×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
1. novembris, 2013
Drukāt

Zāļu instrukcijā – jauns simbols (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Sākot ar septembri, uz noteiktu zāļu lietošanas instrukcijām un aprakstiem sācis parādīties jauns simbols – melns trīsstūrītis. Kā informē Zāļu valsts aģentūras sabiedrisko attiecību speciāliste Egita Diure, šis apzīmējums Eiropas Savienībā ieviests, lai papildus tiktu uzraudzītas zāles, kuru sastāvā iekļauta kāda jauna aktīvā viela. Tās ir zāles, par kurām veikti klīniskie pētījumi, tās ir reģistrētas un jau apliecinājušas efektivitāti, taču jaunās aktīvās vielas dēļ tām tomēr nepieciešams pievērst pastiprinātu uzmanību. Tiesa, Eiropas Zāļu aģentūras izveidotais saraksts, kurām zālēm un kādu iemeslu dēļ nepieciešama papildu uzraudzība, ir neliels – tajā ir apmēram 150 nosaukumu zāļu produktu. Informācija par to, vai kāds no tiem tuvākajā laikā varētu nonākt līdz Latvijas zāļu tirgum, šobrīd nav zināma. Tomēr, tā kā 25. oktobrī visā Eiropas Savienībā stājās spēkā Pārrobežu direktīva, kas ļauj veselības aprūpes pakalpojumus saņemt citā valstī, kā arī citās valstīs iegādāties medikamentus, var gadīties, ka arī kāds Latvijas iedzīvotājs kādreiz saskarsies ar šādu simboliņu medikamenta aprakstā.

Taču tas nebūt nenozīmē, ka zāles, kas marķētas ar apgriezto melno trijstūri, būtu nedrošas. “Šā simbola mērķis ir aicināt veselības aprūpes speciālistus un pacientus aktīvi ziņot par jebkurām iespējamām zāļu blakusparādībām, kas novērotas, lietojot konkrētās zāles, jo šīs zāles ir nesen nonākušas tirgū vai dati par šo zāļu drošumu pagaidām ir ierobežoti,” uzsver ZVA speciāliste.

Zāļu aprakstā kopā ar attēloto apgriezto melno trīsstūri būs īss teikums: šīs zāles ir pakļautas papildu uzraudzībai.

Uzziņa


Pacientiem ir iespēja ziņot par zāļu izraisītām blaknēm. Plašāku informāciju par to var iegūt Zāļu valsts aģentūras mājaslapā “www.zva.gov.lv”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Aicina ziņot? Smiekli nāk. Adoviča, ko tu dari ar tiem ziņojumiem? Vai zāles vairs netiek izplatītas, ja par tām saņemti šādi ziņojumi? Kā mēs indējāmies ar zālēm, tā indēsimies un Adoviča un Ķikute tik gardi pasmiesies par naivo letiņu stulbumu. Sākat beidzot ko jēdzīgu darīt vai arī kravājat koferus, padomju relikvijas!

Draugiem Facebook Twitter Google+