×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
10. aprīlis, 2016
Drukāt

Nogāztās priedes ceļmalā pūs (25)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Priedes, kas valsts mežos ceļa malā pie Garkalnes guļ, visā garumā iegāztas mežā, aizvestas netiks – to neatļauj dabas lieguma apsaimniekošanas noteikumi. Mirusī koksne kļūs par dzīvotni dažādiem kukainīšiem, no kuriem savukārt barosies putni.

Gādājot par elektropadeves drošību, AS “Sadales tīkli” ziemā šosejas malā pie Garkalnes četru kilometru garumā elektrolīniju aizsargjoslā nozāģējuši vairāk nekā 1000 koku, pamatā priedes, kuras atzinuši par potenciāli bīstamām. Ja tas būtu noticis vietā, uz kuru neattiecas saimnieciskās darbības ierobežojumi, koki būtu sagarināti un sakrauti kaudzēs un meža īpašnieks tos varētu izmantot pēc saviem ieskatiem. Tā kā šī teritorija atrodas dabas liegumā, tad zemes apsaimniekotājiem – akciju sabiedrībai “Latvijas valsts meži” – uz šiem 500 – 600 m3 baļķu nav nekādu tiesību. Viss ir likumīgi, dabas interesēs, taču cilvēkiem šāda aina izraisa diskomfortu.

Gatis Strads, kura meža īpašumi atrodas Gaujas Nacionālajā parkā un kurš par ilgtspējīgu saimniekošanu izvirzīts meža nozares gada balvai “Zelta čiekurs”, uzskata, ka autostrādes malas nav piemērotākā vieta, kur šādā veidā vairot dabas daudzveidību. G. Strads: “Piekrītu, ir vietas, kas jāatdod tikai dabai un kur cilvēkiem nevajadzētu vispār savu kāju spert. Neesmu iedziļinājies putnu barības ķēdē, taču nedomāju, ka autostrāde, pa kuru dienā pārvietojas tūkstošiem automašīnu, būtu piemērotākā vieta putniem. Toties skats kā pēc uzlidojuma… Un ārzemnieki droši vien domā, ka Latvijā cilvēki ir tik slinki, ka nevīžo savākt pat to, ko nozāģējuši.” G. Strads stāsta, ka savus meža īpašumus liegumā apsaimniekojot saprātīgi, lai nenodarītu pāri dabai, taču visām likumu izmaiņām līdzi izlēkāt – tas esot sarežģīti.

Arī Cēsu klīnikas vadītāja Inguna Liepa, kurai bieži nākas braukt caur Garkalni, atzīst, ka šis ceļa posms izraisa diskomfortu. I. Liepa: “Dažreiz braucot domāju, ko varētu izdarīt par naudu, kas te tiek ziedota augstākiem mērķiem. Ja tie ir kādi 20 000 eiro, tad apmēram simts klientiem, kuri gaida rindā uz radioloģiskiem izmeklējumiem, tos varētu veikt nekavējoties un noteikt diagnozi ātrāk.”

Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Inese Pabērza situāciju vērtē no cita skatpunkta: “Šis ir dabas liegums, kur dzīvo reti sastopamas kukaiņu sugas, kurām nepieciešama mirusi koksne. Šī ir viena no retajām vietām Eiropā, kur ligzdo zaļā vārna un citas retas putnu sugas, par kurām cilvēki zina mazāk. Balansu starp dabas un sabiedrības interesēm nav viegli panākt. Arī šeit cilvēku un dabas intereses krustojas.” I. Pabērza uzsver, ka koku ciršanu veikusi ne jau Dabas aizsardzības pārvalde, bet gan AS “Sadales tīkli”, kas ievērojusi visus Ministru kabineta noteikumus un kokus atstājusi nesagarumotus.

“Šādi noteikumi pastāv jau sen un citādu lēmumu, kā atstāt tos mežā, mēs nemaz nevarējam pieņemt,” taisnojas I. Pabērza. Savukārt AS “Sadales tīkli” pārstāve Tatjana Smirnova apgalvo, ka koku ciršana elektrolīniju aizsargjoslā pie Garkalnes bija ar Dabas aizsardzības pārvaldi saskaņota. Bet to, vai koki ir bīstami, izvērtējot sertificēts speciālists, un šogad šādi darbi notikšot visā Latvijā 5500 km garumā. Jautāta, vai šajā īpašajā gadījumā, kad skats, kāds palicis pēc koku zāģēšanas, izraisījis sabiedrības nesapratni, “Sadales tīklu” vadība ir guvusi pieredzi, T. Smirnova atbild ar ierastajiem trafaretiem: izvērtējam, saskaņojam, ievērojam…

