×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
18. jūnijs, 2015
Drukāt

Zāļu dienā Āraišos darinās vainagus un sierus, iepazīs zāļu spēku

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Vasaras pilnbriedā, 20. jūnijā, no plkst. 10 līdz 17 Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā notiks Zāļu diena, LA.lv uzzināja muzejā.

No plkst. 11 līdz 13 klausīties un mācīties Jāņu un Līgo dziesmas ezerpilī būs iespējams kopā ar tautas vērtes kopu “Dzieti”.

Zāļu dienas ietvaros muzejparkā notiks brīvdabas seminārs “Ārstniecības un ēdamie augi”. Pirmsjāņu diena senāk ir īpaši godāta un saukta par Zāļu dienu, kad mājās ārstniecībai ievāca tējas, raka saknītes, arī saplūca un sapļāva dažādas zālītes gan cilvēkiem, gan arī lopu kaitēm. Šajā dienā plūktajām zālēm tika piedēvētas sevišķas, dziedniecībai noderīgākas īpašības nekā tām, kas plūktas citā laikā.

Seminārā ar lekciju un demonstrējumu piedalīsies Daiga Liepa, pirtniece, pirtsslotu meistare. Viņas tēma “No dažādiem kokiem un augiem sieto pirtsslotu pielietojums pirtī un to dziednieciskais spēks”. Varēs apgūt slotiņu siešanu un izbaudīt veselīgu pērienu.
Fitoterapeits Artūrs Tereško, stāstīs kā iesākt rūpēties par veselību un atrast nepieciešamo dabā. Zāļu sieva Sandra Iubule ir vairāku iepriekšējo brīvdabas semināru dalībniece un lektore, labi pārzina augu izmantošanu, ārstniecisko līdzekļu gatavošanu. Lekcijas tēma atbilstoša Saulgriežu maģiskajām noskaņām – “Citādi latviskās tējas”. Ilze Čakare, botāniķe un Dabas aizsardzības pārvaldes eksperte stāstīs par vērtībām, ko varam atrast pļavās Gaujas Nacionālajā parkā. Lekcijas tēma “Retie augi zālājos”.

Neatņemama pirms Jāņu dienu aktivitāte ir Jāņu siera siešana, visas dienas garumā uz ugunskura tiks darināti triju dažādu veidu sieri.

Zāļu dienas tradīcija ir vainagu pīšana Jāņiem, kad ir jābūt gataviem daudziem vainagiem. Vispirms ar vainagu pušķojās pati pinēja, pēc tam nopina saimniekam un saimniecēm, māju puišiem un iecerētajam līgavainim. Vainagu darināšana parasti notika pļavās, birzmalās, mežu līčos. Zāļu dienas ietvaros tiks parādīti vairāki vainagu pīšanas veidi un ikviens praktiski varēs izmēģināt savu roku veiklību vainagu pīšanā.

Visas dienas garumā darbosies zaļais tirdziņš.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+