×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
18. jūlijs, 2016
Drukāt

WADA aicina apturēt Krievijas sportistu dalību starptautiskās sacensībās (2)

foto: AFP/LETAfoto: AFP/LETA

Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) pirmdien aicinājusi apturēt pilnīgi visu Krievijas sportistu līdzdalību starptautiskajās sacensībās, tostarp Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs, tā reaģējot uz pirmdien izplatīto WADA neatkarīgās komisijas ziņojumu par Krievijas valsts organizāciju līdzdalību dopinga sistēmas uzturēšanā un vainīgo sportistu piesegšanā.

“WADA aicina sporta kustību aizliegt Krievijas sportistiem piedalīties starptautiskās sacensībās, ieskaitot Riodežaneiro olimpiskās spēles, līdz šajā valstī mainīsies sporta kultūra,” teikts WADA paziņojumā.

Ar līdzīgu aicinājumu, neļaut Krievijas sportistiem startēt Riodežaneiro, jau pirms WADA ziņojuma klajā nāca vismaz desmit valstu nacionālās antidopinga aģentūras. Šādu prasību ir izteikušas ASV, Kanādas, Vācijas, Spānijas, Šveices un citu valstu antidopinga aģentūras.

Tikmēr Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) paziņojusi, ka otrdien tās locekļiem plānota ārkārtas telefonkonference, kurā tiks runāts arī par iespējamām sankcijām pret Krieviju.

Savukārt SOK prezidents Tomass Bahs WADA izmeklēšanas komisijas ziņojumā iekļauto informāciju nodēvējis par “šokējošu un bezprecedenta uzbrukumu sporta un olimpiskās kustības godīgumam”. Viņš arī solīja ar visstringrākajiem mēriem vērsties pret visiem Krievijas dopinga sistēmā iesaistītajiem.

LETA jau vēstīja, ka WADA neatkarīgās izmeklēšanas komisijas ziņojumā norādīts, ka Krievija 2014.gada Soču ziemas olimpisko spēļu, kā arī citu sacensību laikā izmantojusi valsts uzraudzītu dopinga lietošanas sistēmu, pasargājot savus atlētus no pieķeršanas aizliegto vielu lietošanā.

Komisija, kuru vadīja Kanādas tiesību zinātnieks Ričards Maklarens, izmeklēšanā atklājusi, ka gan Soču olimpiskajās spēlēs, gan 2013.gadā Maskavā notikušajā pasaules čempionātā vieglatlētikā tikušas mainītas Krievijas sportistu pozitīvās dopinga analīzes. Šajā krāpšanās sistēmā bijušas iesaistītas Soču un Maskavas antidopinga laboratorijas, kuras saņēmušas rīkojumus no Krievijas Sporta ministrijas un tās vadītāja Vitālija Mutko. Savukārt analīžu falsificēšanas procesā bijis iesaistīts Krievijas Federālais drošības dienests (FSB).

“Maskavas antidopinga aģentūra darbojās, lai aizsargātu sportistus, kuriem bija pozitīvas analīzes. Šo sistēmu noteica valsts organizācijas. Savukārt Soču antidopinga laboratorija izmantoja unikālu analīžu paraugu maiņas metodi, ar kuras palīdzību sportisti, par spīti pozitīvām dopinga analīzēm, varēja piedalīties ziemas olimpiskajās spēlēs,” norādījis Maklarens.

“Krievijas Sporta ministrija noteica, kontrolēja un uzraudzīja sistēmu, kurā tika manipulēts ar sportistu dopinga analīžu rezultātiem, vai arī tika veikta analīžu maiņa. Sistēmā līdzdarbojās arī FSB un Krievijas sportistu sagatavošanas centrs, kā arī Maskavas un Soču antidopinga aģentūras,” piebilda izmeklētājs.

Komisijas 96 lappušu lielajā ziņojumā norādīts, ka visvairāk pozitīvās dopinga analīzes tikušas mainītas vieglatlētikā, jo šajā sporta veidā samainītas un pazudušas 139 pozitīvas dopinga analīzes.