“Šis ir unikāls gadījums, taču unikāli rīkoties nemākam. Dabas aizsardzības pārvalde uzrauga normatīvo aktu ievērošanu un nevar dot secinājumu, kas ir pretrunā ar spēkā esošajiem noteikumiem. Taču tad, kad tos izstrādāja, nevienam nevarēja ienākt prātā, ka pienāks laiks, kad aizsargjoslas zem elektrolīnijām tiks paplašinātas,” secina Rietumvidzemes mežsaimniecības izpilddirektors Vilmārs Katkovskis. Viņš stāsta, ka nu jau gandrīz divdesmit gadus braucot pa šo ceļu nedēļā vairākas reizes, taču nekad neesot redzējis, ka šajā posmā kāds koks būtu nolūzis un uzkritis elektrības vadiem. Bet nu jau runa var būt tikai par to, lai labotu lietas vizuālo pusi un saņemtu atļauju ievilkt sagāztos kokus dziļāk mežā. V. Katkovskis: “Šajā vietā tagad ir liela uguns bīstamība un liela iespēja, ka te savairosies priežu smecernieks. Tieši Garkalnes liegumā pirms gadiem mums jau bija nepatikšanas ar egļu mūķeni.”

Vai ornitologam, putnu balsu medniekam un zaļās vārnas patronam Latvijā Edmundam Račinskim ir prieks par to, ka Garkalnē nu putniem būs zaļa dzīve? Izrādās – nē. E. Račinskis: “Tas, ka nozāģētie koki netika savākti un aizvesti, man bija pārsteigums. Pirms diviem gadiem, kad šajā pašā liegumā dzelzceļnieki tīrīja stigu gar sliedēm, kokus nozāģēja un aizveda ar visiem putnu būriem. Labi vēl, ka tas notika ziemā. Šī lieta no Dabas aizsardzības pārvaldes puses ir risināta pēc likuma burta nevis pēc būtības.” Ornitologs uzskata, ka tad, ja šādi koki būtu nolemti satrunēšanai kaut kur meža noriņas malā, viss būtu labi. Taču aktīvas autostrādes malā, tas putniem ir bīstami. “Tāpēc ceru, ka lielas aktivitātes no putnu puses tur nenotiks”, piebilst zaļās vārnas aizbildnis.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. un tas, ka mizgrauži saviesīsies, tas nevienu dabas aizstāvi neinteresē? normāli dabas aizstāvji…

 2. Krištopans kādreiz kļūdījas, nosaukdams mūs par muļķu zemi, patiesībā esam idiotu zeme.

 3. Zeme deg!

 4. Bet zāģēt dabas liegumā drīkst!? Vai tiešām šie koki ir mazāk vērtīgi par tām drātīm? Un beidzot Latvenergo savus vadus varētu ierakt zemē kabeļu formā!

 5. Bet kā gan vēl? Vissvarīgākais tači ir likuma BURTA ievērošana un “stiprs papīrs”, ja vairāki papīri, tad vēl labāk. Jo trūkst gudru ierēdņu un cita ranga darbinieku, kuri spētu izlemt lietu PĒC BŪTĪBAS. Un, protams, tad iedarbotos attiecīgie burta kalpi – un varam skatīti šī komentāra pirmo teikumu. Papīromānija turpina pieņemties spēkā, un visos līmeņos ir dzirdētas vaimanas par atskaišu un citu papīru daudzumu (par kvalitāti pat nerunāsim).

 6. Tur arī bez tiem nogāztajiem kokiem netrūkst kritalu, turklāt – zaļā vārna nu NAV tas putns, kurš dzīvos starp divām, intensīvai satiksmei pakļautām, brauktuvēm!

  • P.S. Vai tiešām tiem, kuri iestājas par šo materiālu sapūdēšanu, šķiet, ka tā ir īstā vieta un veids, kā to darīt? Pat ja tas ir kaut kāda mistiska lieguma zonā???????????

 7. Viena vēlēšanās pie visa aprakstītā:
  Godātie zaļi (ne)domājošie, lūdzu neapmeklējiet ārstus, frizierus, skolas un aptiekas.
  Latvijas vide dabīgā kārtā attīrīsies no jums, turklāt tārpiņiem būs kur
  uzdzīvot… 🙂

 8. Nekas nevienai dzīvai radībai draudīgs nenotiks, ja kokus savāks. Ainava atkal būs skaista un par bezsaimnieciskumu runāt nevajadzēs. Runa ir jau par izglītību un izpratni.

 9. Tas ir redzamākais fakts, ka salīdzinājumā ar kokiem, putniem un kukaiņiem cilvēks ir nulle. Nesaimnieciskums un neizārstēti simtiem cilvēku- tāds ir Dabas aizsardzības pārvaldes tikums. Nespēja izvērtēt lietas pēc būtības, nespēja piedāvāt risinājumus. Aizliegt visu, kas ienāk prātā uz citu cilvēku rēkina. Dabas biedru divkosīgums ir nožēlojams, jo nauda viņiem pašiem patīk.

 10. Nozāģēt liguma zonā drīgst?Savākt nē!!! Stulbie ministru kab likumi.Kurš izdomāja?Kā ar sakoptu vidi mūsu valstī?

 11. Ko var muldēt, DAP pati zāģē visur Siguldā, Cēsīs, man šitādā stilā nozāģēja biotopu un DAP speciālisti nofenderēja kokus, tā kā zem elektrolīnijām nekāda dabas lieguma nav, kaut kādi pamuļķi tur strādā.

