×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
7. septembris, 2016
Drukāt

Zatlera mērķis: Trīs miljoni latviešu 2050. gadā (16)

Foto - Valts KleinsFoto - Valts Kleins

– Mūsu galvenajam mērķim jābūt – 3 miljoni latviešu 2050. gadā! Man saka – tas nav iespējams! Bet mērķiem par nāciju ir jābūt neiespējamiem, lai uz tiem tiektos, citādi neko neizdarīsim, – teic VALDIS ZATLERS, ārsts un Latvijas valsts 7. prezidents, aicināts uz sarunu par 2018. gadu – “veselības gadu”. Viņš uzskata – – Ne veselības aprūpe ir Latvijas prioritāte, prioritāte ir – demogrāfija. Jādara viss, lai jaunajiem cilvēkiem būtu vēlēšanās dzīvot Latvijā un šeit veidot lielas, spēcīgas ģimenes. Aizbraukuši uz ārzemēm viņi tur apprecas un bērni mācās svešās skolās. Un tad mums vienkārši jāgaida uz šo bērnu mīlestību pret Latviju, kas kādreiz modīsies, bet varbūt arī ne. Tāpēc vissvarīgākais, lai Latvijā būtu vairāk spēcīgu, izglītotu jaunu cilvēku, kas var nodrošināt cilvēka cienīgu dzīvi tiem, kas nevar pastrādāt vai tiem, kas ir jau cienījamā vecumā.

– Man ir tāda sajūta, ka padomju laikā cilvēki bija veselāki?

– Mēs bijām jaunāki un veselāki, tāpēc ir tāda sajūta. Bet es abās sistēmās esmu strādājis kā ārsts, tāpēc varu vērtēt. Vai cilvēki bija veselāki? Noteikti ne, tagad esam veselāki. Vai medicīna bija labāka? Nē, tagad ir labāka, ir daudz lielākas iespējas, ārstējam slimības, ko kādreiz nepazinām, ārstējam ar metodēm, par kurām agrāk nebija ne jausmas. Runājot par principiem, kā ir uzbūvēta veselības aprūpe, tad Latvijā plānveida modelis, kāds eksistēja Padomju savienībā, noteikti būtu optimālāks, nekā šobrīd liberālisms un tirgus mehānismi, kur uz diviem miljoniem iedzīvotāju ārstniecības iestāžu konkurencei nav pat īsti vietas. Tātad tas pārvēršas par vienu vienīgu lobismu, kad visu izšķir labi kontakti ar tiem, kas dala naudu medicīnai. Tas ir tas, kas mums traucē. Tur ir tas paradokss – padomju laikā veselības aprūpes principi bija labāki, bet kliboja medicīnas zināšanas un varēšana. Tagad zināšanas un varēšana ir zirgā, bet klibo organizācija.

– Būdams ārsts un prezidents, pats nonācāt ārstu rokās. Vai bija kādi pārsteigumi?

– Pirmais pārsteigums bija, ka esmu slims, jo nebiju pieradis slimot. Ārsti un māsiņas Latvijā vienmēr ir bijuši gan profesionālā līmenī labi, gan cilvēciskajā saskarsmē ļoti patīkami. Protams, ka biju cienīts kolēģis un valsts prezidents, kuru tomēr visi pazīst. Slimnīcā centos vērot pacientus, ar kuriem biju kopā. Kā viņi reaģē, ko stāsta par saviem piedzīvojumiem ārstniecības iestādēs. Un tad es sapratu – tā sistēma nav draudzīga ne māsiņām un ārstiem, kuri bieži vien ir neiecietīgi, pārguruši, nevar ģimenes budžetā galus savilkt kopā, ne pacientiem, kuri grib tikai vienu – lai varētu uzticēties kādam, kas viņus vadīs ārstniecības džungļos, kur paši neorientējas. Ja viņus tur negaida un nesaprot, tad ārstēšanās ir mazāk efektīva. Jo slimnieka garīgā pašsajūta ir ļoti būtiska, lai ārstēšanās noritētu veiksmīgi. Un galvenais faktors nav nauda, bet gan procesa organizācija. Kad redzu, ka slimnīcās cilvēki stāv trīs reizes rindā, lai samaksātu 3,50 eiro, tad 2 eiro un trešajā rindā vēl vienu summu, tad kasē ir pusdienas pārtraukums, tad pats nevari nest savus dokumentus…tur ir tik daudz muļķību. Un tikai tāpēc, ka visu sarežģījam. Slimnieks nezina, kur iet, nav, kas viņu vada. Tāpat arī ārstu klupina un apgrūtina ar visādām lietām.

