×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
11. decembris, 2013
Drukāt

Zaķis: Prezidents arī otrajā kārtā par premjeru neaicinās Pabriku (4)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas Ārlietu komisijas deputāti Artis Pabriks (no kreisās) un dzintars Zaķis tikšanās laikā ar Gruzijas vēstnieku Latvijā Konstantīnu Korkeliju.

Iespējams, ka arī otrajā kārtā Valsts prezidents Andris Bērziņš neaicinās uzņemties premjera pienākumus “Vienotības” izvirzītajam kandidātam Artim Pabrikam (V), šorīt intervijā LTV atzina partijas “Vienotība” frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis (V).

Pēc Zaķa domām, Pabriku nenominēs, jo viņam nav Saeimas vairākuma atbalsta, proti, ne tikai Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), kura izteica atbalstu Pabrikam tikai tad, kad prezidents viņu nominēs, bet arī nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK, kas atbalstu minētajam kandidātam sniegs līdzīgā situācijā.

Zaķis atzina, ka arī šādai situācijai ir gatava un uzņemties nākamās valdības vadītāja izvirzīšanu, jo partijai ir alternatīvas.

Tāpat ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis intervijā LTV apstiprināja, ka ZZS atbalstu Pabrikam sniegs tikai tad, kad Bērziņš viņu nominēs premjera amatam, lai gan izteikt prognozes, vai viņš tiks nominēts, Brigmanis nevēlējās.
Jau ziņots, ka šodien pēc otrās konsultāciju kārtas par jaunās valdības izveidi Valsts prezidents Andris Bērziņš, visticamāk, nenosauks premjera amata kandidāta vārdu un nenominēs šim amatam “Vienotības” izvirzīto kandidātu aizsardzības ministru Arti Pabriku (V), uzskata aģentūras LETA aptaujātie politiķi.

Viens no iespējamajiem scenārijiem, ko neizslēdz aģentūras LETA aptaujātie politiķi, ir valdības darba turpinājums pašreizējā premjera Valda Dombrovska (V) vadībā.

Vienlaikus neoficiālajās sarunās politiķi neslēpj, ka tiek meklēti citi varianti un uzrunāti iespējamie pretendenti premjera amatam. Tāpat notiekot potenciālās koalīcijas partneru viedokļa izzināšana.

Patlaban Saeimas kuluāros nosaukti daudzu cilvēku uzvārdi, ar daļu no kuriem esot runāts par iespēju kandidēt uz premjera amatu. Joprojām izskan pieņēmumi par deputāta Jāņa Dūklava (ZZS) kandidatūru, ko ar prezidentu esot pārrunājuši arī “Saskaņas centra” (SC) politiķi. SC frakcijas vadītāja vietnieks Valērijs Agešins informāciju par nevienu no iespējamiem kandidātiem ne apstiprina, ne noliedz.

Kā iespējamie kandidāti iepriekš neoficiāli izskanēja vairāku politiķu, kā arī ar partijām nesaistītu cilvēku vārdi, tostarp tika nosaukts Latvijas pastāvīgais pārstāvis NATO Māris Riekstiņš, “Vienotības” politiķis Jānis Reirs, satiksmes ministrs Anrijs Matīss, Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs, kā arī ārlietu ministrs, Reformu partijas pārstāvis Edgars Rinkēvičs.

Pēc neoficiālās informācijas, par šo jautājumu runāts arī ar atsevišķu uzņēmumu vadītājiem.

Ņemot vērā, ka pagaidām vēl nav nosaukts premjera amata kandidāts, topošās koalīcijas partneri pagaidām vēl nav vienojušies par atbildības jomu sadali. Patlaban izskan iespēja “sadalīt” ministrijas starp partijām, katrai uzņemoties atbildību par dažādu veidu ministrijām. Piemēram, katra partija varētu uzņemties atbildību par vienu no tā dēvētajām “resursu” ministrijām, kas ir Satiksmes ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Ekonomikas ministrija un Zemkopības ministrija. Līdzīgi tiktu sadalītas arī tā dēvētās “rūpju” ministrijas, piemēram, Veselības ministrija, Labklājības ministrija utt., vēl citā kategorijā ir Iekšlietu ministrija, Tieslietu ministrija u.c.

