Foto – Dainis Bušmanis

Zaļie cilvēciņi? Viņus ātri likvidēs. Saruna ar zemessardzes komandieri brigādes ģenerāli Leonīdu Kalniņu 33

Latvijā par modes jēdzienu ir kļuvis termins “hibrīdkarš” un aizvien vairāk politiķi sākuši runāt par valsts aizsardzību un pat par iespējamo rīcību tā saucamajā “X stundā”. Tāpēc uz sarunu par valsts aizsardzību redakcijā aicinājām zemessardzes komandieri brigādes ģenerāli Leonīdu Kalniņu. Tieši brīvprātīgajiem militārajiem formējumiem var būt galvenā nozīme valsts nosargāšanā pret potenciālajiem iebrucējiem. Tāpēc zemessardze jānostiprina, tai jāsagatavo jauni komandieri. Ģenerālis uzskata, ka Latvijas valsts būtu labāk aizsargāta, ja augstskolās studentiem obligāta būtu militārā apmācība. Komandieri intervēja Voldemārs Krustiņš un Ģirts Vikmanis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

V. Krustiņš: – Pēdējā laikā dažādi eksperti loka jēdzienu “hibrīdkarš”. Ja ticam dažiem no viņiem, tad atrodamies nevis tradicionālā kara apstākļos, bet hibrīdkarā. Mūsu lasītāji jautā – kas ir hibrīdkarš? Šajā kontekstā gribu jums jautāt, kurš atbild par valsts aizsardzību Latvijas novados, pagastos? Vai katrā novadā jābūt zemessardzes rotai, vadam?

– Vēlos lasītājiem definēt hibrīdkaru, teritoriālo un kolektīvo aizsardzību. Zemessardze ir dislocēta visā Latvijā. Kādreiz zemessardzes bataljoni bija izvietoti katrā rajonā, bet pēc administratīvās reformas mainījās arī zemessardzes bataljonu izvietojums. Taču katrs no zemessardzes bataljoniem var tikt iesaistīts uzdevumu izpildē visā Latvijas teritorijā. Piemēram, zemessardzes bataljons, kura štābs dislocēts Dobelē, vajadzības gadījumā var tikt sūtīts uz jebkuru vietu Latvijā, arī uz valsts austrumiem. Zemessardze atbild arī par piekrastes aizsardzību un kiberaizsardzību, šo pienākumu izpilde neietilpst regulāro Nacionālo bruņoto spēku veidu pamatuzdevumos. Pavisam valstī ir 18 zemessardzes bataljoni, kā arī divas atsevišķas vienības – psiholoģisko operāciju atbalsta vads un kiberaizsardzības vienība. Ja pilsonis vēlas iestāties vai atbalstīt zemessardzi, viņam jādodas uz dzīvesvietai tuvāko vienību, kur viņam atbildēs uz visiem jautājumiem par iesaistes un sadarbības iespējām. Ja kāds jautā, kādā veidā zemessardze iesaistās viņa sētas vai pagasta aizsardzībā, tad zemessardzes likumā ir noteikts sniegt atbalstu sabiedrībai ārkārtas situācijā un to seku likvidēšanā. Piemēram, iepriekšējos gados, kad bija plūdi Ogres upē vai Daugavā, tad zemessargi iesaistījās to novēršanā, sadarbojoties ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu.