×
Mobilā versija
°C
Mirta, Ziedīte
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
3. jūlijs, 2014
Drukāt

Žaņa un Johannas mīlestība skanēs mūzikā
 (1)

Foto - LetaFoto - Leta

Žaņa Lipkes memoriāla ekspozīcija.

Izcilais vijolnieks Gidons Krēmers un viņa dibinātais kamerorķestris “Kremerata Baltica” festivāla “Kremerata Baltica” ietvaros piedāvā rīdziniekiem Žanim un Johannai Lipkēm veltītu koncertu “Žanis un Johanna. Mīlestība”, kas skanēs 3. jūlijā Rīgā Lielajā ģildē.

Žaņa Lipkes memoriālu Ķīpsalā atklāja 2012. gada vasarā, papildinot Latvijas kultūrtelpu ar jaunu memoriālā muzeja jēdziena interpretāciju. Muzeja idejas un mākslinieciskās koncepcijas autoru – Māra Gaiļa, Augusta Sukuta, Zaigas Gailes, Viktora Jansona, Reiņa Suhanova, Kristapa Ģelža un Jēkaba Nīmaņa – īstenotā iecere piedāvā apmeklētājiem unikālu pieredzi, radoši atklājot stāstu par drosmi un cilvēcību – par latvieša Žaņa Lipkes un viņa ģimenes darbību Otrā pasaules kara laikā, glābjot režīma vajātu, nāvei nolemtu cilvēku dzīvības, riskējot ar visu, kas viņiem bija.

Žaņa Lipkes memoriālā muzeja misija ir godināt Lipkes ģimenes piemiņu un veidot šodienas pasauli labāku, atgādinot, ka Lipkes aizstāvētajām vērtībām – drosmei un cilvēcībai – nav noilguma, nedz etniskas, reliģiskas, sociālas vai citas robežas. Pēc Žaņa Lipkes memoriāla aicinājuma komponists Arturs Maskats sacerējis skaņdarbu “Midnight in Riga” (“Pusnakts Rīgā”), un tas rakstīts Gidonam Krēmeram un kamerorķestrim “Kremerata Baltica”. Koncertā gaidāms skaņdarba pirmatskaņojums. Solisti – Gidons Krēmers, čelliste Ģiedre Dirvanauskaite un sitaminstrumentālists Andrejs Puškarevs.

Žanis Lipke un viņa dzīvesbiedre Johanna ir spilgtas personības, kuras vieno uzticība, mīlestība un pašaizliedzība mūža garumā. Abi iepazīstas, kad Johannai vēl nav pat 17 un Žanis ir 19 gadu vecs. Johannas vecāki ir pret šādu savienību, bet Žanis solās meiteni nolaupīt un aizvest uz ārzemēm. Kad 87 gadu vecumā Žani ar smagu infarktu ved uz slimnīcu, Johanna, kura pati nesen pārcietusi infarktu, viņu pavada līdz vārtiem. Žanis saka: “Tu nestaigā, uzmanies un esi mierīga. Redzi, kā sanāca, jo es neklausīju…” Johanna atbild: “Sargi sevi, mans dārgais!” Tā izrādās viņu pēdējā saruna.

Koncerta režisors ir Viktors Jansons un scenogrāfs Reinis Suhanovs. Viņi iecerējuši Lielajā  ģildē radīt asociatīvu Žaņa Lipkes memoriāla noskaņu, izmantojot līdzīgus mākslinieciskās izteiksmes līdzekļus, kādi veido sajūtu dramaturģiju muzeja ēkā Ķīpsalā.

Varbūt noder


Festivāla “Kremerata Baltica” programma:

2. VII 20.00 kinoteātrī “Splendid Palace” kinovakars “Rīgas Gidons”. Gidona Krēmera grāmatas “Vēstules jaunajai pianistei” atvēršana. Izstāde “Dzimuši Rīgā – slaveni pasaulē”.

3. VII 19.00 Lielajā ģildē “Žanis un Johanna. Mīlestība”.

4. VII 19.00 koncertzālē “Baltais flīģelis” “Meistari un meistardarbi”. Orķestris “Kremerata Baltica”. Diriģents Žaks Kohens, soliste – Lauma Skride.

5. VII 18.00 koncertzālē “Baltais flīģelis” “Laiks Šūbertam. Mīlestība un vientulība”. Piedalās: orķestris “Kremerata Baltica”, solisti: Baiba Skride, Ksenija Sidorova, Daniils Bulajevs.

Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Programa lieliska.

    Kaa shajaa ciklaa taa arii Latvijas muzikas apritee diemzeel truukst komponista Dona Jaffé
    skanjdarbi, kaa piemeers vinja kamersimfonijas ” Anni horribili ” un ” Exodus 1971 ” veltiitas
    Latvijas baisajiem gadiem, Holokaustam veltiitas kompozicijas, kora un citi darbi.

Draugiem Facebook Twitter Google+