Mobilā versija
+0.5°C
Līvija, Līva, Andra
Pirmdiena, 27. februāris, 2017
18. augusts, 2016
Drukāt

Zaļāka saimniecība zilākai jūrai. Pirmais mākslīgās mitrzemes projekts Zaļenieku “Mežacīruļos” (3)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Pirmais šāds projekts Latvjā

SIA “Mežacīruļi” atrodas Jelgavas novada Zaļenieku pagastā. Saimniecība apstrādā 700 ha zemes, tai ir 300 govju liels ganāmpulks, te audzē graudus un rapšus, ir siltumnīcu komplekss, koģenerācijas stacija un biogāzes ražotne. Kaut arī saimnieks Juris Cīrulis stāsta, ka šobrīd piensaimnieki pārdzīvo smagāko krīzi kopš saimniecības dibināšanas, viņš atradis resursus, lai izveidotu savā saimniecībā mākslīgo mitrzemi. Tās uzdevums – samazināt noteces radīto piesārņojumu un attīrīt lietus notekūdeņus. Šī ir pirmā demonstrējumu teritorija Latvijā, kurā tiek veikti mērījumi, lai pārbaudītu mitrzemju efektivitāti. J. Cīrulis: “Veidojot mitrzemi, tiek izmantotas dabiskā mitrāja īpašības filtrēt un akumulēt ūdeni, noārdīt organiskos savienojumus, uzņemt biogēnos elementus un pārvērst tos biomasā.”

Saimnieks stāsta, ka Zemgales līdzenumā nav ieleju, kur ūdeņiem uzkrāties un dabiski filtrēties, ja uzlīst, tad ūdens aizplūst pa zemāko vietu. Un zemākā vieta parasti beidzas upītē, strautā vai grāvī. Ja tie esot nokrišņi, kas nepārsniedz 20 – 30 mm, tad viss ir normāli, bet, ja dienā nolīst mēneša norma, kas nebūt nenotiek reti, tad grāvji ir putās un jādomā par to, kā šos ūdeņus nedaudz aizturēt.

Pirmo, sarežģītāko mitr­zemes projekta daļu, ko sauc “Pazemes mitrzeme”, finansējis Pasaules dabas fonds (PDF). Projektu atbalstījusi arī Latvijas Lauksaimniecības universitāte un Latvijas Lauku konsultāciju izglītības centrs (LLKC). J. Cīrulis: “Kopumā pa kolektoriem tiek savākts ūdens no aptuveni 100 ha. Mēs attīrījām arī tos ūdeņus, kas satek no visiem laukumiem ar cietiem segumiem. Bez tā mitrzeme ātri piesārņotos.” Saimnieks skaidro, ka pazemē ir speciāli sūkņi, kas padod ūdeni tālāk un izfiltrē caur niedru saknēm. Meliorācijas grāvim priekšā uzceltas slūžas, kas aizkavē ūdeņu kustību uz upīti. Uzbūvēta arī visa komunikācija, kas domāta pētniecībai, – arī aka, no kuras var ņemt ūdens paraugus. Ir izrakts sedementācijas dīķis.” Cīrulis ir gandarīts, tagad pat visspēcīgākais lietus to, kas nosēdies dīķa dibenā, neizskalo. Arī krasta līnija ir pietiekami gara, tur aug niedres, kas šīs barības vielas izmanto. Dīķī ir arī saliņa, kuras perimetru var pieskaitīt krasta līnijai. Arī tās krasti apaug ar ūdensaugiem, kas patērē ūdenī nonākušās barības vielas.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Labdien Juri! Kāpēc neatbildi?

  2. Sveks Juri ,neiekrīt grāvī!

  3. Malachi!!!

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+