Ekonomika
Bizness

Latvijas mellenes pasaules farmācijai. Vecmāmiņai taisnība – tās uzlabo redzi!0

Lai no sulu ražošanas uzņēmumiem saņemtos upeņu mizu sasaldētos klučus pārpakotu birstošos upeņu izejvielu maisos pa 25 kg, vīriem nākas nodarboties ar skaldīšanu un talkā ņemt pat triecienurbi. Foto – Ivars Bušmanis

No Latvijas gadā izved 3134 tonnas saldētu melleņu. Pat, ja zinām, ka kāda daļa ir reeksports (Latvijas uzņēmumu iepirktais Zviedrijā, Lietuvā un citur), un nelielu daudzumu eksportē arī svaigas ogas, varam droši izsecināt, ka lielākā daļa Latvijā salasīto melleņu nonāk farmācijas biznesā, jo tās Ķīnas un Japānas firmas, kuras iepērk mūsu mežu veltes, no tām gatavo ekstraktus farmācijai un arī kosmētikai.

Vecmāmiņām ir taisnība – lai uzlabotu redzi, jāēd mellenes. Jo no tām, upenēm un aronijām, arī citām melnajām ogā izvelk antocianīnu. Tas ir dabiskais antioksidants, ko izmanto farmācijā. Lai izgatavotu 1g tīras vielas, nepieciešams 1,25 kg ogu. Šobrīd no Latvijas mellenēm sadarbības partneri Āzijā ražo divus ekstraktus un to 65% apjomu pārdod Japānā, 20% – ASV, bet 10% – Eiropā.

Aukstākais uzņēmums Madonā

Lielākais ogu savācējs un eksportētājs ir Madonā bāzētais itāļu un nīderlandiešu kopuzņēmums “Pharmeko Lettland”. “Latviešu meitene satika itāļu puisi Alessandro Monesi, un tā viss sākās,” stāsta biroja administratore Silvija Grigorjeva. Tāpēc ar Alessandro pa tālruni jau varējām sarunāties latviski. 2008. gadā izveidotais uzņēmums sākotnēji darbojās Ļaudonas pagastā lauku mājā, bet tagad tas ir moderns uzņēmums, kurš gatavojas iegūt starptautisko sertifikātu BRC. Tas var lepoties ar jaunām noliktavām, saldētavu, kurā ogas glabā -18oC temperatūrā, unikālām ogu šķirošanas un attīrīšanas iekārtām un laboratoriju.

Monesi pieder 34% daļu, 51% – Nīderlandes kompānijai “Stolk Medicinal Plants B.V.”, kas darbojas vairākās Eiropas valstīs, bet pārējās daļas – Itālijas uzņēmumam.

Līdz šim uzņēmums realizējis četrus projektus, piesaistot Eiropas finansējumu. Nopirkti gan stādi, gan uzbūvēta saldētava, vēlāk iegādāta optiskā lāzeriekārta ogu tīrīšanai, iekārta lapu un kātiņu noņemšanai un pulēšanai un fasēšanas iekārta. Pērn Madonā paplašināta saldētava, kas ļauj uzglabāt divreiz lielākus apjomus. Kopumā investēti teju divi miljoni eiro, no tā 940 tūkstoši ir Eiropas līdzfinansējums. Turpmāk uzņēmums plāno attīstīt pārtikas pārstrādes nišu.


Jo gatavākas, jo vērtīgākas

Meža ogas un dažādi netradicionāli farmācijai paredzēti produkti – tā ir galvenā uzņēmuma specializācija. Ogas Ķīnas partneriem tiek piegādātas ar kuģi sasaldētā veidā konteineros pa 25 tonnām. Salīdzinājumā ar citu valstu meža veltēm Latvijas ogas ir vērtīgākas ar ilgāku nogatavošanās periodu. Jo vairāk uz dienvidiem, jo mazāk derīgas farmācijai. Piemēram, salīdzinot pat ar kaimiņvalstīm, Latvijas ogās ir 0,71% antocianīna, bet Baltkrievijas – vairs tikai 0,42%.

“Tā ir melnā krāsa, kas ir ogās. Vairāk antocianīna ir gatavajās ogās, sezonas sākumā tās nav tik vērtīgas. Ar speciālām iekārtām ogas attīra un “izvelk” antocianīnu. Tad no tā ražo ekstraktus, un tos pārdod farmācijas kompānijām un kosmētikas ražotājiem,” stāsta Silvija Grigorjeva.

