×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
6. jūnijs, 2013
Drukāt

Zatlers: eksprezidentiem jāļauj izvēlēties – lielāka pensija vai dzīvoklis

Foto: LETAFoto: LETA

Eksprezidentiem jāļauj izvēlēties starp lielāku pensiju un dzīvokli, jo katra vajadzības ir dažādas, uzskata bijušais valsts prezidents, pašlaik Saeimas deputāts Valdis Zatlers (Reformu partija).

Saeima ceturtdien otrajā lasījumā atbalstīja izmaiņas likumā par Valsts prezidenta sociālajām garantijām, kas bijušajiem valsts prezidentiem palielinās pensijas, bet nepiešķirs valsts dzīvokli. Savukārt auto prezidenta vajadzībām varēs pirkt par ierobežotu summu. Par likuma grozījumiem Saeimai vēl jālemj trešajā lasījumā.

Zatlers žurnālistiem sacīja, ka būtu saprātīgi dot izvēles iespēju starp valsts piešķirtu dzīvokli pie mazākas pensijas un lielāku pensiju, bet bez dzīvokļa.

Viņš norādīja – ja cilvēks vēlas būt aktīvs sabiedriskajā dzīvē, viņam šis dzīvoklis, kas reizē ir arī birojs, ir nepieciešams. Savukārt, ja kāds cits prezidents, strādājot savā amatā, sevi būt izsmēlis un pēc tam, bēgot no sabiedriskās dzīves, vēlēsies patverties savā lauku mājā, viņam piemērotāka būtu lielāka pensija.

Pats Zatlers trešajam lasījumam Saeimā attiecīgu priekšlikumu iesniegt negrasās un norādīja, ka arī partijas biedrus to darīt īpaši neaicinās. “Mani partijas biedri ir neizbēgami mani ķīlnieki. Ja bijušais prezidents rada partiju, tad reizē viņš šo bijušā prezidenta slogu uzliek visai savai partijai. Es savus partijas biedrus uz konkrētiem priekšlikumiem nemudināšu,” sacīja Zatlers.

Saeima otrdien atbalstīja arī priekšlikumu, kas liedz eksprezidentam saņemt noteikto pensiju, ja attiecīgā persona ir Saeimas deputāts, ministrs vai parlamentārais sekretārs, kā arī personai jāizvēlas, kuru transportlīdzekli izmantot, ja tai attiecīgajā amatā tiek nodrošināts dienesta transports.

Bijušais prezidents uzsvēra, ka prezidenta sociālo garantiju būtība ir nodrošināt, ka prezidents ir pilnīgi neatkarīgs un izlēmīgs tajos brīžos, kad tas ir nepieciešams. Savukārt jebkurš mēģinājums tieši vai netieši ietekmēt cilvēku piedalīties politiskajā dzīvē nav raksturīgs demokrātiskai valstij.

“Visiem cilvēkiem jābūt vienādām tiesībām piedalīties politiskajā dzīvē un nevajag viņiem norādīt – ja reiz esi bijis prezidents, tad tev vajadzētu atturēties no politiskās darbības un ieņemt Saeimas deputāta amatu,” viņš teica.

Zatlers uzskata, ka šajā gadījumā vairāk bija emocijas, nekā saprātīgs situācijas vērtējums, jo deputātiem aizvien gruzd aizvainojums par to, ka viņš 2011.gadā atsauca 10.Saeimu.

Jau vēstīts, ka Saeima otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kas paredz eksprezidentam speciālo pensiju piešķirt 85% apmērā no prezidenta algas, nepiešķirot valsts nodrošinātu dzīvokli.

Šādi eksprezidentam ir tiesības izvēlēties īrēt dzīvesvietu, kur vien viņš vēlas, kas ļautu valstij ik mēnesi ietaupīt 2600 līdz 4300 latu uz vienu personu.

Tādējādi pensija tiktu palielināta līdz 2550 latiem pirms nodokļu samaksas jeb apmēram 1912 latiem pēc nodokļiem, kas radītu aptuveni 787 latu palielinājumu salīdzinājumā ar esošo pensiju.

Iecerētas arī vairākas citas izmaiņas. Likumprojektā noteikts, ka sociālo garantiju izmaiņas, tostarp pensiju palielinājums, uz līdzšinējiem eksprezidentiem neattieksies. Paredzēts arī, ka pensijas palielinājums neattieksies uz pašreizējo Valsts prezidentu Andri Bērziņu.

Bijušais prezidents pilnībā vai daļēji no paredzētajām sociālajām garantijām varēs atteikties.

Pašlaik likums noteic, ka bijušais Valsts prezidents saņem no valsts ikmēneša pensiju 50 procentu apmērā no Valsts prezidenta mēneša atalgojuma, lietošanā vienu valsts dzīvokli, lietošanā vienu automašīnu un sekretāru.

Izmaiņas ir ierosinājis esošais prezidents Andris Bērziņš, kurš uzskata, ka pašlaik apstākļi ir mainījušies un garantiju apmērs jāpārvērtē. “Tāda pieeja, ka valsts uzņemas dzīvokļa nodrošināšanas pienākumus, sabiedrībā mazina cieņu pret personām, kuras ieņēma Valsts prezidenta amatu,” uzskata Bērziņš. Viņš arī norāda, ka eksprezidentam nav nepieciešams luksusa klases limuzīns.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+