 12. Pilnīgs ne arko neataisnojams idiotisms. Skaisti atklājas zaļo patiesā seja. Zaļā vārna eiropā absolūt nav nekāds retums, dienvidu daļā biežāk sastopama par pelēko vārnu, Latvijā tikpat labi varētu censties ieaudzet papagaiļus , ornitologu barotava ,attaisnojums kārtējam projektiņam kur pasildīt ķepiņas.Par tādu bezjēdzību vajag saukt pie atbildības LOBistus un DAPistus.

 13. To muļķi kurš izdomāja ka zem elektropārvades līnijām ir dabas liegums ar steigu jāsūta uz psihiatrisko slimnīcu.

 14. Cik mēs esam bagāti…kokus pat vairs nevajag?!
  Raidījumā 4 studija pareizi teica, kas ar mums Latvijā notiek, vairs neko nevaram izdarīt, apsaimniekot, veidot uzņēmējdarbību utt.
  ……..Un ārzemnieki droši vien domā, ka Latvijā cilvēki ir tik slinki, ka nevīžo savākt pat to, ko nozāģējuši.” G. Strads stāstā.

 15. ja jau tie tarpi un putni pardzivoja savienibas laikus tad sads idiotisms viniem pie astes.

 16. Kurš var liegt bagātai valstij izšķērdīgi dzīvot! Veiksmes stāsts.

 17. Nesapratīs, kamēr kāds augsti stāvošs “zaļais” vai viņu radinieks uz tiem kokiem ceļmalā kaklu nenolauzīs!

 18. Vismaz būtu ļāvuši dziļāk mežā ievilkt, lai no ceļa neizskatāmies par miskasti.

 19. Tas jau mūsu banāu republika ir normāli,pēc vieniem pantiem kko sadara,nākošie panti neļauj neko darīt tālāk. Pāŗņirgties var par visu šo birokrātiju,tagad tūkstošiem latu gulēs zemē un sapūs. Un pajāt jau būtu par tiem latiem,jo ne jau man tie tiktu,bet fakts,ka katru gadu gar el.līnijam zāģē pa metram vien nost,ir idiotisma un nesaimnieciskuma kalngals,ko realizē atbildīgas amatpersonas,īsti nejēdzot,ko paši dara. Tak ņem un vienreiz nozāģē tik cik vajag,bet tam jau laikam pieres par šauru:D Cik tādi koki nepūst gar ceļa malām visa valstī..bet laikam jau esam ļoti bagāta valsts,ka nav tik smalki

 20. Šeit redzamas “zaļo teroristu” prāta spējas. Acīm redzot, t.s.”zaļie” tiek sponsorēti no kādām ārvalstu, vai vietējām organizācijām, specdienestiem, kuri vēlās degradēt Latviju. Jo citādi šo bezsaimnieciskumu izskaidrot nevar. Labi, pupu mizas ar to naudiņu ko var iegūt par šo koksni, bet padomājiet vismaz par Latvijas “seju”. Ko domā ārzemnieki, kas redz šo debilismu un padomājiet arī par to, kas notiks kad šie koki izžūs un garām baucošie iemetīs sausajās skujās un kokos kādu izsmēķi? Viss degs zilās liesmās, bet tas jau “zaļajiem” jefiņierm laikam pašā reizē. Ne velti tak paši ar nodomu gatavojās dedzināt GNP.
  Tas vienkārši ir ārprāts kas šajā veiksmesstāsta bandītu pārvaldītajā zemē notiek.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Tu, ko?! Ir radīta ideāla vieta kādai ērcītei, kas mums visiem var atnest laima vai pat laimes slimību, kādai odzītei, varbūt, ka arī kādam bebram vai jenotam. Un nav te nekādas izgāztuves- tā ir INSTALĀCIJA!!!

 21. Loti saimnieciski:))))
  Labāk citā vietā nezāģēt, bet šos savākt. Nekur Eiropā šādu dumju ainu neredzēt, nekur.
  Ceru, ka atradīsies kāds gaišs prāts, kas dos rīkojumu šo pasākumu sakārtot.

 22. Ļaujiet man savākt! Būšu ļoti pateicīgs?! 22032379

 23. LŪDZU.LŪDZU,novāciet tos sagāztos kokus.Ja citādi nevar,mainiet to stulbo likumu,bet ŠO NESAIMNIECISKUMU NEMĒĢINIET PIESEGT AR ATRUNĀM PAR DABAS AIZSARDZĪBU!Tādā gadījumā,cik gadiem jāpaiet,lai spēcīga svaiga priede sāktu pūt-nu vismaz 10,un visu šo laiku starptautiska maģistrāle būs kā pēc vētras,nu-nu.Jogaidī ar ārā,latviski runājot!

Draugiem Facebook Twitter Google+