×
Mobilā versija
+11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
8. decembris, 2014
Drukāt

Zāles – eksporta čempioni. Valsts atzinību par eksportu un inovāciju saņem 28 uzņēmumi

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

“Balva dod stimulu attīstībai un turpmākajam darbam,” tā par iegūto Eksporta un inovāciju balvu teic “Larifāna” valdes priekšsēdētāja Guna Feldmane.

SIA “Larifāns” ir viens no 28 uzņēmumiem, kurus ceturtdien vakarā godināja Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) rīkotā konkursa “Eksporta un inovācijas balva 2014” apbalvošanas ceremonijā.

Laureāti visi kā viens slavēja iespēju piedalīties konkursā un gūto atzinību. “Larifāna” valdes priekšsēdētāja Guna Feldmane sarunā ar “LA” izteica prieku par konkursā saņemto atzinību. “Larifāns” balvu ieguva par inovāciju – pretvīrusus un imūnmodulējošo preparātu “Larifan”. “Mūsu inovācija slēpjas apstāklī, ka tas ir dabiskas izcelsmes medicīnas preparāts, kam piemīt imūnmodulējošas spējas – tieši ar to preparāts atšķiras no pārējiem ķīmiski sintezētajiem pretvīrusu preparātiem,” skaidro zinātniece. Preparāts īpaši labi darbojas pret herpes vīrusiem.

Pašreiz eksports aizņem 80% no saražotā – galvenokārt uz Gruziju, kur “Larifāna” produkti ir ļoti iecienīti, kā arī uz Azerbaidžānu. Pagaidām uzņēmums soļo Austrumu virzienā, izņemot Krieviju, kur vairākkārt mēģināts ieiet, taču tas nav izdevies. Arī Eiropas tirgu pagaidām grūti apgūt, jo Eiropas prasības uzņēmums pagaidām nespēj izpildīt finansiālu apsvērumu dēļ. “Latvijas tirgus ir par mazu, tāpēc mums jācenšas eksportēt,” rezumē “Larifāna” vadītāja.

Viņas viedoklim piekrīt zivju pārstrādes uzņēmuma SIA “Karavela” līdzīpašnieks Jānis Endele. “Karavela” konkursā ieguva 1. vietu kā eksportspējīgākais komersants lielo un vidējo uzņēmumu grupā. “Tas ir svarīgi nozarei, jo iepriekš zivrūpnieki tik prestižas balvas nav saņēmuši,” stāsta “Karavelas” līdzīpašnieks. Uzņēmums pirms diviem gadiem jaunā ražotnē ieguldījis vairākus miljonus, kas ļāvis palielināt zivju produkcijas realizāciju rietumvalstu tirgos, īpaši savu darbību “Karavela” plāno izvērst Vācijā. Tomēr izaicinājums joprojām ir Krievijas tirgus, kas pērn aizņēma ap 50% no kopējā apjoma.

Arī eksporta čempiona titulu ieguvušā farmācijas uzņēmuma a/s “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Valērijs Maligins gandarīts par iegūto balvu. “Tā ir svarīga. Mūsu rezultāti ir ļoti labi. Produkciju eksportējam uz vairāk nekā 35 valstīm, to vidū Butānu, Peru, Dienvid­āfriku, Papua Jaungvineju. Moderni strādājam daudzus gadus, bet tas nebija viegli, jo bija daudz problēmu. Šobrīd lielākais tirgus ir Krievija, kur eksportējam 37% no saražotā. Gribam diversificēt eksporta tirgus, lai nebūtu tik liela atkarība no vienas valsts. To darām jau kopš 1998. gada, kad eksports uz Krieviju bija 80%. Šobrīd biznesa drošība ir ļoti vajadzīga. Tāpēc meklējam jaunus tirgus un radām jaunus produktus, bet to nevar izdarīt ļoti ātri,” intervijā “LA” teica V. Maligins uzreiz pēc balvas saņemšanas.

Konkurss “Eksporta un inovācijas balva 2014” tiek rīkots jau desmito gadu, un šogad konkursā kopumā tika iesniegts 101 pieteikums no uzņēmumiem visā Latvijā. No tiem žūrija atlasīja un konkursa otrajai kārtai virzīja 29 uzņēmumus.

Uzziņa

“Eksporta un inovācijas balva 2014”

Eksporta čempions

OLAINFARM, AS

Eksportspējīgākais komersants lielo un vidējo komercsabiedrību grupā

1. KARAVELA, SIA

2. SIDRABE, AS

3. RĪGAS PIENA KOMBINĀTS, AS

Eksportspējīgākais komersants mazo komercsabiedrību grupā

1. X INFOTECH, SIA

2. SKAN-TOOLING, SIA

3. LATGALES STABU KONSTRUKCIJAS, SIA

Importa aizstājējprodukts

1. SAKRET, SIA (universālā nobeiguma špakteļtepe “LH”)

2. TENAPORS, SIA (sendvičpaneļi)

3. KVADRO, SIA (“MAGA” repelenti odiem un ērcēm un “Kvadro Eco” tīrīšanas un mazgāšanas līdzekļi)

Inovatīvākais produkts

1. LARIFĀNS, SIA (pretvīrusu un imūnmodulējošs preparāts “Larifan”)

2. RĪGAS ELEKTROMAŠĪNBŪVES RŪPNĪCA, AS (maiņstrāvas elektropiedziņas komplekts “KTEO-90”)

3. SILVANOLS, SIA (uztura bagātinātājs “Astmosil”)

Rūpnieciskais dizains

1. FELICI, SIA (alternatīvs musli “Graci”)

2. ĒRENPREISS ORIGINAL, SIA (“Ērenpreiss” velosipēdi)

3. PAA, SIA (“SilkStone” kompozītmateriāla vannas un izlietnes)

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+