×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
8. janvāris, 2016
Drukāt

Zatlers asi kritizē valdības veidošanas procesu (5)

Foto - LETAFoto - LETA

Valdis Zatlers.

Eksprezidents un bijušais Saeimas deputāts Valdis Zatlers sarunā ar aģentūru BNS asi kritizēja nākamās valdības veidošanas procesu un norāda uz politiķu slēpšanos no sabiedrības.

“Pašu procesu var raksturot kā no sabiedrības ļoti slēptu, ļoti maz ir publisku sarunu, publisku tikšanos. Tas tiek argumentēts, ka viss notiek mums nezināmā vietā ar mums nezināmiem cilvēkiem, kas nebūt neveicina uzticēšanos varai. Tā ir sliktā zīme,” pauda Zatlers.

Viņš turpināja, ka tiek aizmirsta Satversme, kas nosaka, ka prezidenta pienākums ir nosaukt valdības vadītāju, kas veido valdību no viņa aicinātiem ministriem, kā arī to, ka nepastāv sāncensības par premjera amatu.

“Visu laiku nav neviena kandidāta, tādēļ sabiedrība nevar viņus vērtēt. Jo garāks laiks līdz tam brīdim, kad tiks nosaukts kandidāts, kad viņš sāks vadīt valdību, jo zemāka būs uzticība jaunajam Ministru prezidentam. Tas ir tā – ja visi striķi trūkst, tad še, jums ir premjers. Viņš būs tāds premjers, ko atkal varēs nogāzt gada laikā, un tā būs nestabila valdība,” prognozēja eksprezidents.

Atgādinot pēdējo Saeimas vēlēšanu rezultātu, bijušais politiķis minēja, ka koalīcijā esošie politiskie spēki nosauca trīs kandidātus – Laimdotu Straujumu, Aivaru Lembergu un Robertu Zīli.

“Aivars Lembergs acīmredzami ir maldinošs kandidāts, jo cilvēks, kam ir tiesvedība, nekādi nevar dabūt pielaidi valsts noslēpumam. Līdz ar to viņam nav iespējams arī vadīt valdību. Mēs paši sevi mānām. Un vienīgais kandidāts, kurš bija reāls, ir Roberts Zīle no Nacionālās apvienības. Šie ir solījumi, ko piedāvāja sabiedrībai, un tagad, gadu vēlāk, tie netiek turēti? Tas ir nedaudz nesaprotami,” viņš sacīja.

Tāpat Zatlers vērsa uzmanību uz to, ka valdības veidošanas process ir slepens. “Kaut kādas neformālas sarunas, kurām nevar izsekot – kurš ar ko ir runājis. To negatīvā puse ir tā, ka tās nevienam nav saistošas. Publiska saruna prezidenta pilī ir saistoša – prezidentam ir jāsniedz paziņojums. Neformālas sarunas ir vienkārši sarunas, protams, tās papildina oficiālās sarunas, jo, lai katru faktu un jaunu variantu saskaņotu, ir vajadzīgs zināms sagatavošanas darbs. Tagad mēs redzam, ka publiskā puse ir praktiski nulle,” teica eksprezidents.

Bijušais Saeimas deputāts uzskata, ka mēneša laikā pēc Straujumas paziņojuma par demisiju nav bijis neviena soļa tuvāk jaunajam Ministru kabinetam. “Tad ir jautājums, ka kādam ir izdevīgi, ka strādā demisionējusi valdība un nav vēlēšanās radīt jaunu,” uzskata Zatlers.

Zatlers arī norādīja uz problēmu, ka esošā valdība krīt uzreiz, nevis pēc jauna Ministru kabineta izveidošanas. “Saeima nav pieņēmusi likumu par konstruktīvās neuzticības balsojumu, ko piedāvāja gan manā laikā, gan arī eksprezidents Andris Bērziņš, ka valdība var krist tikai tad, kad ir piedāvāts jauns Ministru kabinets. Neuzticības izteikšanas brīdis ir tad, kad nobalso par jaunu valdību. Šī likuma trūkums pierāda to, kas pašlaik notiek,” viņš pauda.

Pēc eksprezidenta domām, ja Laimdotas Straujumas valdība krīt “bez jebkāda ekonomiska vai sociāla argumenta, tad, protams, nav nekāds brīnums, ka jaunas valdības veidošana – kaut kādas alternatīvas meklēšana – ir brīžiem diezgan grūta un diezgan bezjēdzīga”.

Pie valdības veidošanas procesa trūkumiem Zalters minēja arī publisko debašu neesamību, kā arī to, ka politiķi netur savus solījumus.

“Es gribētu teikt, lai politiķi nemelo. Zaļo un zemnieku savienība teica, ka savu kandidātu nosauks 28.decembrī un to neizdarīja. Arī paziņojumi, ka šodien prezidents nosauks [premjera amata kandidātu] – droši vien neko nenosauks. Un katrs šāds nepiepildīts solījums rada sabiedrības neuzticēšanos. Ko tad mēs esam tur ievēlējuši? Cilvēkus, kas nespēj pieņemt lēmumus un vienoties par kaut ko? Acīmredzot, nav īstie cilvēki,” viņš noteica.

Jau ziņots, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis ir paziņojis, ka uzsāk sarunas ar iespējamiem premjera amata kandidātiem. Tās notiek slepenībā.

Premjere Laimdota Straujuma par demisiju paziņoja 7.decembrī.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. “…“Pašu procesu var raksturot kā no sabiedrības ļoti slēptu, ļoti maz ir publisku sarunu, publisku tikšanos. Tas tiek argumentēts, ka viss notiek mums nezināmā vietā ar mums nezināmiem cilvēkiem …”- slēpj tādēļ, ka visas sarunas, manuprāt, iet caur naudas plūsmu, caur uzpirkšanu un balsu pirkšanu, meklējot, kurš par ko balsos Saeimā un cik tas naudasmaisiem izmaksās, kuriem deputātiem ir jāmaksā, kādus amatus jādod.Vai tas nenozīmē, ka Saeimā virmo viena korupcija? Un prezidents te neko nevar padarīt, kaut gribētu iejaukties. Sistēma strādā, tai pakļautas visas augstākās amatpersonas, valsti pārvalda “sistēma”, ja gribi – valsts mafija un nomenklatūra augstākajos ešelonos.

  2. Zatleram taisnība, ābolene sačakarēja visu iespējamo ar savām maniakālajām ambīcijām.

  3. kad bija jādara un pašam jāiet par premjeru,tad kaut kā ne pārāk! Supermenis Sprūdžš!

  4. Nodokļu veidošanas process Zatleru apmierina?

    • Zatlers bja vienīgais prezidents, kurš maz runāja, bet daudz darīja. Pateicoties viņam, noziedzīgā Saema tika atlaista un likvidētas divas noziedzīgas partijas, vai tas ir maz?
      Šs prezidents pieņe’ma demisiju nedomājot par to, kas būs vietā, un turpina muļlāties, grib lai viņa vietā valdību izveido vienalga kas, tikai ne viņš.

Draugiem Facebook Twitter Google+