Plašāka saruna par pašregulējošo medicīnas aprūpes sistēmu, kāda izveidojusies, to politiski un valstiski nevadot; par to, ka labāk būt atkarīgam no mīlestības, nevis psihoterapeita; par Valda Zatlera jauno ideju – ticības brīvdienu, lasiet žurnāla “Mājas Viesis” 7. septembra numurā vai E-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Labi ka vismaz tagad saprati.

 2. Kāpēc tik pieticīgi – 3 miljoni? Podovai 30.
  Bet ja nopietni, tad nav ne mazākās vēlēšanās dzīvot, kā siļķes mucā. Šai teritorijai max. skaits varētu būt ap 1,5 – 2 miljoni. Nevajag aizmirst, ka šiem miljoniem, kaut kur jādzīvo un jāstrādā. Kas paliks pāri no teritorijas?

 3. Cik tev pašam mazbērnu?

 4. Andris ļoti labu komentāru uzrakstījis! Valdim derētu tajā ieklausīties!

 5. Ir cilvēki, kas nebeidz pārsteigt! Atbildēt

  – Man ir tāda sajūta, ka padomju laikā cilvēki bija veselāki?
  ———————————
  Bija veselāki, jo medicīna bija BEZ maksas un ārsti bija DAUDZ vairāk sasniedzami …
  Protams Aploksnei ir cits viedoklis:
  “(..) es abās sistēmās esmu strādājis kā ārsts, tāpēc varu vērtēt. Vai cilvēki bija veselāki? Noteikti ne, tagad esam veselāki. Vai medicīna bija labāka? Nē, tagad ir labāka, ir daudz lielākas iespējas, ārstējam slimības, ko kādreiz nepazinām, ārstējam ar metodēm, par kurām agrāk nebija ne jausmas”.
  Par šodienas cilvēku “veselīgumu” liecina LIELĀ cilvēku mirstība – ~28 000 ik gadu! Šis fakts ir izskanējis arī no augstām tribīnēm, bet lielajai Aloksnei, protams, tas nav zināms …

 6. Ar saukļiem neko nepanāks,būs darbs un alga ,būs arī bērni ,ja tēvs spēs uzturēt ģimeni līdz bērni sāk skolā mācīties un mātei līdz tam darba stāžu skaita un valsts sociāli apdrošina ,bērni būs. Vasarā biju vienā ES valstī ,gids stāstīja ,ja ģimenē piedzimst trešais bērns ,valsts piešķir 30 tūkstošus un vēl 30t dod banka ar ļoti zemu % likmi dzīvokļa iegādei.Dara to tāpēc ka valstī arī krītas iedzīvotāju skaits. Padomājiet paši ,trešais bērns un 60 tūkstoši ,nu tie 30 jāatdod noteiktā laika periodā ,bet tomēr.. Ne ar saukļiem bet ar ekonomisko un sociālo labklājību tik to varēs nodrošināt.