Uzņēmumam ir sava laboratorija, kurā nosaka šī antioksidanta sastāvu. No tā ir atkarīga cena par ogām – jo rādītājs augstāks, jo cena lielāka. “Jo oga ir gatavāka, jo labāk,” piebilst Grigorjeva. Pagājušais gads bijis ļoti labs atšķirībā no iepriekšējā gada, kad melleņu raža bija maza – pērn izdevās iepirkt 570 t ogu, kas ir vairāk nekā iepriekš. Kopumā ogu lasītājiem pagājušajā gadā uzņēmums samaksājis 810 tūkstošus eiro, vidēji 1,60 eiro/kg.

Arvien vairāk iepirkšanas punktu

120 ogu iepirkšanas punkti uzņēmumam bija pērn, šogad to skaits varētu būtiski palielināties, līdz ar to pieaugs iepirkto ogu apjoms. Pēc CSP datiem, pagājušajā gadā Latvija pavisam eksportēja 3,1 tūkstoti tonnu saldētu melleņu un lielākais eksporta tirgus bija Ķīna, aiz sevis atstājot Lietuvu un Japānu. Ķīnā pērn realizēta lauvastiesa melleņu – 2,08 tūkstoši tonnu ogu. Lielākoties tie darbojas Vidzemē, Latgalē un Sēlijā, bet Kurzemē līdzšinējie mēģinājumi strādāt beigušies nesekmīgi asās konkurences dēļ. Uzņēmuma īpašnieks ogas iepērk arī Polijā, Zviedrijā, Lietuvā un tāpēc ogu cenu nosaka globālais tirgus. Cenas mainās pa novadiem un atšķirība mēdz būt pat 20 centi/kg. Sezonas sākumā ogas ir lētākas, bet vēlāk cena pieaug. Tomēr mellenes ir gana riskants produkts, jo nekad nevar zināt, kāda būs raža, kvalitāte un cik daudz antocianīna varēs no tām iegūt.

Latvijā upenes ir dārgas, šogad uzņēmums pirmoreiz tās iepircis Jaunzēlandē. Arī šajās ogās ir antocianīns. Pērn iepirkuši arī aronijas, cidonijas, brūklenes, bet tās jau citām vajadzībām. “Pharmaeko Lettland” arī paši audzē ogas – 17 ha smiltsērkšķus, 3 ha – upenes un 0,3 ha – krūmmellenes, taču tās visas pārtikas rūpniecībai. Tomēr ogu audzēšanu nav plānots padarīt par galveno nodarbi. Iepirkuši arī sēnes – gailenes un baravikas, ko attiecīgi eksportēja uz Zviedriju un Itāliju.


Bērza piepe vēža ārstēšanai

Saistītie raksti

Alessandro Monesi meklē arvien jaunus un interesantus produktus, pēc kuriem ir pieprasījums. Viena no jaunākajām iecerēm – bērza čagas jeb melnās piepes pārstrāde. Tā ir izplatīta gan Latvijā, gan Krievijā, kur, iespējams, nākotnē to varēs iepirkt lielākos apjomos. Šo sēni var izmantot kā pretvēža līdzekli.

50 kg čagas jau aizsūtīti sadarbības partneriem izmēģināšanai un atkarībā no rezultātiem varēs domāt par turpmāko rīcību. Daudz tiek strādāts arī ar vīnogu sēkliņām, ko izmanto kosmētikai un farmācijai. “Meklējam to, ko klients pieprasa,” rezumē Grigorjeva. Pašlaik uzņēmumā patstāvīgi strādā 16 cilvēki, bet sezonas laikā to skaits pieaug līdz 45.

2015. gadā ­Latvija ­visvairāk eksportēja uz:

1. Ķīnu

2. Japānu

3. Lietuvu

4. Igauniju

5. Poliju

Avots: CSP

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
Tirdzniecības centrā “Ozols” darbu sācis jaunais “1a.lv” preču saņemšanas-atgriešanas punkts
16 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Saldū plāno palielināt siltumenerģijas tarifu. Iedzīvotājiem iespēja vēl izteikties
16 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Tiesa kosmētikas ražotāju “Dzintars” pasludina par maksātnespējīgu
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
“Jādomā pašiem par savām interesēm.” Saruna ar filozofijas doktoru Māri Kūli
9 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO, VIDEO: “Dinamo” bez Dārziņa izcīna punktu pret Ufu 1
7 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijā ieplūdīs silts gaiss no Āfrikas: laika prognoze trešdienai
15 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Sākās ļoti liela panika!” Ugunsnelaime Jelgavā izposta vairāku ģimeņu mājvietu
8 stundas
DB
Dace Baltruma
Latvijā
Dace Baltruma: Skumdina, cik smaga mūsu plecos padomju domāšanas nasta 3
9 stundas