×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
26. aprīlis, 2012
Drukāt

Zatlers: eksprezidentu sociālās garantijas ir jāsaglabā darbam valsts labā

zatlers19042

Reformu partijas līderis un eksprezidents Valdis Zatlers uzskata, ka eksprezidentu sociālās garantijas ir jāsaglabā, lai viņi varētu turpināt darbu valsts labā katrs savā veidā.

Piemēram, eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga valsts labā strādā, darbojoties diplomātijā, eksprezidents Guntis Ulmanis pilda amata pienākumus Rīgas pils Atjaunošanas padomē, kā arī ir iesaistījies sporta jomā. Viņš pats atrodas politikas lauciņā – gadījumā, ja viņš nebūtu šajā sfērā, Zatlers varētu iesaistīties arī citu nacionālo jautājumu risināšanā, piemēram, jautājuma risināšanā par valstij svarīgu ēku un pieminekļu likteni.

Esot jāņem vērā, ka eksprezidentiem piemīt autoritāte, tāpēc ir jādod iespēja bijušajiem prezidentiem to izmantot un veikt viņu izvēlētos pienākumus.

Piemēram, apsardze viņam nav vajadzīga personīgajai dzīvē, bet savas drošības dēļ, jo bijusī valsts augstākā amatpersona ir 100% atpazīstama un ir pieņēmusi arī pretrunīgi vērtētus lēmumus.

Jautāts, vai viņš būtu gatavs rosināt iepirkt automašīnu par, piemēram, 10 000 – 15 000 latu, kā arī dzīvokļa vietā piekrist saņemt īrētas telpas dažādu personu uzņemšanai, Zatlers šo situāciju salīdzināja ar gaisa balonu.

“Jūs lidojat ar gaisa balonu un tajā atrodas speciāli balasti, kurus Jūs metat ārā, lai celtos augstāk gaisā. Kādā brīdī šīs speciālās lietas beidzas un Jūs sākat mest ārā arī noderīgās lietas, lai saglabātu augstumu. Galu galā Jūs esat izmetis visas noderīgās lietas un Jums nākas izmest ārā arī savu sievu,” skaidroja Zatlers, šādu noderīgo mantu un personu ārā mešanu vērtējot negatīvi.

Viņš skaidroja, ka Aizsardzības ministrija (AM) mašīnu izvēlas, ņemot vērā arī drošības apsvērumus, kā arī to, ka pēc tam, kad eksprezidents beigs izmantot auto, tas paliks kā AM reprezentācijas auto. Savukārt reprezentācijas telpu īre dzīvokļa vietā varētu izmaksāt dārgi, jo īres līgumu varētu nākties slēgt uz ilgāku laiku. Zatlers uzsvēra, ka attiecībā uz sociālajām garantijām nepieciešams visiem eksprezidentiem nodrošināt vienādus nosacījumus, lai nākotnē nerastos problēmas un pārpratumi.

Eksprezidents sev piešķirtās sociālās garantijas izmanto Saeimas deputāta amata pildīšanas nolūkos, tāpēc savā dzīvē tās neizjūt – tās tiek ieguldītas darbā valsts labā. Viņš tāpēc atteicies no iespējas izmantot Saeimas piešķirto auto, kā arī no Saeimā izmaksājamajām kompensācijām.

LETA jau ziņoja, ka sociālās garantijas, kas pienākas eksprezidentiem, ir valsts pašcieņas un pašlepnuma izpausme, uzskata Vīķe-Freiberga.

Kā ziņots, Valsts prezidents Andris Bērziņš apņēmies nākt klajā ar iniciatīvu, kas paredzētu mazināt tās privilēģijas, kuras patlaban saskaņā ar likumu pienākas valsts pirmajai personai pēc prezidentūras beigām. Prezidents intervijā Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” uzsvēra, ka neredz vajadzību pēc šādām privilēģijām, kuras viņam nav nepieciešamas, arī skatoties uz personīgo brīvību. “Es neredzu sev vajadzību, ka mani pēc tam būtu jānodrošina. Tīri no savas personīgās brīvības.”

Likums “Par valsts prezidenta darbības nodrošināšanu” noteic, ka, atstājot Valsts prezidenta amatu, persona, kura ieņēma Valsts prezidenta amatu, saņem no valsts lietošanā vienu valsts dzīvokli un vienu automašīnu, kā arī iegūst sekretāru. Tāpat eksprezidentiem pienākas pensija 50% apmērā no Valsts prezidentam noteiktā atalgojuma mēnesī.

Kā ziņots, aprīļa pirmajā pusē Militārās policijas rīcībā tika nodots par 65 304 latiem iegādātais 2012.izlaiduma gada luksusa klases limuzīns “Audi A8”, ar kuru turpmāk pārvietosies Zatlers. Šis auto ir melnā krāsā, ar visu četru riteņu piedziņu un 4,2 litru benzīna dzinēju.

Kopš prezidentūras termiņa beigām Zatlers pārvietojās ar “Chrysler” minivenu, kas turpmāk tiks izmantots ārvalstu amatpersonu vizīšu nodrošināšanai, kā arī gadījumos, kad jaunais “Audi” būs remontā vai tehniskajā apskatē. Tāpat šo “Chrysler” kā rezerves auto varēs izmantot pārējie eksprezidenti, iepriekš pastāstīja Ankipāne.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+