×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
14. maijs, 2012
Drukāt

“Wendi Toys” kļūst par vienu no eksportspējīgākajiem Latvijas uzņēmumiem

wendi_supoles_misinna_12

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras eksporta apbalvojums “Sprīdīša balva”, Cēsu novada pašvaldības balva “Cēsu izaugsme”, uzvara konkursā “Izrāviens”, iegūstot SIA “Lattelecom”, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un “Swedbank” atbalstu konsultācijām biznesa attīstībai, darba sesija kopā ar vienu no labākajām mārketinga aģentūrām “TBWA” par mārketinga stratēģiju.

 

Tas viss attiecas uz jaunu, tikai pirms trīs gadiem dibinātu uzņēmumu Cēsīs – SIA “Wendi Toys”, kura īpašnieki ir Ivars Upmalis un Ģirts Jurševskis. Savukārt firmas nosaukums izvēlēts, cienot Cēsu – senās Vendenes vēsturi.

 

Citādie

“Wendi Toys” izstrādājumus īsi raksturot var kā “citādos rotaļlaukumus”. Kaut gan dabā tie ir prāvu izmēru produkti, jebkura moduļa šis rotaļlaukums ir drošs, ērti pārvadājams (ievietojams vieglās automašīnas bagāžniekā) un vienkārši saliekams.

Biznesa sākšana plānota ilgi, apsverot gan ražošanas, gan pārdošanas iespējas. Ivars atceras, ka pirmais uzstādījums bijis – dzīvojot Latvijā, ir jāražo no šeit pieejamiem materiāliem: “Mūsu gadījumā no koka un saplākšņa. Tālāk analizējām, kas ir tās nozares, kur cilvēki krīzes un pēckrīzes periodā vēl atļaujas līdztekus pārtikas iegādei tērēt naudu. Secinājām – tā ir bērnu rotaļlietu industrija, uzreiz gan saprotot, ka ne mazā izmēra, jo šo nišu veiksmīgi aizpilda Ķīna un citas lielvalstis. Mūsu ideja nonāca līdz koka rotaļlaukumiem. Bija nopietni pētījumi, standartu izvērtēšana, rasējumi, lai būtu pilnīgi pārliecināti par mūsu izstrādājumu oriģinalitāti, drošību un atbilstību jebkādām prasībām. Visiem testiem, materiālu izvēlei un konstrukciju pilnveidošanai līdz kārtīgas ražošanas sākšanai pagāja divi gadi.”

To, ka “Wendi Toys” rotaļlaukumi būs perspektīvi, sapratuši arī Valmieras Biznesa un inovāciju inkubatorā, jo projekts guvis atbalstu diezgan lielā konkurencē. Ar inkubatora speciālistu palīdzību veikta tirgus izpēte un sertificēšana. Savukārt ārvalstu tirgus “knifiņu” izzināšanā labi padomdevēji bijuši Sandra un Māris Peiči, kas Rencēnu pagastā ražo rotaļlietas ar “Varis Toys” marku.

 

Ģimenes strādā. Ģimenes plāno

“Wendi Toys” var nosaukt arī par ģimeņu uzņēmumu. Gan vadībā – Jurševski un Upmaļi, gan tiešajā ražošanā iesaistīti vīri, sievas un pat bērni. Meitu vārdi doti rotaļlaukumiem, meitas un dēli bijuši pirmie vērtētāji vecāku paveiktajam un reizē ierosinātāji uzlabojumiem un pārveidojumiem.

Tāpat ražošana sākta tikai ar personiskajiem un dažu piesaistīto investoru līdzekļiem. Nauda izgājusi daudz, un apgrozāmie līdzekļi ir tikai tie, kas saņemti par pārdoto produkciju. Bet kā tad ar valsts vai Eiropas atbalstu? “Neesot,” Ivars saka.

 

“Optimisti esam visās citās pozīcijās, izņemot finansējumu. Es aizeju uz banku, bet tur man paprasa nodrošinājumu un personisko galvojumu, un ar to viss beidzas. Lai attīstītu veiksmīgi eksportējošu uzņēmumu, pie kredītlīnijas diemžēl netiekam, jo mums nodrošinājuma nav.

 

Šā iemesla dēļ netiekam arī pie Eiropas atbalsta projektiem. Tāda situācija bremzē un attīstība notiek lēnāk, nekā mums gribētos. Līdz ar to rodas problēmas, piemēram, materiālu iegādes ziņā. Mēs vienā reizē nevaram iepirkt lielu apjomu, kas maksātu mazāk, tādēļ pērkam nedaudz un dārgi. Tālāk tas sadārdzina arī gatavo produktu. Turklāt mums neder jebkurš piegādātājs, jo ir vajadzīgi ļoti augstas kvalitātes izejmateriāli. Tajā pašā laikā mēs no valsts amatpersonām dzirdam uzmundrinošas runas, ka tiek atbalstīti ražotāji, kas strādā eksportam, taču šo atbalstu reāli nejūtam. Pagaidām vienīgie, kuri saprata, ka esam perspektīvi, ir Latvijas Garantiju aģentūras darbinieki, un ceram, ka kredītu attīstībai saņemsim.”

Jaunos uzņēmējus iespēju robežās ir atbalstījis arī ēkas nomnieks – SIA “Vinnis”. “Vendieši” teic “Vinnim” paldies par sapratni un joko, ka viņiem no veiksmīgā medus biznesa un tagad uz jaunām ražošanas telpām pārgājušajiem uzņēmējiem atstāta arī telpu labā veiksmes aura.