  • “Brīvais” tirgus un ultra-liberālā ideoloģija nepalīdzēs – tikai turpināsies “veiksmes stāsts” par diasporu palielināšanos ārvalstīs. Noder atcerēties ne tikai paveikto veselības nozarē plānveida ekonomikas modeļa īstenošanas laikos:
   “1980. gadā Latvijas plašsaziņas līdzekļos izskanēja trauksmes zvans par katastrofālo demogrāfisko situāciju. Tika iedarbināts viss tā laika propagandas aparāts un materiālās palīdzības stimuli. Rezultāts nebija ilgi jāgaida, un 1987. gadā Latvijā piedzima tiem laikiem rekordaugsts bērnu skaits – 42 135.
   Okupācijas vara 1980. gadā iedarbināja visu savu prettautisko varas līdzekļu arsenālu, lai stimulētu dzimstību. Okupācijas vara dzimstības pieaugumu panāca. Ko dara mūsu tautiskā latviešu vara? Visā nopietnībā apspriež jautājumu par ģimenes valsts pabalsta likvidēšanu kā šķiru.”Svarīgākā izšķiršanās (NRA, 27.01.2011.)

 7. Skats no abām pusēm Atbildēt

  Zatlera mērķis: Trīs miljoni latviešu 2050. gadā
  ————————-
  Sorry! par vecu esi, lai tik daudz saražotu …
  Bet TUKŠI vāvuļot par latviešu skaitu katrs idots prot …
  Kad biji valsts prezidents, tad vajadzēja atbilstoši darboties!

 8. Ja būtu maksājis pats un pārējie ārsti nodokļus no aploksnēm, tad varbūt tas būtu reāli?

 9. ZATLERA KUNGS!!! VAI TAS NAV KĀRTĒJAIS MURGS???? Pie tagadējās attieksmes un valsts virzības pretī bezdibenim????????????????

 10. Pogā vaļā bikses, doties tautās, bet Lilitai saki, ka mājās būsi tā pavēlāk. Tad tā tauta vairosies.

 11. Ja cilvēkam ir normāls dzīves līmenis un pietiekami ienākumi, lielākā daļa t.s. sociālo problēmu atrisinās pati no sevis: cilvēks nav pārstrādājies, kvalitatīvi ēd un kvalitatīvi atpūšas, ja līdzekļu pietiek ilgtermiņā – cilvēkam ir arī normāla mājvieta un dzimst bērni. Man domāt – nav nekādas nepieciešamības novirzīt kaut kādas naudas speciāliem projektiem, taisīt plašas reformas – tā ir tā saucamā “pokazuha”. Vienkārši jāpanāk, ka cilvēki tiek pienācīgi atalgoti un jūtas sociāli aizsargāti, un tas jau ir par kārtu grūtāk. Bet tas atrisina praktiski visas minētās problēmas, un tad var arī cerēt par tiem 3 milj. Bet nu nekādā 2050.

  darbs.nekatram.lv

 12. Valdi! No tiem žvadzinātajiem mērķiem vienreiz nevajadzētu atteikties? Vēl tikai trūka, ka Latvijas divsimtgadē būs mums miljards…
  Tuvojas simtgade un no tiem 100 darbiem un idiotiskām dāvanām dzimtenei jau tagad nelaba dūša!
  Nu kāpēc mums patīk tēlot idiotus? Tāpēc, ka tādi esam?

  • “… Muļķu valstī jātēlo muļķi. Likumi vispār netiek ievēroti, visi interpretē, kā vajag. ”
   Igors, iesaukts par “Party bomzi ( Visi jau tāpat zina, ka esmu beidzis trīs augtskolas – Ķīmijas fakultāti, piecgadīgo programmu, vēl man ir RTU maģistra grāds finanšu analīzē, LU bakalaurs juridiskajā, un bez tam Uzņēmējdarbības koledžu beidzu, ieguvu pirmā līmeņa profesionālo izglītību reklāmā. ) IRlv.

 13. Ja piesaista aldermanes, tad arī 30 000 000 ir iespējami – gan rašē,
  gan āfrikā cilvēku pietiekami !

Draugiem Facebook Twitter Google+