×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
23. decembris, 2015
Drukāt

Valsts zemes dienests uzsit sev cenu (9)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

No nākamā gada 11. janvāra sadārdzināsies Valsts zemes dienesta pakalpojumi. Vakar to apstiprināja valdība, grozot noteikumus par VZD sniegto maksas pakalpojumu cenrādi.

Piemēram, pasūtot ap 50 kvadrātmetru liela divu istabu dzīvokļa kadastrālo uzmērīšanu, tā pieaugs no 130,56 līdz 156,57 eiro jeb par 15%. Pasūtot 200 kvadrātmetru lielas ģimenes privātmājas kadastrālo uzmērīšanu, pakalpojums sadārdzināsies no 279,31 līdz 334,17 eiro jeb par 16%. Savukārt VZD uzturētā portāla www.kadastrs.lv abonēšana sadārdzināsies no 35,57 līdz 55,30 eiro mēnesī.

Kopš 2008. gada šis būs jau ceturtais atsevišķu maksas pakalpojumu sadārdzinājums, katru reizi caurmērā par 15 līdz 20%.

Taču atsevišķi pakalpojumi sadārdzināsies vēl vairāk. Piemēram, par kadastra un ģeotelpisko datu izmantošanu līdz 30 hekt­āru lielu zemes īpašumu uzmērīšanai, kas līdz šim maksāja 16,43 eiro, nākamgad mērniekiem būs jāmaksā 25 eiro. Kā stāsta mērniecības uzņēmumos, arī šis sadārdzinājums iznākumā skars pasūtītājus, tāpēc ka starp pasūtījumiem pārsvarā ir mazās platības.

Nepieciešamību kārtējo reizi pacelt cenas VZD balsta, pirmkārt, uz vispārējo dzīves dārdzību, kuras dēļ dienests gatavs izlaist pēdējo garu. Par precēm un pakalpojumiem esot jāmaksā vairāk, kopš pēdējā pakalpojumu cenu paaugstinājuma būtiski pieauguši informācijas tehnoloģiju izdevumi. Ēku kadastrālās uzmērīšanas speciālistiem aldziņas mazas, tāpēc viņi pamet VZD, meklēdami sev labāk apmaksātu darbu citur.

Otrkārt, cenrādis sadārdzinās tāpēc, ka no nākamā gada VZD ievieš vairāk nekā desmit jaunus pakalpojumus, piemēram, zemes robežu vai apvienotās zemes robežu, situācijas un apgrūtinājuma plāna sagatavošanu no arhīva dokumentiem. Cita starpā jauns pakalpojums par maksu ir nekustamā īpašuma tirgus datu lejupielāde tiešsaistes režīmā gala lietotājam. Nekustamā īpašuma vērtētāji par šo piedāvājumu rausta plecus. Viņuprāt, VZD mājas lapā publicētie nekustamā īpašuma tirgus pārskati un dati bieži atpaliek no reālās tirgus situācijas vismaz par pusgadu, tāpēc viņu darbā praktiski nav izmantojami.

Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS) uzskata, ka šis cenu kāpums ir būtisks un ka jau pašlaik spēkā esošie VZD pakalpojumi iedzīvotājiem, pašvaldībām, mērniekiem un citiem ir gana dārgi. Maksas pakalpojumu sadārdzināšanās vietā VZD uzturēšanai būtu nepieciešama valsts dotācija. LPS norādījusi, ka nav taisnīgi pieprasīt maksu, piemēram, par informāciju no nekustamā īpašuma valsts kadastra vai citām VZD uzturētajām datu bāzēm no vietējām pašvaldībām, kuras šos datus iesniedz VZD bez maksas. Pašvaldībās uzskata, ka valsts pārvaldē datu apmaiņai, tostarp VZD sniegtajiem pakalpojumiem, kas skar zemes reformas pabeigšanai izmantojamo zemi, vispār jānotiek bez maksas.

Viedoklis

Latvijas Kartogrāfu un ģeodēzistu asociācijas izpilddirektore Ilze Dragone: “Mums nav absolūti pieņemams, ka naudas iztrūkumu valsts iestādē grib kompensēt tikai uz monopola pakalpojumu cenu pieauguma rēķina. Bet netiek meklētas iespējas, kā optimizēt iestādes darbu un darbaspēka resursus. Piemēram, tiek paredzēta dubulta kontrole kadastrālās uzmērīšanas veicējiem, kas ir acīmredzama darbaspēka nelietderīga izmantošana.

Cenu paaugstināšanas vietā VZD varētu atteikties no darbiem, ko var veikt privātais sektors, piemēram, dokumentu sagatavošana, izmantojot Kadastra datus un VZD arhīva dokumentus. VZD kā nozares politikas veidotājam vairāk būtu jādomā, kā radīt ērtu un produktīvu uzņēmējdarbības vidi, tā veicinot pasūtījumu ātrāku un veiksmīgāku izpildi, reizē ceļot naudas apgrozījumu arī valsts iestādē.”

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Nekompetence? Ja pats ir tik stulbs un nejedz,ko vinjam vajag un nespej izskaidrot specialistam, tad pats vainigs… Man inventerizatots bija pretimnakosh un ieteica man labako risinajumu. Rezultats atri un bez problemam visu sakartoju.

 2. Tur arī viens bijušais ierēdnis tirgoja “pievāktus”” datus, bet viņš vismaz bija pensijā. Šitie gnīdas par to saņem nodokļu maksātāju algu, kaut galvenais darba sastāvs viņiem ir atrast jaunus veidus, kā ielīst kabatā nodokļu maksātājam.

 3. Karteja pellnna uz iedzivotaju reikkina. Ja izlasa lads mernieks : jums algas pielika?

 4. Vai šo neprofisonālo KANTORI nevajadzētu SLĒEGT? Unlietas nodot pašvaldibām,zemes reforma ir galīgi sacūkota kāpilsētās tā laukos . Ungalvenais ka pašineajēdz ka laižMUĻĶI.

 5. nozarē vēl tā var celt cenas. Varbūt atceramies cik tie pakalpojumi maksāja teiksim 1995 gadā. Ņemam un visiem pakalpojumiem pieliekam 20 %. Ko saka tauta, ko

 6. Šo iestādi jau sen vajadzēja likvidēt. Saņem naudu no valsts bužeta, Eiropas naudu. Izveido datu bāzes un katru pakalpojumu sniedz par ārprārtīgām cenām. Zemes reformu vēl nav pabeiguši. Kadastra robežās haoss, visas neprecīzas. Darbinieki nekopetenti.

 7. Gbibu atgāgināt ,ka drīzumā Latvija saņems PTO norādījumu no visiem likumiem SVĪTROT vērtēšanu un inventarizāciju,jo tas ir pretrunā ar Brīvās tirdzniecības līgumu ,ko LATVIJA parakstīja arPTO. Krievija ,lai nezslegtu no PTO 150 000 šos PSRSA lata produktus atbrīvoja ,par to mūsu prese rakstīja.

 8. pavisam drīz “pakalpojumi” maksās dārgāk kā
  pati zemes vērtība un būs obligāti 4 reizes gadā… 🙁

 9. tipiski valsts organizācijai – celt algas un reālā darba veikšanai piesaistīt kontraktorus

Draugiem Facebook Twitter Google+