Savukārt svarcelšanā samainītas 117, neolimpiskajos sporta veidos 37, paraolimpiskajā sportā 35, cīņā 28, kanoe airēšanā un smaiļošanā 27, riteņbraukšanā 26, ātrslidošanā 24, peldēšanā 18, hokejā 14, distanču slēpošanā 13, futbolā, kā arī akdēmiskajā airēšanā pa 11 pozitīvām provēm.

Analīzes mainītas arī biatlonā (10), bobslejā, džudo, volejbolā (pa astoņām katrā), boksā un handbolā (pa septiņām), teikvondo (6), paukošanā un triatlonā (pa četrām), modernajā pieccīņā un šaušanā (pa trim), pludmales volejbolā un kērlingā (pa divām), basketbolā, burāšanā, snovbordā, galda tenisā un ūdenspolo (pa vienai).

Tiek ziņots, ka Krievijas valsts atbalstīta dopinga sistēma ieviesta un sākusi darboties pēc 2010.gada Vankūveras ziemas olimpiskajām spēlēm, kurās Krievijas sportistiem bija negaidīti vāji rezultāti. Šīs sitēma darbojusies līdz pat 2015.gadam.

WADA izmeklēšanā tika izmantotas arī Maskavas antidopinga laboratorijas bijušā vadītāja Grigorija Rodčenkova liecības. Lai gan Krievijā Rodčenkovs ir pataisīts par meli un pret viņu ir sākta krimināllieta, Maklarens uzsver, ka ir pārliecināts par izmeklēšanā iegūtās informācijas patiesumu.

“Esmu nelokāmi pārliecināts, ka mūsu ziņojums ir patiess,” uzsvēris Maklarens, piebilstot, ka Rodčenkovu uzskata par “ticamu un pārbaudītu” personu.

Rodčenkovs šobrīd dzīvo ASV un pirmo reizi informāciju par valsts uzraudzīto dopinga sistēmu Krievijā sniedza maijā laikrakstam “The New York Times”. Tieši pēc šīs publikācijas tika izveidota WADA neatkarīgā izmeklēšanas komisija.

Rodčenkovs laikrakstam ziņoja, ka viņš esot izstrādājis dzērienam piejaucamu kokteili, kura sastāvā bijušas trīs aizliegtās vielas. Pagatavoto kokteili lietojuši daudzi Krievijas sportisti, tostarp 15 Soču olimpisko spēļu medaļu ieguvēji, kuru vidū ir arī olimpiskie čempioni Aleksandrs Zubkovs, skeletonists Aleksandrs Tretjakovs un distanču slēpotājs Aleksandrs Ļegkovs.

Kā atklāj Rodčenkovs, speciālas operācijas laikā antidopinga laboratorijas darbinieki kopā ar izlūkdienestiem samainījuši urīna analīzes ar aizliegtajām vielām pret tādām, kas ņemtas dažus mēnešus pirms spēlēm. Spēļu laikā samainīti esot apmēram simt urīna paraugi, tāpēc pozitīvās analīzes pie starptautiskajiem dopinga pārbaudītājiem nav nonākušas.

LETA jau ziņoja, ka sistemātisko dopinga pārkāpumu dēļ šobrīd ir diskvalificēta Krievijas Vieglatlētikas federācija, tāpēc šīs valsts sportisti, izņemot tāllēcēju Darju Kļišinu un skrējēju Jūliju Stepanovu, nevar startēt Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs. Krievijā gan cer uz labvēlīgu Sporta arbitrāžas tiesas (CAS) lēmumu, jo tiesā vērsās 68 krievu vieglatlēti, kuri cer saņemt atļauju startēt Olimpiādē.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Krievijai vajadzētu atņemt tiesības rīkot pasaules čempionātu futbolā. Blēžus citādi pāraudzināt nav iespējams. No laika gala tā ir bijusi netīra blēdīga valsts

  2. Kaislīga sporta fane. Atbildēt

    Soču olimpiādē jau skatoties bobsleju tv, bija skaidrs, ka lieta netīra. Nevaru vien sagaidīt, kad lielā Oskara četrinieks saņems nozagto.
    Un arī Martins.
    Un par Rio Krievija lai nesapņo. Uh, kā tās pārstāvjus vajadzētu izkratīt. Tak tā ir melots gadu desmitiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+