Arī Pabriks prezidentam šodien iezīmēja iespējamas jaunās valdības aprises, taču, pēc neoficiālās informācijas, koalīcijas partneri par to nebija vienojušies. Bija paredzēts, ka vairāki pašreizējie ministri arī jaunajā valdībā saglabātu amatus, piemēram, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP), satiksmes ministrs Anrijs Matīss (V), tāpat pienākumus uzņemtos arī jauni ministri, piemēram, par izglītības un zinātnes ministri varētu kļūt kādreizējā ministre, Saeimas deputāte Ina Druviete (V), liecina neoficiālā informācija.

Kā otrdien ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums “Panorāma”, saskaņā ar kuluāros tapušo potenciālo valdības sastāvu gadījumam, ja premjera amats tiktu “Vienotības” virzītam kandidātam, ārlietu ministra amatu saglabātu Edgars Rinkēvičs (RP). Ekonomikas ministra amatu ieņemtu bijušais ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK), zemkopības ministrs būtu Jānis Dūklavs (ZZS), vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amats tiktu bijušajam ministram Mārim Kučinskim (ZZS), tieslietu ministre būtu pašreizējā Rīgas domes deputāte Baiba Broka (VL-TB/LNNK), finanšu ministrs – Saeimas deputāts Jānis Reirs (“Vienotība”).

Labklājības ministrijas vadība tiktu Zaļo un zemnieku savienībai, Veselības ministrija – Reformu partijai, bet aizsardzības ministra amats – “Vienotībai”.

Kā ziņots, noslēdzot pirmo sarunu kārtu ar Saeimā pārstāvētajām politiskajām partijām par jaunas valdības veidošanu, Valsts prezidents decembra sākumā pieņēma lēmumu nevirzīt nevienu no pirmajās sarunās minētajiem “Vienotības” premjera amata kandidātiem. Bērziņam sarunu gaitā nebija radusies pārliecība, ka trīs izvirzītie kandidāti Ministru prezidenta amatam ir stiprākie, ko “Vienotība” var piedāvāt. “Vienotība” premjera amatam piedāvāja aizsardzības ministru Pabriku, premjera padomnieku Intu Dālderi un Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu.

Valsts prezidents neoficiāli bija izteicis piedāvājumu uzņemties valdības vadīšanu Saeimas priekšsēdētājai “Vienotības” līderei Solvitai Āboltiņai, kura sarunā ar prezidentu bija noraidījusi šo piedāvājumu.
Pagājušās nedēļas piektdienā “Vienotības” frakcija un valde kopīgā sēdē vienojās atkārtoti par premjera amata kandidātu izvirzīt Pabriku un cer uz dialogu ar Valsts prezidentu.

Trešdien noslēgsies otrā konsultāciju kārta ar prezidentu par valdības izveidi. Rīt prezidents tiksies ar Reformu partiju un Zaļo un zemnieku savienību.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Kāpēc prezidents nevarētu izvēlēties Dzintaru Zaķi?
  Zaķa kungam taču veiklības, nelietības un nekaunības procents ir ļoti augsts.
  Atcerēsimies kaut vai cirka numuru ar mašīnas pirkšanu!

