×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
24. oktobris, 2013
Drukāt

Zane Veldre – līdzsvara un miera meklējumos

ReklāmfotoReklāmfoto

Zane Veldre "Kūniņa Nr.1"

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles “Arsenāls” Radošajā darbnīcā līdz 10. novembrim skatāma mākslinieces Zanes Veldres gleznu izstāde “1,5 kg dzīves”.

Izstādē būs apskatāmas gleznas un zīmējumi, kas radīti pēdējo divu gadu laikā. “Ideja par “1,5 kg dzīves” aizsākās jau pirms trim gadiem kā ideja maģistra darbam un vainagojas šajā izstādē,” atklāj māksliniece. Viņa personīgi mākslas darbos nemeklē kādu konkrētu informāciju tādā tiešā izpratnē. “Reizēm kaitina cilvēku tendence jebkur saskatīt atpazīstamus lielumus. Man arī šķiet, ka visnejēdzīgākie, nejaušākie notikumi reizēm rada visiespaidīgākās reakcijas mūsu ikdienā. Nejaušība ir manu darbu pamatā ne tikai idejiskā līmenī, bet arī tehniskā. Nejaušs, iespējams, bija tāds Islandes vulkāna Eijafjadlajegidla izvirdums pirms pāris gadiem. Neparedzams gadījums, un es ar baudu vēroju, kā pasaule tā priekšā apstājās. Izņemot to brīdi, kad man atcēla lidojumu, tad gan dusmojos.” Mākslas zinātniece un izstādes kuratore Diāna Barčevska par izstādi raksta: “Zane Veldre savā personālizstādē pievērsusies tēmai par pasaules procesu balansa meklējumiem. Projekta nosaukums “1,5 kg dzīves” aizgūts no krievu sirreālās literatūras pārstāvja Daniila Harmsa idejas par nobīdi Visuma līdzsvarā, kas līdzvērtīgs pusotram kilogramam. Tas sasaucas ar mākslinieces priekšstatiem par mākslu, kur nejaušībai ir izšķirīga loma un procesa radošumu nosaka meklējumi starp kārtību un haosu.”

Katram māksliniekam ir savs rokraksts. Par sev raksturīgo Zane nosaka: “Piedalījos mākslas biennālē Vācijā, kurā bija apskatāma arī daļa no šīs izstādes darbiem. Radās izdevība tieši kontaktēties ar apmeklētājiem, kas līdz šim nebija sanācis tik intensīvi. Sapratu, ka darbi ir pietiekami daudzslāņaini, pārliecinoši, lai cilvēki tikai pašās beigās uzdotu jautājumu, kāda īsti ideja ir apakšā. Ar ko atšķiros? Nav jau divu vienādu, bet, ja tā jāatbild, tad, iespējams, ar grafisko un glezniecisko kvalitāti, kas manās gleznās ir vienlīdz svarīgas un līdzsvarā.”

Par saviem radošajiem meklējumiem Zane saka: “Es negribētu apgalvot, ka tēmas meklēju literatūrā. Arī šoreiz nav zinātniska piegājiena. Vienkārši pieķēros atsevišķām idejām. Lai gan valodai kā literatūras “ierocim” ir nozīme. Mani bieži iekustina dažādas izrautas frāzes, īsi citāti, vārdu salikumi. Lieliski ir šīs lietas vizualizēt, bet ne ilustrēt. Un tad tās visas pierakstu. Piemēram: “Tur kur ir mīlestība, ir arī Lidmašīna uz Urugvaju.” Autoru gan neatceros. Man patīk! Visu dienu priecājos par šo frāzi. Jā, valoda ir izcils līdzeklis, apbrīnoju cilvēkus, kam ir talants to lietot.”

Izstādes nosaukums asociējas ar svara mērvienību, tāpēc arī Zanei lūdzu pafilozofēt par “dzīves svēršanu”. “Nē, dzīvi nevar nosvērt, vismaz ne šādā nozīmē. Mans “1,5 kg” nav par nosvēršanu. Tas ir par to, ka, iespējams, ir kāda daļiņa pasaules, kurā notiek visas šīs absurdās un nesaprotamās lietas. Tāpēc gribētos, lai skatītājs no sākuma skatās, tad klausās un, ja vajag, var mani izaicināt uz sarunu,” nosaka Zane.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+