×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
28. jūnijs, 2013
Drukāt

Zāles vienas. Kāpēc cenas dažādas?

medrol_152

Man rit jau 91. mūža gads. Esmu politiski represētais. Vēl darbojos sabiedriskajā darbā, esmu Vidzemes priekšpilsētas Nacionālās karavīru biedrības nodaļas vadītājs. Man ir problēmas ar veselību, ārstējos pie reimatologa, man izrakstīja zāles “Medrol” kustību traucējumu mazināšanai.

 

Bez tām nevaru dzīvot, citādi palieku uz gultas. Mums ar sievu, kurai ir 83 gadi, palīdz sociālā aprūpētāja. 15. aprīlī viņa no aptiekas, kas atrodas Vecmīlgrāvī, atnesa divus “Medrol” 4 mg iepakojumus (30 tabletes), vienam cena bija Ls 2,70, otram – Ls 5,87. Mani uztrauc tik augsta cena, jo lietoju vēl arī citus medikamentus. Lūdzu, mēģiniet noskaidrot, kāpēc zālēm uzlikta tāda cena!
 Viktors Dvinskis Rīgā

 

Minētās Vecmīlgrāvja aptiekas vadītāja Svetlana Savinova paskaidroja, ka zāles “Medrol” netiekot īpaši daudz pirktas, tādēļ bijis saglabājies kāds vēl pagājušajā gadā piegādāts iepakojums. No 1. janvāra medikamenta cena tikusi paaugstināta, taču ne pēc aptiekas iniciatīvas.

Par zāļu sākotnējo cenu lemj ražotājs, kas var to gan paaugstināt, gan pazemināt. Zāļu valsts aģentūras (ZVA) sabiedrisko attiecību speciāliste Ilga Namniece pastāstīja, ka šā gada pirmajā ceturksnī no 4179 Latvijā reģistrētajiem medikamentiem cena palielināta 192, bet samazināta – 128 gadījumos. Starpība 0,07 līdz 100 procentu apmērā.

Kad ražotājs ir noteicis savu cenu, ZVA pēc vienotas formulas aprēķina maksimālo uzcenojumu, ko aptiekas nedrīkst pārsniegt. ZVA lēmumu par cenas maiņu nespēj ietekmēt, jo farmācijā, tāpat kā citās nozarēs, valda brīvais tirgus.

Pagājušā gada 18. jūlijā ražotājs paziņoja ZVA par plānoto cenas maiņu, pamatojot to ar ražošanas izmaksu pieaugumu. Tagad “Medrol” 4 mg (iepakojumā 30 tabletes) augstākā pieļaujamā cena aptiekā ir Ls 5,87 (ar PVN), kā lielākoties arī visur maksā.

“Katrs gadījums, kad mainās zāļu cena, jāvērtē individuāli, taču šoreiz viss noticis likumīgi,” atzīst Veselības inspekcijas sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Raboviča. Zāles līdz pircējam nonāk caur trim izplatīšanas ķēdes locekļiem – ražotāja, vairumtirgotāja un aptiekas. Vairumtirgotājs no ražotāja cenšas iegādāties iespējami lielāku medikamentu apjomu, lai iegūtu atlaidi, tādēļ var gadīties, ka, mainoties cenai, vēl nav realizētas agrāk iepirktās zāles, tādēļ aptiekā viens un tas pats medikaments nopērkams par dažādām cenām.

Kā paskaidroja zāļu ražotāja “Pfizer” Latvijas pārstāvniecības menedžere Marika Tetere, tā kā “Medrol” 4 mg 30 tablešu iepakojums kopš pagājušā gada jūlija vairs nav iekļauts Kompensējamo zāļu sarakstā, to aptiekas cena tiek aprēķināta ar paaugstinātiem uzcenojumu procentiem un koeficientiem, kas diemžēl vēl vairāk sadārdzina zāles pacientam.

Toties vairākām diagnozēm, arī reimatoloģiskām, tiek kompensēts “Medrol” 4 mg 100 tablešu iepakojumā, kam cena kompensācijas sistēmā ir Ls 6,57. 100% kompensācijas gadījumā pacientam jāpiemaksā tikai Ls 0,50 par recepti (izņemot trūcīgajiem un bērniem līdz 18 gadiem, arī tad, ja zāļu cena nepārsniedz Ls 3,00). 50% kompensācijas gadījumā jāsedz līdzmaksājums – Ls 3,28. Jums vajadzētu lūgt ārstam izrakstīt kompensējamās zāles.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+