 2. Premjera (prinča) meklējumos esam nonākuši aplamā pozīcijā. Izskanējuši ceturtdaļsimta uzvārdu, bet „princese”(A. Bērziņš) atcērt vien – „Nē”, vai mēģina savās skavās savaņgot „pirmo garāmgājēju”. Situācija jau pirms 1000 gadiem aprakstīta „bērnu pasaku stāstos”. A.B. pili pametis iznīcībai, bet pils nejaukās parašas nē.
  Ministru prezidents – Andris Piebalgs* ( ? ), Artis Pabriks (V), Ints Dālderis (V), Krišjānis Kariņš (V), Solvita Āboltiņa *(V), Jānis Reirs *(V), Gaidis Bērziņš (NA), Jānis Dūklavs (ZZS), Māris Riekstiņš (?), Anrijs Matīss (V), Andrejs Pildegovičs (?), Edgars Rinkēvičs *(RP), ??? (SC), Roberts Strīpnieks (?), Āris Žīgurs (?)), Andris Ozoliņš (?), Uģis Magonis (JP, LPP), Māris Riekstiņš (TP, PLL), Indulis Bērziņš (PSKP, LTF, LC), Laimdota Straujuma (TP). (ar * apzīmētos atbalsta L. Prez. -A.B.) Šobrīd visi kandidāti atteikušies vai atraidīti.
  Pasakā tādās reizēs Karalis (Saeima) „princesei” (A.B.) saka – iesi par sievu pie pirmā garāmgājēja. No pasakām, zinām tā arodu – cūku gans.
  Ko tas nozīmē? Viss atklātā tekstā? Kandidatūras tiek publiski nosauktas, apspriestas, apzelētas, izspļautas un noraidītas. Atteikšanās pat sarunāties, diskutēt, izjautāt kandidātus. Tas nozīmē vien to, ka visas augšminētās personas tiek pilnībā degradētas. Andra Bērziņa vērtējumā – kurš pats atteicies – augstprātīgs, naudaskārs, slinks, pamuļķis, stulbs utt. Daži – nelīderi, slepenas finanšu darbības, iedzīvotāju sūdzības… utt., vēl citi – nav pat vērti „ princesiskai sarunai”. Jā – pilnīga un absolūta Latvijas politiskās elites pazemošana un ņirgāšanās par to. Nepaskaidroti publiski atraidījumi. Pazemojumi. Nievas. Latvijas politiķiem vajadzēs vismaz 20 gadu, lai pēc šīs „Bērtuļu nakts” atkoptos. Latvijas politikas un politiķu bezprecidenta publiska lumpenizācija.
  Ārlietu ministrs (RP) – Edgars Rinkēvičs (LC, RP). – Maskavas Kremļa lakstīgala – paredzamais Premjers.
  Iekšlietu ministrs (RP) – Rihards Kozlovskis (RP). – kamēr tolerēs V.S. Godmani, būs O.K.
  Satiksmes ministrs – Anrijs Matīss (b.p., V?). Jāsadala nauda. LPSR darbu un plānojuma kvalitātes nemainības garants. Eiropas cenas – padomju kvalitāte.
  Izglītības un zinātnes ministre – Ina Druviete (JL, PS, V).
  Ekonomikas ministra – Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK).
  Zemkopības ministra – Jānis Dūklavs (b.p., TP?). Bezdarbības, nemainības garants. Savējais.
  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs – Māris Kučinskis (PLL, TP?).
  Tieslietu ministre – Baiba Broka (VL-TB/LNNK). – censone.
  Finanšu ministrs – Jānis Reirs (JL, V). – Vilku prom! Nevajag mums Eiro un sabalansētu bužetu!
  Labklājības ministrs – (ZZS).
  Veselības ministrs – (R).
  Aizsardzības ministrs – (V)
  Pēc šodienas informācijas – Kultūras Ministriju likvidēs, vai beidzamajā mirklī, kad sabiedrība būs „nokausēta”, virzīs A. Žagaru. Būs pasaulē pirmais Valsts Ministrs – legālais narkomāns! Latvijai atkal ieraksts Ginnesa grāmatā! Pasaules Klase!
  Par Ministru darbības plāniem, partijas piederību, politisko platformu neviens i neiepīkstas. Nevienu tā neaizrauj. Pienākums, apziņa, godaprāts, kalpošana – svešvārdi.
  Latvieši saka – PRIJEHAĻI.

  Aiz borta.
  Izcilākais pēckara ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (b.p.) , 2007. gadā ieguvis maģistra grādu sabiedrības vadībā (ar specializāciju līderībā) Hārvarda universitātē.
  Izcilākais pēckara finanšu ministrs Andris Vilks (PS, V) – pievienoja Latviju Eirozonai.

 3. Prezidentam loģiski būt saukt tādu, kurš atnāk un saka- man ir 51 balss. Bet ZZS un NA sola atbalstīt, ja tiks nosaukts. Apburtais loks. Šajā gadījumā gan taisnība būtu prezidentam. Kas attiecas uz kuluāros minētajiem, varu tikai pavīpsnāt. Labi atceros Gerharda rebes iepriekšējā reizē. Arī Reirs aizsēdējies saeimā, kļuvis vien par partijas saimnieku izpildīgu ruporu. Laikam tiešām jāsāk domāt, ka viss sakarīgais tautas genofonds jau emigrējis. Vai arī vienkārši tie, kas pie siles, neļauj nokļūt publiskā telpā nevienam jaunam uzvārdam.

 4. A kā būtu koalīcijai nobalsot un ievēlēt jaunu prezidentu?!”

Draugiem Facebook Twitter Google+