×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
25. marts, 2013
Drukāt

Zaļās enerģijas ražotāji cer, ka nerīko raganu medības


Foto - LETAFoto - LETA

Didzis Palejs, Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas (LAEF) valdes priekšsēdētājs:
 “Ekonomikas ministrijas (EM) izveidotā kontrolieru grupa, kas tieši šobrīd plāno klātienē veikt pārbaudes visās Latvijas zaļās enerģijas stacijās, ir aizdomīga.

 

LAEF ir izbrīnīta par to, kādēļ šādas pārbaudes nav veiktas jau agrāk, kā arī par EM izvēlēto laiku to veikšanai, kas liek šaubīties par kontroles patieso mērķi.

Ļoti ceram, ka šīs pārbaudes nebūs raganu medības, lai nelikumīgi atņemtu atļaujas, bet gan pārbaude pēc būtības, kā to paredz likums un kas bija jāveic visu laiku. Rodas jautājums, kādēļ tas netika darīts jau agrāk. Ņemot vērā, ka ir apturēta jaunu projektu attīstīšanas atļauju izsniegšana un notiek sarunas par atbalsta sistēmas pārveidi, EM lēmums pēkšņi veikt visaptverošu pārbaudi izskatās pēc paniskas un radikālas rīcības, lai meklētu ieganstus zaļās enerģijas atbalsta pārtraukšanai.

Mūsuprāt, Ekonomikas ministrijai šobrīd būtu jākoncentrējas uz to, kā ar AER nozares līdzdalību kopīgi novērst līdzšinējās enerģijas ražošanas atbalsta sistēmas nepilnības, nevis meklēt veidus, kā retroaktīvi izslēgt veiksmīgi un likumīgi darbojošos uzņēmumus.

Tāpat arī iesakām EM izstrādāt kontroles pasākumus, lai no jau izsniegtajām atļaujām jaunu koģenerācijas staciju attīstībai tiktu realizēti tikai dzīvotspējīgi un reāli finansējami projekti, kas ļautu precīzāk aprēķināt to ietekmi uz OIK un elektrības cenām nākotnē.

LAEF sev pieejamās informācijas ietvaros ir izstrādājusi metodoloģiju un veikusi pētījumu par izsniegto atļauju koģenerācijas projektu attīstībai (pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr. 221) realizēšanas perspektīvām. Pēc LAEF aplēsēm, varētu tikt realizēti ne vairāk kā 8% no visām izsniegtajām atļaujām, kas ir teju četrreiz mazāk nekā EM prognozētie 30%. Pie šāda scenārija elektrības tarifs līdz 2020. gadam OIK ietekmē pieaugtu vien par 10%, kas ir sešreiz mazāk par EM prognozēto pieaugumu 63% apmērā.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+