×
Mobilā versija
+11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
24. oktobris, 2013
Drukāt

Zāles pret klepu – ar ko katra atšķirīgas? (1)

klepus

Lai ātri un efektīvi atbrīvotos no klepus, neļautu tam ieilgt, izraisot nopietnas blaknes, jāprot izvēlēties piemērotāko līdzekli. Preparātu izvēle atkarīga no klepus ilguma, intensitātes un tā raksturojuma – sauss vai mitrs. Visu grupu farmaceitiskie līdzekļi pieejami tējās, sīrupos, šķīdumos, dzeramās un sūkājamās tabletēs.

“BENU aptiekas” farmaceite Aija Dārziņa skaidro, ka bezrecepšu klepus līdzekļus iedala galvenokārt pēc to sastāva un mērķa.

Pēc sastāva ir pretklepus un atkrēpošanu veicinoši līdzekļi. Pēdējie ir sintētiskie un dabīgie. Sintētiskajos ir tādas vielas kā ambroksols, acetilcistīns un bromheksīns, bet dabīgajos preparātos izmanto priežu ekstraktu, mārsilu, ceļteku vai Islandes ķērpi.

Pieejami arī kombinētie, kas paredzēti lietošanai gan pret klepu, gan vienlaikus atkrēpošanas veicināšanai. Šajos līdzekļos var būt kodeīns un desktrometrofāns.

Farmaceite atklāj, ka šie preparāti klepu un kņudēšanu kaklā tikai nomāc uz īsu brīdi, ārstējošs efekts tiem nepiemīt. Tie var būt ļoti noderīgi, ja ir jādodas uz kādu pasākumu, kur klepošana var traucēt apkārtējiem.

Populārs pretklepus līdzeklis ir Rinodex Plus. Ja klepus ir sauss, vēlami ir kombinētie vai atkrēpošanas līdzekļi. Efektīvs ir Pini Compositus, bet atkrēpošanai noder Brontex un Fluditex. Līdzekļi, kuros izmantotas dabīgās vielas ir, piemēram, Prospan, Hedelix un Bronchicum.

Jāņem vērā, ka klepus ļoti viegli progresē, izraisot nelabvēlīgus blakusefektus, tāpēc, ja tas ieildzis vairāk par 7 – 10 dienām vai ir arī paaugstināta temperatūra, noteikti jādodas pie ārsta.

Dažkārt klepu izraisa kakla iekaisums un gļotādas kairinājums. Šādās reizēs lieliski noder sūkājamās tabletes. Piemēram, Isla ar Islandes ķērpi vai tabletes ar mārsilu un priežu ekstraktu, kas mazina kairinājumu un novērš citus klepus simptomus. Tomēr nevajadzētu pārvērtēt pārtikas veikalos nopērkamās Halls un Lockets karameles. Tās ir konfektes, kas satur eikaliptu un mentolu, kas, bieži lietojot, vēl vairāk sakairina un sausina kaklu.

Lietojot klepus preparātus, veseļošanos varat paātrināt, mājās vienlaikus veicot sildošas procedūras. Tām izmanto sinepju vai piparu plāksterus, kas mazina sāpes, uzlabo asinsriti iekaisušajā vietā, tā palīdzot cīnīties pret saaukstēšanās slimībām. Piparu plāksteri drīkst pielīmēt uz diennakti, siltā ūdenī samitrināts sinepju plāksteris turams 10 – 20 minūtes. Plāksteri liek plaušu rajonā – uz krūtīm, krūšu kaula, uz muguras pie lāpstiņām, taču nekādā gadījumā – uz sirds, tostarp arī mugurpusē iepretī sirdij. Lietojot šos plāksterus, jāuzmanās cilvēkiem ar jutīgu ādu un bērniem, lai negūtu vieglus apdegumus. Tāpēc labāk izvēlēties sinepju plāksteri, jo tā lietošana paredzēta īsākam brīdim, turklāt papildu drošībai zem tā var likt marli. Pirms lietošanas noteikti jānoskaidro, vai sasirgušajam nav paaugstinātas jutības vai alerģijas pret kādu no ārstniecības līdzekļu sastāvdaļām, piemēram, kādu ēterisko eļļu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. ??
    ©©°.com.com.com.com.com.com.com.com.co/::&|^/=|§®¤©©©®

Draugiem Facebook Twitter Google+