“Wendi Toys” pavisam strādā septiņi cilvēki. Kā jau minēts – ģimenes un radinieki. Ivara sieva Santa ir interjera dizainere, un viņa izvēlas krāsas, bet meita Alise izstrādā firmas logo un stilu. Rotaļlaukumus ražo no ēvelētām skujkoku brusām un bērza saplākšņa. Kokmateriālam, ko iepērk, ir FSC sertifikāts, apstrādē tiek izmantota lineļļa un dabai draudzīgas krāsas un lakas. Tādu materiālu izmantošana rotaļlaukumus ļauj realizēt kā ekoloģiskus.

“Pats galvenais jau ir kvalitāte,” piebilst Ivars.

 

“Tādēļ tik jauni uzņēmēji, kādi esam mēs, strādājam ar ārzemju pasūtītāju. Un ar mērķtiecīgu, lielu un pacietīgu darbu, mazliet ar veiksmi un labiem kontaktiem mēs to varam nodrošināt. Faktiski kontakti ir tā kā lavīna: viens veiksmīgs gadās, un tas atnes līdzi nākamo, tas atkal nākamo un – spēj tikai ražot.

 

Vismaz pagaidām ar šo kontaktu bāzi mēs jūtamies droši, reizē apzinoties, ka mums ir jāpaplašina gan ražošanas jaudas, gan piegādātāju loks. Diemžēl Latvijā rotaļlaukumus ar “Wendi Toys” logo gan vēl nepārdod, ja neskaita dažus izņēmumus. Taču ar laiku noteikti gribētu iet arī Latvijas tirgū, un potenciālie pircēji būtu individuālo māju īpašnieki.”

 

Viegluma efekts
Wendi_Upmalis_Misinna_12

No vienas puses, lepnums par ārzemju pircēju atzinību, no otras, skumji, ka Latvijā netirgo. Kaut gan vajadzētu, ja ņem vērā vismaz bērnudārzu skaitu. Taču tur laikam iegādājas citviet ražotu produkciju? Ivars domā tāpat, taču kolektīvs jūtoties diezgan pārliecināts, ka arī Latvijā pircēji novērtēs kvalitāti, interesantu un nebijušu dizainu, pilnīgu novitāti rotaļlaukumu izveidē un atbilstošu cenu. “Ja esam spējuši iekļūt rietumvalstu tirgū, kur konkurence ir milzīga, tad ar laiku būsim arī Latvijā. Noteikti atradīsies īpašnieki, kuri negribēs saviem bērniem konveijera produkciju – tieši tādu pašu rotaļlaukumu kā kaimiņam, bet pilnīgi atšķirīgu.”

Uz jautājumu, vai tad pircēji Latvijā saņems jau daudzās citās valstīs pārbaudīto pieneņpūkas efektu, Ivars atbild: “Jā. Salikt mūsu ražotos rotaļlaukumus ir tikpat kā nopūst pieneņpūku. Kon­strukcijas ir vieglas, drošas un tik kompaktas, ka vesels liels rotaļlaukums izjauktā veidā satilpst vieglās mašīnas bagāžniekā. Tieši ar šo kompaktumu mēs tikām pamanīti Eiropas valstu tirgos.

Savukārt garantijas par standartiem atbilstošu kon­strukciju ir devuši Rīgas Tehniskās universitātes un Vācijas rotaļlietu laboratoriju speciālisti. Tādēļ jau lielākoties līgumus esam noslēguši Nirnbergas meses laikā, jo, ja esi atšķirīgs no citiem, to pamana. Tas nozīmē, ka jāstrādā, jādomā par jauniem produktiem. Ja parēķina, cik Eiropā ir iedzīvotāju, cik no viņiem dzīvo privātmājā un cik viņiem ir bērnu, kuri vēlas rotaļlaukumu, tad šā tirgus apjomi ir grandiozi. Un galu galā mums taču ir Sprīdīša lāpsta – plata ceļa būvēšanai uz Skandināviju un Franciju, jo tikko uzsākta ļoti laba sadarbība un ir reālas cerības, ka šo valstu rotaļlaukumu tirgus būs mūsu.”

 

Biznesa formula

Starts

* 2009. gadā sākta rotaļlaukumu ražošanas projektu izstrāde, tirgus izpēte un tehniskās konstrukcijas testēšana

Attīstība

* 2011. gadā uzņēmumā ražo 18 dažādu rotaļlaukumu elementus

* 2011. un 2012. gadā dalība starptautiskajā rotaļlietu izstādē “Spielwarenmesse” Nirnbergā

* 2011. gadā “Wendi Toys” rotaļlaukumus eksportē uz Itāliju, Franciju, Austriju, Vāciju, Beļģiju un Ukrainu

Nākotne

* 2012. gadā plānots apgūt Skandināvijas rotaļlietu tirgu

* palielinot ražošanas jaudas, tiks sākta modeļu gammas pilnveidošana

 

Viedoklis

Gints Šķenders, Cēsu novada domes priekšsēdētājs: “”Wendi Toys” uzņēmēju veiksmes pamatā ir spēja atrast savu nišu, būt konkurētspējīgiem. Viņiem pasniegt balvu par stabilu un jaunrades pilnu darbību mēs izvēlējāmies arī tādēļ, ka daļa viņu pelnīto nodokļu nonāk tieši pašvaldības rīcībā. Tas nozīmē izglītībai, sociālajai un veselības aprūpei, pilsētas infrastruktūras uzlabošanai un daudzām citām vajadzībām.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+