Foto – Gunārs Kušķis

X dienās apkārt pasaulei 0

Līdz gada beigām Jelgavas Ģederta Eliasa mākslas un vēstures muzejā skatāma grafiķes Elitas Viliamas personālizstāde. Tā ir atskaite par darbību mākslā mākslinieces radošās darbības laikā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Tie nav mākslas darbi, tie ir brīnumi, kas uz jums raugās no sienām un vitrīnām. Tematika ir ļoti plaša, jo parādīts viss, ko var parādīt ar maza izmēra mākslas darbiem. Iespēju ir ļoti daudz, bet vai visi mazās mākslas meistari tās spēj realizēt? E. Viliama to spēj, jo viņa ir apveltīta ar labu izdomu, plašām tehniskām zināšanām, darba mīlestību un pacietību. Ne viens vien mazā izmēra mākslas darbs kā pastmarka, aploksne ienāk gandrīz katra cilvēka mājās, ar savu māksliniecisko noformējumu un izdomu priecējot to saņēmēju. Visi mākslinieces darbi, vai tā būtu pastmarka vai jūras karte, veidoti augstā profesionālā līmenī. Starp latviešu grafiķiem nav pašreiz atrodams līdzvērtīgs mākslinieks, kurš varētu radīt tik augsta līmeņa darbus, kādus rada Viliama. Ne par velti viņas vārds lasāms pasaules līmeņa grafiķu enciklopēdijā.

Pastmarkām māksliniece pēdējā laikā veltījusi pastiprinātu uzmanību, jo tuvojas Latvijas simtgade. Publikas lietošanā jau nodotas vairākas pastmarku sērijas, kas veltītas valsts dibināšanas procesam, piemēram, “Tautas padomei”, “Latvijas valsts proklamēšanai” un “Satversmes sapulcei”. Ir arī daudzas citas sērijas, piemēram, “Latviešu kultūras darbinieki” u. c.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ne mazāk interesantas ir mākslinieces noformētās aploksnes un žēl, ka to tirāža ir nepiedodami maza – tikai 1500 eksemplāru. Pastmarkas un aploksnes ir valsts vizītkartes.

Izstādē lielā skaitā redzami arī mākslinieces radītie ekslibri. Tie veltīti zināmiem dažādu laiku jūras braucējiem, kuri attēloti uz sava laika kuģu fona. Lai radītu labu ekslibru, jāzina šīs personas iekšējā pasaule, domu gaita, raksturs, nodarbošanās un, skatoties uz izstādītajiem ekslibriem, nevienam nebūs kauns, ja viņa labākās grāmatas rotās Viliamas zīmētais ekslibris. Skaisti grafiķes meistardarbi ir jūras kartes, tās ir iespaidīgas ne tikai savu izmēru ziņā, bet arī izpildījumā. Katra krasta līnija un bāka ir savā vietā, tur, kur tā ir dabā, kā izteikušies jūras lietu speciālisti, pēc šīm kartēm vadoties ceļojumā un izmantojot tās, ceļotājs nenovirzīsies no galamērķa. Atsevišķas grafikas lapas ir veltītas Latvijas bākām.

Nevar nepieminēt mākslinieces darbību grāmatu grafikā, kas daudziem izstādes apmeklētājiem bija jaunatklājums. Vairākas grāmatas veltītas mākslinieces mīļotajai tēmai jūrai, jūrniecībai. Tā ir “Krievu, latviešu, lietuviešu jūrniecības juridisko terminu vārdnīca”, “Jūrniecības vārdnīca”, “Salacgrīva” u. c. Savu roku māksliniece pielikusi, ilustrējot arī pasakas.

Interesantākais šajā izstādē ir skices – darbu radīšanas process, kur daudzos zīmējumos redzams, kā top darbi. Cik daudz vajadzīgs zīmējumu, lai rastos iespaidīgs darbs! Lai gan izstāde ir plaša, it kā visaptveroša, no mākslinieces daiļrades, ko redzam izstādē, ārpusē ir palikušas darinātās medaļas, juvelierizstrādājumi, firmu zīmes, gleznotie pasteļi un akvareļi.

Izstāde dod pārliecinošu priekšstatu par padarīto, ko var veikt, ja visa dzīve ir veltīta vienam mērķim – mākslai. Un šā mērķa sasniegšanai māksliniecei atkāpes nav.