona dīķi” teritorija ir VVD valdījumā, un “Skono Būve” tika nodota uz līguma izpildes laiku. Par līguma pārtraukšanu uzņēmējs tika informēts 8.jūlijā un teritorija viņiem bija jāpamet 10.augustā, kā to izdarīja apakšuzņēmēji, atbrīvojot objektu no savām iekārtām un materiāliem. Tas nozīmē, ka jebkuri iepriekš minētie uzņēmuma centieni atrasties šai teritorijā ir nelikumīgi, norāda dienests.

Pašlaik VVD veic inventarizāciju, lai pārbaudītu uzņēmēja paveiktā darba apjomu, kā arī strādā pie sanācijas projekta turpināšanas līdz tā mērķu pilnīgai sasniegšanai.

“Mēs nevaram pieļaut valsts budžeta līdzekļu šķērdēšanu. Pirms veicam galīgo norēķinu ar “Skonto Būve”, ir jātiek skaidrībā par paveikto darbu apjomu. Turklāt tuvojas gada lietainākais periods, līdz kuram Dienvidu dīķis ir jāpagūst pārsegt ar ūdensnecaurlaidīgu plēvi, lai izvairītos no potenciālajiem riskiem videi un nesadārdzinātu turpmākos sanācijas darbus. Tādēļ mums steidzami ir nepieciešama pilna kontrole par notiekošo teritorijā un mēs vairs ilgāk nevaram gaidīt uz “Skonto būve” teritorijas atbrīvošanu nezināmā nākotnē”, uzsvēra Koļegova.

Savukārt “Skonto Būves” pārstāve Dagnija Dižbite-Svarinska aģentūrai BNS pavēstīja, ka 28.augustā ap plkst. 16.30 notika VVD ielaušanās SIA “Skonto Būve” apsargātajā teritorijā pie Inčukalna gudrona dīķiem. VVD ģernerāldirektorei klātesot, privāta bruņota apsardzes kompānija ielauzās teritorijā pārgriežot vārtu atslēgu, ar varu ieņēma teritoriju ar “Skonto Būve” īpašumā esošām būvēm un tehnisko aprīkojumu, aizliedzot teritorijā turpmāk uzturēties  “Skonto būve” darbiniekiem, kas tur atradās uz tiesiska pamata.

“Skonto Būve” ir šokēta par šādu valsts amatpersonu un valsts iestādes rīcību, kas ir pretrunā ar Latvijas Republikā noteiktiem tiesību pamatiem un to, kādā veidā ir jārisina savstarpējās privāttiesiskās attiecības. Ar likumu ir noteikts, ka tiesības ir aizsargājamas tikai tiesas ceļā un cita veida patvaļīgi un vardarbīgi risinājuma meklējumi ir prettiesiski, viņa norādīja.

Attiecībā uz piektdienas notikumiem, “Skonto Būve” ir vērsusies Valsts policijā ar iesniegumu par kriminālprocesa ierosināšanu un vainīgo personu saukšanu pie atbildības pēc vairākiem Krimināllikuma pantiem – gan par patvarību, gan valsts amatpersonas dienesta stāvokļa rupju pārkāpumu, gan arī sveša īpašuma bojāšanu.

Kopš 28.augusta objekta fizisko apsardzi Dienvidu dīķa teritorijā VVD uzdevumā nodrošina apsardzes kompānija SIA “RD Consult”. “Skonto Būve” nav liegtas tiesības piekļūt savam īpašumam un tehnikai, kas atrodas objektā, iepriekš savas darbības saskaņojot ar VVD.

VVD lauza līgumu ar “Skonto Būve” par Inčukalna gudrona dīķu sanāciju pēc tam, kad ilgstoši nebija iespējams rast kopsaucēju ar uzņēmumu vairākos punktos, kuros “Skonto Būve” neievēroja līgumu.

VVD atgādina, ka kopš 2011.gada “Skonto Būve” bija brīva pieeja izpētei, lai novērtētu sanācijas darbu apjomu un gudrona ķīmiskās īpašības, tādēļ neizpratni raisa “Skonto Būve” vairākkārtīgie papildu finansējuma pieprasījumi. Lēmumu par līguma laušanu VVD pieņēma, jo bija jārīkojas, lai neapdraudētu sanācijas darbus un Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējuma saņemšanu.

Savukārt Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa ierosinājusi lietu būvkompānijas “Skonto būve” prasībā pret Valsts vides dienestu ( VVD) saistībā ar gudrona dīķu projektu.

LA.lv